Vlastní, nebo nájemní bydlení?

29. Říjen 2020

Ceny nemovitostí v posledních letech celosvětově stoupaly a vlastní bydlení se tak stalo luxusem a symbolem vysokého statusu. Mladí profesionálové žijící v různých světových metropolích již neočekávají, že by si v budoucnu mohli dovolit vlastní bydlení. Jak si stojí Češi ve srovnání s Evropou?



ZPĚT
 
   

V Česku bydlí ve vlastním 78 % populace 

EUROSTAT, statistický úřad EU, zveřejnil data, podle nichž žije 78 % Čechů ve vlastním bydlení a pouze 22 % v nájemním bydlení. Češi mají oproti světu silnou potřebu vlastnit nemovitost, a to hned z několika důvodů.

Za prvé, lidé v bývalých socialistických státech spatřují ve vlastnictví nemovitosti způsob, jak se zabezpečit. Současně upřednostňují stabilitu před flexibilitou, neboť nebývají ochotni stěhovat se za prací.

Za druhé, nájemní bydlení je v Česku považováno za znak neúspěchu. Podle sociologů Češi následují tuto sociální normu a pořizují si vlastní nemovitost jako symbol úspěchu. Ti, kteří zůstávají v dlouhodobých podnájmech, si koupi nemovitosti zkrátka nemohou dovolit.

Za třetí, v devadesátých letech se privatizovaly státní a obecní byty za zlomek jejich tržní hodnoty. Mnoho lidí tak přišlo neskutečně lacino k vlastnímu bydlení.

Za čtvrté, mladí Češi dostávají byty a domy často darem od svých rodičů. Stávají se tak vlastníky nemovitostí, které by si sami nemohli dovolit. Kdyby si chtěli vzít hypotéku, museli by mít našetřeno minimálně 20 % z celkové částky, tedy přibližně půl milionu. A to většinou nemají. Podle společnosti Deloitte potřebují mladí Češi na nové bydlení přes 11 průměrných ročních platů. Češi tak vydělávají na bydlení nejdéle v EU.


Švýcarsko, Německo, Rakousko

V Německu a Rakousku vlastní nemovitost méně než polovina populace. Ve Švýcarsku bydlí většina lidí v nájmu. Proč tomu tak je?

Za prvé, na rozdíl od Čechů nemají nutkavou potřebu vlastnit nemovitost. Navíc je měsíční nájem vyjde výrazně levněji než hypotéka.

Za druhé, na rozdíl od Čechů jsou zvyklí stěhovat se za prací. Podnájem jim dává větší svobodu.

Za třetí, díky podnájmům si mohou dovolit bydlení v atraktivnější lokalitě a v luxusnějším bytě. Češi by je pravděpodobně považovali za rozhazovačné hýřílky.

Za čtvrté, 60 % obyvatel Vídně žije v bytech s regulovaným nájmem, který jim snižuje náklady na bydlení. Ostatní velkoměsta by se tímto vzorem mohla nechat inspirovat.


Prognóza do budoucna

Ceny bytů v evropských metropolích v posledních letech rostly a pro mladé profesionály s průměrným platem se tak pořízení vlastního bydlení stalo nedostupným.

Z průzkumu ING vyplynulo, že 35 % Evropanů neočekává, že si někdy budou moct dovolit vlastní nemovitost. Nejvíce takových lidí je v Německu (45 %) a v Itálii (44 %). Důvodem je nedostatečný nebo nejistý příjem.

Rostoucí ceny bytů však vedou také k vyšším cenám nájmů. Jednou z příčin rostoucích cen nájemného je i výnosné pronajímání bytů přes Airbnb. Proti Airbnb tak zakročil Berlín, Londýn, Paříž nebo Barcelona. A nakonec i koronavirus.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.