Jak na věčně ucpaný odpad? Zkuste drtičku.

22. Říjen 2020

Všichni to známe. Při práci v kuchyni vzniká ať chceme nebo ne dost odpadu. A hodně toho organického skončí právě v odpadu, nebo v koši, kde může napáchat dost škody. Jedním z účinných řešení, jak si lépe s odpadem v domácnosti poradit je pořízení drtičky.
Jak taková drtička odpadu vlastně funguje a proč je dobré si ji pořídit?



ZPĚT
 
   

Proč si pořídit drtičku odpadu 
Kuchyně je srdce každého domova, ale taky se tady odehrává hodně procesů, které jsou živnou půdou pro bakterie, viry a plísně a s tím související nepříjemný zápach. Drtička odpadu v tomhle může výrazně pomoct. Jednoduše smetete organický odpad do dřezu a drtička se postará o zbytek. Velice účinně rozdrtí zbytky na malinké částečky, které pak bez problémů spláchnete a vše odteče do kanalizace. Organický odpad samozřejmě můžete také kompostovat, ale ne každý k tomu má dostatečné podmínky.
Drtička si poradí se slupkami, kostmi, různými odřezky. To znamená méně rychle se kazícího odpadu v koši a tedy méně nepříjemného zápachu.

Jak drtička odpadu funguje
Drtička je malý menší elektrický přístroj, který nainstalujete přímo do skřínky pod dřezem na výtokový otvor, který je připojený na klasický odpadní řad. Všechno, co projde drtičem je tak normálně odplaveno do kanalizace. Prakticky to pak vypadá, že odpad, kterého se takto chcete zbavit, hodíte do drtící komory. Tam se rychlostí 2 600 - 2800 otáček za minutu roztočí drtící talíř a zbytky rozemele na miniaturní částečky. Celý proces je opravdu rychlý. Třeba rozdrcení kostí trvá zhruba deset vteřin.

Drtičky odpadu pocházejí ze Spojených států, takže je určitě znáte minimálně z filmů. Ale dneska si je do svých kuchyní nechává instalovat stále více lidí. Nejčastěji v případě, že si pořizujete kuchyň zcela novou. Ale není problém si nechat drtičku “namontovat” i do starší kuchyně.

Co můžete hodit do drtičky
V domácí drtičce odpadu se můžete bez obav zbavit veškerého organického odpadu. Takže všechny slupky z ovoce a zeleniny, kosti, vaječné skořápky, papírové ubrousky, kávovou sedlinu, košťály i staré pečivo.
Jestli vás napadne, k čemu je to vlastně dobré, tak hlavní důvodem je větší hygiena v kuchyní. Organický odpad se rychle kazí, zahnívá a samozřejmě zapáchá. A komu by se chtělo koš vynášet každý den.
Při výběru drtičky odpadu pak je potřeba vybírat podle toho, do jak velké domácnosti ho pořizujete. Čím více lidí, tím více odpadu.

Z jakého materiálu se drtičky vyrábí
Na trhu najdete opravdu velkou nabídku drtiček. Musíte počítat s tím, že tenhle přístroj dostane v kuchyni docela zabrat, čemuž by měl odpovídat materiál, ze kterého je vyrobena. Ideálním materiálem pro drtící komoru je třeba nerez, smaltovaný plech nebo směs polyesteru a polyamidu plněného sklem. Nejlepší materiál samotných drtících segmentů je niklovaná nebo nerezová ocel.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.