„Dát si auto do nabíječky? Na to si zvyknete,“ říká Peter Bittó ze společnosti Renocar

18. Květen 2021

S jednatelem společnosti Renocar panem Peterem Bittó jsme si povídali o elektromobilech i o létajících autech. Nahlédli jsme s ním také do showroomu s luxusními vozy BMW a MINI, mezi nimiž jsme objevili i několik elektromobilů a plug-in hybridů. 



ZPĚT
 
   

Vaše společnost se soustředí na prodej vozů BMW, které jsme si donedávna spojovali především s luxusem a vysokým status quo. Nejnovější modely BMW slibují také „elektrizující zážitek z jízdy”. Rozšířilo se díky elektromobilům i spektrum vašich zákazníků? 

Směrování BMW jako značky se s rozšiřováním nabídky pohonů nemění. Stále je hlavním motivem radost a zážitek z jízdy. Naši klienti tohle stále očekávají, ale jejich potřeby se mění a jinak strukturují. Někteří používají auto hlavně ve městě, dojíždějí jenom na krátké vzdálenosti, mají doma nebo v práci možnost nabít baterie a podobně. Proto je naše nabídka pohonů tak široká, každý si může vybrat pohon, který mu nejvíc vyhovuje. BMW tuto strategii označuje jako Power of Choice.

Jaká je podle vás hlavní motivace zákazníků ke koupi elektromobilu? Touha po nejnovějších technologiích? Snaha o ekologický způsob života? Nebo něco jiného?

Je to individuální. Mezi našimi klienty jsou zájemci o moderní technologie, kde hlavním motivem je elektromobil vyzkoušet, protože je to nové, jiné, atraktivní a třeba také v jisté socioekonomické skupině to definuje nějaký status. Jsou ale určitě také klienti, jejichž hlavní
motivací je udržitelnost a ochrana životního prostředí. 

Je ekonomicky výhodnější pořídit si klasický automobil, nebo elektromobil? (vezmeme-li v úvahu jak pořizovací cenu, tak provozní náklady.)

 Opět samozřejmě záleží na tom, jak a na co takový vůz používáte a kde a za kolik ho nabíjíte. Je to velmi individuální. Pokud srovnám například BMW i3 a BMW řady 1 s podobnou pořizovací cenou, budu vozy provozovat převážně ve městě a mám možnost nabíjení, tak je elektromobil ekonomicky výhodnější. Čím větší je denní nájezd kilometrů, tím spíš se obecně vyplácí PHEV nebo konvenční spalovací pohony. To samozřejmě platí při současných cenách paliv a energií a pokud předpokládáme, že za nabíjení ze sítě platíte. Jednou z dalších výhod nízkoemisních vozů je možnost jezdit bez dálniční známky, parkovat ve městě zdarma na modrých zónách a podobně. Pro některé klienty jsou to důležité argumenty.

Pro spoustu lidí je stále zvláštní představa „dát si auto do nabíječky”. Jak dlouho baterie vydrží? Jak často se musí nabíjet?

Životnost baterií není nijak omezena. BMW poskytuje na baterie záruku 8 let nebo 160 tisíc kilometrů a zároveň garantuje, že za tuto dobu neklesne jejich kapacita pod 70 procent. Na „dávání auta do nabíječky“ si zvyknete, není to nic složitého. Musíte s tím ale počítat a plánovat. Nabíjení je opět velmi individuální, někdo může nabíjet jednou týdně, někdo denně.

Jak vypadá současná situace na světovém trhu s osobními vozidly? Jaký je podíl elektromobilů? A hybridů?

Podíl nízkoemisních vozů se neustále zvyšuje, ale velmi záleží na lokálním trhu a například na vládních dotacích dané země. Navíc spousta velkých měst zavádí bezemisní zóny, kam už nyní se spalovacím motorem nevjedete. V zemích, kde je podpora nižší nebo žádná, jako
třeba u nás, je podíl těchto vozů nižší. Opakem jsou třeba známé příklady Norska nebo Dánska.

Jak je na tom ve využívání elektromobilů / hybridů Česká republika ve srovnání se zahraničím?

V České republice je podíl poměrně nízký, na úrovni dvou až tří procent z ročních prodejů. Mimochodem u BMW je to skoro 6 procent. To jsou čísla z roku 2020. I z toho vyplývá, jak jsou naše elektromobily a plug-in hybridy kvalitní. Navíc tyto pohony jsou u BMW, na rozdíl od některých jiných značek, na stejné cenové úrovni jako benzinové či dieselové motory. Na jiných trzích můžou hrát velkou roli dotační programy pro nákup elektromobilů / hybridů a tím je ovlivněno i jejich zastoupení na tamním trhu. Tyto podpory jsou největší v severských krajinách, tlak na jejich zvyšování je patrný v Německu a ve Francii.

Jakým způsobem do toho zasahuje legislativa EU? 

