5 trendy materiálů v moderních stavbách

24. Září 2020

Přemýšlíte nad tím, že si postavíte vlastní dům? Jedním z prvotních kritérií, která si budete muset ujasnit je, z jakého materiálu váš nový vysněný domov bude. Můžete vsadit na ekologii nebo nízkou energetickou náročnost bydlení. Pojďme si představit pět současných trendů ve stavebních materiálech.  



ZPĚT
 
   

Při výběru stavebního materiálu bude vždycky do rozhodování vstupovat několik parametrů. Kde bude stavba stát, k jakému primárně účelu bude sloužit, jaký je rozpočet na stavbu. Případně jakou energetickou náročnost stavby si budoucí obyvatelé představují. Samozřejmě také životnost materiálu sehraje důležitou roli. 

Rebetong
Napadlo vás někdy, co se děje s veškerou stavební sutí, která zbyde po demolici? Až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v Česku tvoří právě tento nevyužitý materiál. Přitom cesta, jak to změnit je zdánlivě jednoduchá. Recyklace. Přesně tohle napadlo také firmu Skanska, která si nechala patentovat nový stavební materiál. Rebetong má podobné vlastnosti jako beton. Jeho výroba je levná a nenáročná. Místo přírodního kameniva ale jeho součást tvoří právě stavební suť. Používání rebetongu má tak hned dvě výhody. Omezí se těžba kameniva a sníží se počet odpadu na skládkách.

Dřevo
Ano, i dřevo patří mezi moderní stavební materiály. Oblíbenost tohoto materiálu neustále stoupá a není divu. Dřevo má jedinečné vlastnosti a nenahraditelné kouzlo. Výhodou dřevotstaveb je, že se dají stavět po celý rok. Nevadí ani mrazy.
Navíc jsou dřevostavby dobré v izolování tepla, takže patří mezi nízkoenergetické stavby. Náklady na jejich pořízení jsou také menší než třeba u cihlového domu.

Pálená cihla
Klasika, která málokoho překvapí. Mezi její hlavní přednosti patří třeb zvýšená odolnost vůči ohni nebo dobré tepelně izolační vlastnosti. Pálená cihla je zkrátka klasika, která ze stavebnictví jen tak nevymizí, i když má hodně konkuretnů.
Výhoda cihly je její vysoká pevnost. Nicméně tuto vlastnost příliš neoceníte, pokud nežijete v oblasti, kde hrozí zemětřesení.

Pórobetonové tvárnice
Narozdíl od pálené cihly vznikají pórobetonové tvárnice trochu jiných technologickým postupem a to mísením vápna, písku a vody. Tato směs se pak vytvrdí horkou vodní párou, proto mají výsledné bloky velké množství mikroskopických pórů.
Velkou výhodou pórobetonu je jeho nižší hmotnost. Díky tomu se s ním lépe pracuje. Při stavbě z něj také nevzniká tolik odpadu. Mají stejně jako cihla výrobné statické vlastnosti a dobře izolují hluk. Také patří k nehořlavým materiálům. Nejsou tak pevné a proto se hodí spíše na stavby rodinných domů než na vícepatrové budovy.

Dřevocement
Tvárnice z dřevocementu je tvořený směsí dřevěných štěpků a cementu a uvnitř je polystyrenová izolace. Tvárnice jsou pak vyplněné litým betonem. Tenhle systém výborně drží teplo. Stavba z tohoto materiálu jde rychle, ale doporučuje se odborný dohled.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.