Trendy dlažba pro každou terasu

30. Červen 2023

Šmrnc zahradní terasy udává správný výběr dlažebního materiálu. Ten z velké části dotváří atmosféru prostoru a ovlivňuje také jeho funkčnost. Různé dlažby nabízejí odlišné vlastnosti i nároky na údržbu. Přinášíme tipy a rady, jak zvolit ideální řešení právě pro vás.ZPĚT
 
   

Výběr vhodných terasových prken vylepší funkční i estetickou stránku zahrady. "Díky široké škále dostupných materiálů a stylů vytvoříte prostor, jež vyhovuje vašim potřebám, a zároveň důmyslně podtrhne vzhled domu,“ hovoří Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Univerzální a odolný beton
Beton je všestranným materiálem pro venkovní dlažby. Moderní betonové dlažby dodají zahradě a okolí domu čistý a elegantní vzhled, který doplní současné i tradiční architektonické styly. Pestrá paleta barevných provedení, povrchových úprav a tvarů poskytuje nekonečné možnosti designu, a potěší i ty nejnáročnější. Beton unese maximální zatížení, a proto lze dlažbu použít také na parkovištích či příjezdových cestách. „Betonové dlažby jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, chemickým rozmrazovacím prostředkům a UV záření. To zaručuje dlouhou životnost i v náročných venkovních podmínkách. Bonusem je nenáročná údržba,“ radí specialista.

Péče
Betonová dlažba má opravdu nízké nároky na údržbu. I zde ale platí - čím déle ponecháte povrch znečištěný, tím hůře půjdou skvrny odstranit. Na vyčištění skvrn z vylitých nápojů, oleje, či mastnoty z grilu není potřeba speciální přípravky. Poradíte si pomocí vody a kartáče. Na silné skvrny použijte zásaditý alkalický čisticí prostředek.

Jemná a jedinečná kamenina
Dlažba z kameniny je nenáročná na údržbu a vyniká přírodním vzhledem. Vyrábí se z přírodních materiálů a k dispozici je s glazovaným i neglazovaným povrchem. Vyznačuje se nízkou absorpcí vody a výbornou mrazuvzdorností. Rychlé vypalování při vysokých teplotách (1100 až 1300°C) jí dodá dobrou mechanickou odolnost vůči oděru a praskání. „Tato metoda výroby umožní rovnoměrné vypálení, což snižuje riziko vzniku trhlin. Díky tomu lze vyrábět i velkoformátové modely s dlouhou životností,“ vysvětluje Richard Klička.

Péče
Ani jemná kameninová dlažba nevyžaduje náročnou údržbu. Prostředky použijte v závislosti od typu znečištění. Na organické skvrny (mach, řasy, oleje) je speciální přípravek. Na znečištění od malty, spárovací hmoty či cementového povlaku použijte hloubkový čistič - prostředek s obsahem rozpouštědla, jež efektivně odstraní silnější nečistoty bez poškození povrchu. Před prvním použitím přípravky vyzkoušejte na málo viditelné části dlažby.

Nadčasová elegance a přirozená krása kamene
K dosažení rustikálního vzhledu je ideální volbou přírodní kámen. Materiály jako žula, břidlice, vápenec či travertin propůjčí okolí nadčasovou eleganci. Každý kámen má jedinečné barvy, vzory a textury, což nabízí rozmanité možnosti designu. Tato dlažba je známá svou výjimečnou trvanlivostí a odolností vůči opotřebování. Pro zachování svého vzhledu a předcházení poškození vlivem počasí vyžaduje správné utěsnění a občasnou údržbu. Nevýhodou je vyšší finanční náročnost.

Péče
Obrovským plusem přírodního kamene je snadná péče, na niž postačí čistá voda a mýdlo. V případě silných skvrn sáhněte po speciálních prostředcích určených na přírodní kámen. Abyste si péči o dlažbu ještě usnadnili, zhruba jednou za dva roky ji naimpregnujte. Frekvence impregnace závisí od zatížení a znečištění.

Snadno a rychle – klik!
Inovativní dlažby s klik systémem se v posledních letech těší popularitě díky snadné instalaci a širokým možnostem využití. Jedinečný mechanizmus umožňuje jejich bezproblémové spojení bez použiti lepidla nebo speciálního nářadí. Krytiny s klik systémem jsou k dispozici v různých materiálech včetně dřeva, dřevoplastových kompozitních materiálů (WPC) a přírodního kamene. Nabízí tak celou řadu designových možností. „Klik dlaždice jsou trvanlivé, odolné vůči praskání a v případě poškození je lze snadno vyměnit. Jejich univerzálnost zaujme zejména kutily, jež hledají řešení pro rychlou instalaci. Klik dlažba vyžaduje pevný a rovný podklad jako je asfalt, beton, dlažbu či litou podlahu,“ dodává odborník Klička.

Péče
Údržba se odvíjí od vybraného povrchu. Dřevěné klik podlahy nutno pravidelně ošetřovat produkty vhodnými na dřevo. Pokud se krytina ušpiní, skvrny co nejdříve setřete přípravkem s odmašťovací a čisticí funkcí. Tyto čističe jsou obvykle vhodné i pro WPC dlažby, kterým pomohou navrátit zářivé barvy. Na běžné znečištění WPC dlažeb postačí voda se saponátem.

Autor: MÉDEA PUBLIC RELATIONS, Zdroj foto: MÉDEA PUBLIC RELATIONS


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.