Tajemství barev: dovedou zvednout náladu, ale i přivodit depresi

20. Březen 2020

Hodí se do vaší kanceláře žlutá, anebo zelená?

Možná jste si už také všimli, že většina moderních kanceláří je jaksi „bezbarvá“. Hodně skla a kovu v černé či šedé barvě, k tomu tmavý koberec – tak vypadá pracovní prostředí desítek tisíc lidí v této zemi.
 



ZPĚT
 
   

Najdou se firmy s invencí, které se nebojí pustit do svého pracovního prostředí barvy – přinejmenším tlumené. Tvůrci drtivé většiny kanceláří – hlavně open-spacových ratejen – však očividně vycházejí z toho, že barvy by zaměstnance jen rušily od pilné práce. Je tomu ale opravdu tak? 

Vězňům a nemocným hráškově zelená
Působením barev na duši i tělo člověka se zabývali už lékaři staré Mezopotámie či starověkého Egypta. Později „otec západní medicíny“ Avicenna dokonce sestavil podrobný návod na léčení jednotlivými barvami: například žlutá podle něj dokázala léčit záněty a navozovat stav relaxace, bílá zas tišit bolesti a modrá ochlazovat organismus. Účinky barev na lidskou psychiku se důkladně zabýval třeba i „kníže básníků“ Johann Wolfgang von Goethe!

Dnes patří chromoterapie – čili léčba barvami – mezi disciplíny alternativní medicíny. Obvykle není při léčbě akutních potíží brána příliš vážně. Že však mají barvy preventivní – ať už pozitivní nebo negativní – vliv, to nikdo nepopírá. Studie univerzity ve Wisconsinu dokonce prokázala, že lidé dlouhodobě žijící v příliš výrazných a nepřirozených barvách trpí zvýšeným krevním tlakem, nespavostí a dalšími problémy. Architekti věznic, kasáren, nemocnic a podobných zařízení dobře věděli, proč nechávali interiér natřít uklidňujícími lomenými tóny šedomodré či hráškově zelené. 

Barvy dodají energii i navodí uklidnění
Vliv barev na lidskou psychiku považuje například psychoterapeutka ing. Hedviga Pečená za jasně prokázaný. „Někomu dělá dobře červená, jinému zelená či modrá – podle toho, co tělo právě potřebuje. Barvy dokonce vnímají i nevidomí! V modré místnosti jim klesá tělesná teplota i krevní tlak, v červeně vymalované naopak stoupá.“

Jaké barvy jsou ale optimální pro pracovní prostředí? Už zmiňovaná studie univerzity ve Wisconsinu stejně jako řada odborníků na chromoterapii se shodují, že by to především neměly být barvy příliš agresivní: ty by v konečném důsledku působily únavně.

Nejlepší pro vytvoření příjemné a svěží atmosféry jsou barvy, jež člověka provázejí od počátků lidského rodu – modrá z nebe a vody, zelená z lesů, červená z pálené hlíny, smetanově bílá z naší pleti a žlutá ze zralé pšenice: k tomu lze ještě přibrat oranžovou a fialovou. Optimální by bylo volit pro pracovní prostory barvy, které – dle chromoterapeutů – osvěžují a dodávají energii a pro odpočinkové prostory zas valéry barev, jež uklidňují a „ukolébávají“ (viz Červený stůl a žlutá pohovka). I tady samozřejmě platí, že přednost mají tlumené odstíny těchto barev. 

 

 

Pokud ale chceme na pracovišti používat barvy, musejí být kanceláře a spol. dostatečně prostorné – v prostorách stísněných by nás barvy utlačovaly. V některých osvícených firmách – obvykle počítačových – už takto s barvami pracují. Pro většinu běžných pracovišť ale zůstávají základem „mrtvé“ barvy...

 

 

 

 

Červený stůl a žlutá pohovka
Jaký vliv na nás mají barvy? Tady aspoň ty základní:

Bílá – uklidňuje a relaxuje.
Červená – povzbuzuje a dodává energii.
Žlutá – navozuje pocit bezpečí a klidu.
Oranžová – dává radost, optimismus.
Fialová – snižuje stres.
Modrá – tiší přílišné emoce.
Zelená - osvěžuje.

Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.