Výtahy v budovách - nepodceňte pravidelný servis

05. Únor 2021

Výtah patří ke standardnímu vybavení většiny bytových i kancelářských budov. Víte, jaké typy výtahů vlastně používáme? Podíváme se i na to, proč je důležité nepodcenit pravidelný servis a jaký rizika mohou číhat ve starších výtazích.  



ZPĚT
 
   

Tažné výtahy 
Elektrický výtah visí na laně, který pohání kladka. Celková váha kabiny je někdy vyrovnávána protizávažím. Výhody elektrických výtahů je nižší spotřeba energie a menší náklady na servis. Mají také větší přepravní rychlost a dokáží zajistit větší zdvih.

Hydraulické výtahy 
Svou zdvižnou sílu vyvozují pomocí hydraulických pístů, které jsou umístěné pod výtahem. Hydraulické výtahy mají nižší pořizovací náklady a v provozu jsou tišší.

Zabezpečení výtahů
Výtahy jsou vybavené řadou bezpečnostních systémů. Nemusíte se třeba bát, že byste ve výtahu někam spadli. Proti pádu jsou zabezpečené omezovačem rychlosti, nouzovými brzdami, nárazníkem a také mají často naddimenzovanou nosnost. Tedy udrží více, než deklarují.
Co když jste ve výtahu a zrovna vypadne proud? I na to výrobci myslí. Pokud nastane výpadek proudu, většina výtahů je vybavena baterií, takže vás ještě dovezou do stanice a umožní vystoupit.

Pravidelné kontroly výtahů
Jednou za dva až čtyři měsíce by měly procházet výtahy odbornou prohlídkou. Závisí na stáří a typu výtahu. Odborná zkouška pak čeká výtahy každé tři až šest let. A nejnáročnější inspekční prohlídka se provádí po devíti letech od uvedení výtahu do provozu a pak probíhá jednou za šest let. Výtahy tedy ze zákona musí procházet poměrně složitými kontrolami, aby byla zajištěna maximální bezpečnost při jejich provozu. Přesto se odhaduje, že téměř polovina výtahů v ČR neodpovídá všem bezpečnostním předpisům.

Zajímavosti o výtazích
Výtah je poměrně jednoduchý vynález a přesto měl sílu změnit podobu měst, ve kterých žijeme. V roce 1853 představil v New Yorku první výtah vynálezce Elisha Graves Otis. Jeho výtah měl bezpečností brzdu a umožnil stavět do té doby nemyslitelné výškové budovy.

Nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa v Dubaji je vybavena výtahem, který vás na jeden zátah vyveze do výšky 504 metrů. Samotná budova ale měří 828 metrů. Tam se ale výtahem nedostanete kvůli konstrukčnímu omezení. Během cesty na vrchol budovy musíte přestoupit do jiného výtahy, který pak pokračuje do výšky 580 metrů. Až na vrchol výtah ale zatím jet nedokáže.

Dalšího “výtahového rekordmana” najdete v Šanghaji. Tam mají nejrychlejší výtah na světě, který frčí rychlostí 74 km/h. Pro srovnání v bytových domech jezdí výtah nejčastěji rychlostí 1m/s (3,6 km/h).

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.