Plánujete výraznější proměnu svého domova? Nebo si přejete interiér jen dotvořit podle svého individuálního vkusu? A jaký styl je pro vás vůbec ten pravý? Představujeme vám 5 nejpopulárnějších stylů v bytovém designu. Inspirujte se a zamilujte se.
#1 Minimalistický styl
Podstatou minimalismu je prázdný prostor, který je naplněn vzduchem a světlem. Minimalistický interiér na nás působí dojmem lehkosti a osvobození se od hmoty. Je inspirován tradičním japonským designem a zenovou filosofií.
Minimalistický styl je jednoduchý a strohý. Důraz je kladen na funkčnost nábytku, který je omezen na několik nezbytně nutných kusů. Vše, co není potřeba, překáží a musí být odstraněno. Prostor je dokonalý právě tehdy, když už není co odebrat.
Barevná paleta minimalistického interiéru je monochromatická a skládá se z odstínů bílé, šedé a béžové. Typickými materiály jsou chromová ocel, sklo, keramika, umělý a přírodní kámen a texturované dřevo. Charakteristické jsou geometrické tvary, čisté linie a přehlednost.
Minimalistický styl je vhodný pro všechny, kteří potřebují vnést do svého života jednoduchost, jasnost, rozum, řád a pořádek.
#2 Skandinávský styl
Skandinávskou estetiku charakterizují bílé zdi, které prosvětlují místnosti v dlouhém a temném zimním období, a dřevěné podlahy, které pokrývají jen malé koberce nebo ovčí kůže.
Pro skandinávský styl je typický moderní nábytek v jemných barevných tónech, díky nimž působí interiér sladěně a sjednoceně. K rozjasnění interiéru slouží světlé dřevo. Základem skandinávského domova jsou i zelené rostliny, které přinášejí přírodu zvenčí dovnitř.
Skandinávský styl je postaven na přesvědčení, že je lepší vlastnit méně, než více. Výzdoba je proto velmi úsporná. Útulnosti je dosaženo praktickými textilními doplňky - polštáři a dekami.
#3 Hollywoodský styl
Hollywoodský styl je inspirován luxusními domovy filmových hvězd. Tento styl reprezentuje dekorativní dramatičnost a smyslnost. Styl stříbrného plátna vychází z art deco, ale není omezen na konkrétní éru. Je eklektický.
Chcete svému domovu dodat hollywoodský glamour? Potom mějte na paměti opulenci, okázalost a přepych. Nábytek volte komfortní a stylově čistý. Odvážnější buďte při pořizování doplňků. Zrcadlo ve zlatém rámu, starožitná stříbrná váza nebo bronzová socha Šivy vyvolají dojem bohatství.
Pro hollywoodský styl jsou typické lesklé lakované povrchy, mramor, kov a luxusní textilie poskytující intenzivní smyslový prožitek - samet, kožešina nebo kůže. Nic však nezkazíte ani plyší s potiskem leoparda nebo zebry. Extravagance k Hollywoodu prostě patří.
Tento styl si zamiluje každý, kdo chce dodat svému životu nádech hvězdnosti a luxusu. Hollywoodský styl přímo vybízí k lenošení na sofa v saténovém županu s koktejlem v ruce.
#4 Bohémský styl
Bohémský styl spočívá především v projevení vlastní duše. Právě proto můžeme pozorovat i množství variant tohoto stylu: hippy-boho, boho-chic, eko-boho nebo beach-boho.
Pro bohémský styl jsou typické pohovky pokryté dekami a přehozy, proutěný nábytek, křesla zavěšená u stropu nebo houpací sítě. Stolky bývají nahrazeny bednami, truhlami nebo kufry. Společným jmenovatelem všech prvků je uvolněnost.
Jako dekorace se hodí etno doplňky, například lapač snů, nebo vintage doplňky, třeba psací stroj. Pravidla v podstatě nejsou. Proto se obklopte čímkoliv, co je v souladu s vaší osobností. Svíčkami, soškami, suvenýry z cest…
Bohémský styl je přesně tím pravým pro nespoutané duše, které touží po svobodném sebevyjádření.
#5 Industriální styl
Industriální styl se inspiruje továrnami, skladišti a dalšími průmyslovými budovami. Poznáme ho podle loftů, velkých černých kovových oken, cihlových zdí, betonu a průmyslových svítidel.
Industriální styl kombinuje staré prostory s modernitou. Zachovává původní neopracované zdivo a betonové podlahy. Ve snaze recyklovat staré věci se součástí interiéru stávají nejrůznější objekty, například přepravní kontejnery.
Nábytek industriálního interiéru najdeme nejčastěji v neutrálních odstínech šedé až černé. Jako dekorace slouží odkryté trubky nebo ocelové konstrukce. Interiér však můžeme dotvořit také abstraktními malbami nebo černobílými fotografiemi.
Foto: Shutterstock