Včelám se na Brumlovce daří dobře. Ze dvou úlů se stočilo 20 l medu

31. Červenec 2023

Společnost Passerinvest Group a.s., v loňském roce umístila na střešní zahradu budovy Delta dva včelí úly. Místní rozmanitá zeleň na Brumlovce, parky i nedaleký Krčský les zajišťují včelám pestrý zdroj potravy. Díky těmto příznivým podmínkám se zde včelám daří, což dokazuje i letošní jarní snůška medu. Stočilo se 20 l květového medu.



ZPĚT
 
   

Lahodný med z Brumlovky udělal radost spolku seniorů Letokruh, sousedům sídlícím na pražské Brumlovce a poslouží také jako odměna do soutěží pro veřejnost.

„Jsme velmi rádi, že se včelám u nás na Brumlovce daří, což dokazuje i množství získaného medu. Dlouho jsme s odborníky řešili vhodné prostředí pro umístění úlů a ukázalo se, že jsme zvolili správně. Podpora místní biodiverzity je jedním z cílů naší dlouhodobé strategie a věříme, že se zde včelám bude dařit i nadále. Nyní projekt dále analyzujeme a zvažujeme jeho další rozšíření jak v počtu úlů, tak v míře edukace a podpoře včelaření.“ Uvedl Martin Unger, technický ředitel developerské společnosti.

Přínos včel však není omezen hranicemi Brumlovky, ale daleko je přesahuje. Včelstva sídlící na Brumlovce přispívají k opylení rostlin v okolí několika kilometrů.

Jedno včelstvo může být v letních mědících tvořeno až 60 000 včelami. Mezi hlavní včelí produkty patří propolis a med, který je ceněný jak pro svou chuť, tak pro své složení. Obsahuje látky podporující zdraví, minerály a mnohé vitamíny mj. B1, B2 a C. Med je v Česku tradiční součástí jídelníčků a vychutnat si jej lze s teplým mlékem před spaním, v nejrůznějších dezertech, tradičně na chlebu s máslem, nebo jen tak.

V chovu včel patří Česko mezi špičku v EU. Více jak 60 tisíc chovatelů v přepočtu na počet obyvatel nás řadí do horních příček pomyslného evropského žebříčku, stejně jako počet včelstev v poměru k rozloze země. V Česku je dlouhodobě 8 včelstev na jeden kilometr čtvereční.


Jak se včelám na Brumlovce daří je možné sledovat na dvou webových kamerách:

Co se děje před úlem

Jak se žije v úlu

 Autor: Crest Communications / redakce, Zdroj foto: Crest Communications






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.