Legislativa EU dopadá primárně nejdřív na výrobce a až pak následně na spotřebitele. Schválená cílová hodnota na rok 2021 je 95 gramů CO2 na kilometr jízdy. Minulý rok to bylo, myslím, 104 gramů. Tento limit se počítá z registrací všech vozů značky v daném roce na celém území EU za rok. Takže je důležité, kolik a jakých aut výrobci v průběhu roku prodají. Samozřejmě elektromobily a hybridy mají tyto emisní limity nulové nebo významně nižší, proto je na jejich prodej vytvářen důraz. Na druhé straně je to průměr z celé EU, takže krajiny, kde jsou větší prodeje elektromobilů, „pomáhají“ těm ostatním. Na spotřebitele to dopadne sekundárně. Řešení na snižování emisí stojí ve vývoji a výrobě hodně peněz a v ceně vozů se to samozřejmě dřív nebo později promítne. Jenom pro dokreslení, BMW „startovalo“ v roce 2019 z hranice 125 gramů CO2 na kilometr jízdy a minulý rok dokázalo cílový limit splnit. Z toho je opět vidět, jak velký pokrok v oblasti elektromobility BMW za poslední roky udělalo. Většina ostatních značek má nebo mělo s naplněním těchto cílů problémy.

Je elektromobil skutečně ekologický? Jezdí sice na elektrickou energii - ale tu musí nejdříve vyrobit nějaká elektrárna. Nepřesunul se tím problém jen na jiné místo?

Popravdě to je otázka na někoho jiného a ne na mě, jakožto ředitele společnosti, která prodává a servisuje osobní auta. Nicméně můžu se domnívat, že to záleží na energetickém mixu každé krajiny a na ekologičnosti jejích konkrétních energetických zdrojů. My například nabízíme ve spolupráci s dodavateli energií „zelená“ řešení pro domácí elektromobilitu, kde část své spotřeby pokrýváte z obnovitelných zdrojů (domácí solární panely) a váš elektromobil tak nabíjíte skutečně bezemisně. Pokud vím, podobně někteří dodavatelé energií vám jsou schopni garantovat dodávky „zelené“ elektrické energie. Takže ošetřit to na úrovni individuálního rozhodnutí určitě jde. BMW Group navíc při výrobě akumulátorů využívá energii výhradně z obnovitelných zdrojů.

V padesátých letech designéři navrhovali futuristické automobily a domnívali se, že v budoucnosti bude jako pohon využita jaderná energie. Dnes už víme, že tyto představy byly naivní. Jak si představujete budoucnost vy? (V příštích deseti, dvaceti, třiceti letech?)

Toto je opět asi otázka na vývojáře a možná futurology. Předvídat budoucnost na 20–30 let je skutečně ošidné, z legrace při takových otázkách uvádím příklad, jak jsme ve škole v osmdesátých letech na téma život v roce 2000 kreslili létající auta a základny na Marsu. Ale
například internet nebo mobilní telefony v té době nikdo nepředvídal, a tudíž ani nekreslil. Co se ale týká pohonů v osobních automobilech, předpokládám, že v nejbližších pěti až deseti letech bude na trhu stále k dispozici mix pohonů a zákazník si bude moct vybrat podle své potřeby. Možná na rozdíl od jiných si myslím, že vodíkové pohony se v tomto mixu v nejbližších deseti letech určitě zásadně neprosadí. Vůbec nehodnotím ekonomiku nebo ekologičnost těchto pohonů, vede mě k tomu stav v této oblasti, co se týká nabídky modelů a pak zejména téměř úplná neexistence infrastruktury. A když vidím, jak dlouho trvá budování infrastruktury pro elektromobily, tak skutečně máme dost času.

Pojďme se podívat do bližší budoucnosti. Jaké jsou cíle vaší společnosti - co se týká produktů, servisu a služeb, které poskytujete svým zákazníkům?

Jsme autorizovaný prodejce vozů BMW a MINI, takže naše nabídka vozů úzce souvisí s novými vozy BMW, které přijdou na trh. Tento rok to bude zejména úplně nové legendární M3 a sesterské M4, vozy, které jsou ikonou značky BMW. Tentokrát poprvé v historii také s pohonem xDrive a s karoserií Touring. Na podzim nás pak čeká koncepčně úplně nový vůz iNext, což je plně elektrické luxusní SUV s dlouhým dojezdem a výkonem přes 500 koní. Měl by to být vůz, který otevře novou etapu elektromobility v BMW a potvrdí náskok, který v této oblasti máme. Moc se na ten vůz těšíme. U MINI nás čekají omlazené třídveřové a pětidveřové MINI, které tvoří páteř našich prodejů této ikonické značky. V nabídce servisních služeb chceme stále zvyšovat jejich kvalitu a dostupnost. Poučili jsme se z covidové pandemie a naše služby jsme inovovali směrem k ochraně a bezpečnosti našich klientů. Naším originálním řešením je například bezkontaktní KeyBox pro převzetí a předání servisních zakázek bez kontaktu s obsluhou, a to kdykoliv v průběhu 24 hodin a 7 dní v týdnu.

Připravila Ivana Molnárová, Foto: archiv Renocar

 

 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.