Nejikoničtější křesla, která kdy byla vytvořena

02. Únor 2021

Všichni obdivujeme obrazy, které visí v pařížském Louvru, v londýnském Tate Modern nebo v newyorském MoMA. Ale kolik z nás má ve svém interiéru Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, akt Nahá od Pabla Picassa nebo Výkřik od Edvarda Muncha? Naopak design nábytku je uměleckou formou, která nás obklopuje každý den.ZPĚT
 
   

EAMES Chair 
Tuto kultovní plastovou židli navrhli manželé Charles a Ray Eamesovi v 50. letech. Tito inovativní designéři si kladli za cíl zpřístupnit stylový design i průměrnému Američanovi. Nadčasovost této ikonické židle spočívá v prvotřídním designu organicky tvarovaného sedáku s područkami a v konstrukci z ocelových drátů, jež je známá jako „Eiffelova věž“.

 

GHOST Chair
Philippe Starck se stal miláčkem světa designu poté, co v 70. letech navrhl interiéry několika pařížských nočních klubů. Jeho ikonická židle Louis Ghost Chair odkazuje na další slavný kus nábytku, a to na křeslo francouzského krále Ludvíka XVI. s čalouněným sedadlem, područkami a kulatým opěradlem. Francouzský designér Philippe Starck přetvořil design křesla revolučním způsobem. Vyrobil jej z čirého plastu.

 

EGG Chair 
Dánský designér Arne Jacobsen byl příznivcem funkcionalismu v architektuře. Jeho nadčasové návrhy, včetně Egg Chair, dosáhly světové
proslulosti. Toto mistrovské dílo dánského modernismu bylo navrženo pro hotel Radisson. Arne Jacobsen chtěl vytvořit křeslo, které by lidem dopřálo trochu soukromí na veřejnosti. Křesla Egg jsou otočná a jejich základna umožňuje houpání.

 

PAULISTANO Chair 
Tato nesmrtelná ikona designu byla vytvořena v Brazílii v roce 1957. Jejím autorem je Paulo Mendes da Rocha, který byl také architektem a
představitelem „brazilského brutalismu”. Křeslo vyniká svou jednoduchostí a vzdušností.

 

HEART CONE Chair 
Křeslo Heart Cone je pojmenováno podle výrazné siluety ve tvaru srdce. Ikonické křeslo, které navrhl Verner Panton na konci 50. let, kombinuje čalouněné sedadlo s decentním elegantním podstavcem z nerezové oceli. Navzdory svému extravagantnímu vzhledu je křeslo Heart Cone praktické a překvapivě pohodlné.

Text: Ivana Molnárová


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.