DADAISMUS je rebelství, vzpoura, satira, opovržení konvencemi. Dadaisté se už v období mezi světovými válkami pokusili obrátit svět designu naruby a přesně to se jim podařilo. V současnosti se DADA vrací jako pozoruhodný a působivý designový trend.
DADA vzniklo jako protest
Dadaistické hnutí vzniklo ke konci první světové války, během níž byla poslána na porážku celá generace mužů. Umělci prožívali deziluzi, byli šokováni tím, kam svět dospěl pod vedením rozumných rozhodnutí jeho vládců. Dadaisté se vymezili vůči racionalitě jakéhokoli druhu a vymanili se ze všech uměleckých směrů. Protestovali proti dosavadnímu řádu a vkusu, proti nimž postavili absolutní kulturní anarchii.
Mezi zbraně dadaistů patřila absurdita, nesmysl, satira, ironie, parodie a nadsázka. Divák se při setkání s dadaistickým objektem mohl cítit pobaven, pobouřen i uražen.
NEO DADA v současném designu
NEO DADA má v současném designu podobu ironie, absurdního kontrastu a nesmyslu. Kritizuje konzumní kulturu a zesměšňuje ji. Výsledkem je design, který sabotuje sám sebe. Příborem, jehož rukojeť tvoří lano, se nenajíte, i kdybyste se o to snažili sebevíc.
Outsideři, nebo rebelové?
Současní designéři a umělci vytvářejí humorné objekty, které sice neplní svou funkci, ale zato nás baví. Struhadlo, u něhož designér zapomněl na otvory a ostré hroty, je tak roztomilé. Toto struhadlo můžeme chápat jako outsidera, kterému chybí kompetence, nebo jako rebela, který nebyl stvořen k tomu, aby vykonával kuchyňskou práci. Každý divák může objektu vtisknout nový význam.
Židle, na které se nelze posadit, hrníčky, ze kterých se nedá napít, příbory, jimiž se nedá krájet… Každý objekt, který denně používáme, se může proměnit v absurdní DADA objekt.
Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: pinterst.se/chairblog.eu