Topení na dálku aneb ovládejte teplo mobilem

09. Listopad 2020

Naštípat dřevo, naskládat do přepravky, přenést před kamna, zatopit a čekat, až se příjemné teplo dostane všude, kam má. Taková je častá realita, když přijedete na podzim nebo v zimě do studené chaty. Trvá pěkných pár hodin, než je tam příjemné teplo a vy se můžete konečně svléknout z tlusté mikiny. Co takhle si ale teplo řídit na dálku přes mobilní aplikaci? Že se vám to zdá jako sci fi? Nemusí. Topení na dálku je trend, který sílí už i v Čechách.



ZPĚT
 
   

Dostupné pohodlí 
V některých novostavbách už můžete najít termostaty, které se dají řídit přes mobil. I ve starších bytech a domech se ale dá na topení instalovat chytré hlavice, které teplo buď ve vhodnou chvíli pustí nebo naopak ztlumí či vypne.
Investice do takového dálkového ovládání se různí, ale nejedná se o žádné závratné částky. Na trhu najdete termostatické hlavice na radiátor, které vám měří teplotu a regulují ji. Taková hlavice vyjde na pár stovek.
Pokud už ji chcete ovládat přes telefon, připlatíte si, ale ne moc. Vyjde vás na zhruba dva tisíce korun.
Pak jsou tu ale i chytré termostaty, které se instalují přímo na domácí kotel. Ty už umí třeba i kontrolovat počasí podle předpovědi na internetu a podle toho nastavit teplotu. Tak už je investice vyšší a ceny začínají zhruba na pěti tisíci korunách.

K čemu je “mobilní” topení
Pokud se například vracíte domů z dovolené, chaty nebo služební cesty a chcete zjistit, jakou máte doma teplotu, pak vám k tomu právě takový chytrý termostat s dálkovým ovládáním pomůže. Čidla se dají dát zvlášť do každé místnosti a v aplikaci pak vidíte, kde je potřeba přitopit a na jakou teplotu. Návrat do domova, kde už je příjemné teplo, je určitě příjemnější. Zvlášť když dorazíte unavení a máte plno jiných starostí.

S takovým chytrém topením samozřejmě souvisí i optimalizace nákladů za vytápění. Počáteční investice v řádu tisíců korun se vám může celkem rychle vrátit právě ve spotřebě tepla. Budete ji mít lépe pod kontrolou, takže nebude dům či byt přetápět.
Někteří výrobci uvádějí, že je možné s chytrým termostatem ušetřit až třetinu nákladů za vytápění. Samozřejmě tento údaj se může různit.

Jak to vlastně funguje
Chytrý termostat funguje jako centrální jednotka, přes kterou je samotný termostat propojený s mobilní nebo webovou aplikací. Spínač je jen potřeba zapojit do zásuvky a řídí pak celý systém. Některé chytré termostaty můžete ovládat i pomocí hlasu přes hlasové asistenty. Záleží jen na vás, jaký si vyberete.
Můžete si vybrat dva základní způsoby, jak zapojit chytrý termostat. První možností je nainstalovat ho na místo původního termostatu. Případně lze připojit spínač přímo na kotel a termostat pak umístit kdekoliv v bytě.

Pro koho se dálkové ovládání topení hodí
V podstatě pro kohokoli, kdo chce mít větší přehled o spotřebě energie za vytápění a chce optimalizovat náklady. Samozřejmě zde hraje určitou míru i otázka pohodlí a určitého stylu, jakým člověk žije. Trendy v zařizování chytré domácnosti jsou na vzestupu, takže pořídit si chytré topení ovládané přes mobilní aplikaci se zdá být jen dalším logickým krokem.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.