Teplo domova. Jak vytopit rodinný dům?

25. Leden 2021

Při rekonstrukci rodinného domu je potřeba promyslet si také problematiku vytápění. Je pro vás výhodnější topit elektřinou, plynem, nebo třeba dřevem v krbových kamnech? A vyplatí se vám spíše lokální, nebo centrální vytápění? Pokusíme se vám odpovědět na všechny
vaše otázky.



ZPĚT
 
   

Lokální, nebo centrální vytápění?
V první řadě byste se měli rozhodnout mezi lokálním a centrálním vytápěním. Lokální vytápění prostřednictvím krbů, kamen nebo elektrického podlahového vytápění přeměňuje energii na teplo přímo ve vytápěných místnostech. Je vhodné pro menší domy a víkendové
rezidence. Centrální vytápění spočívá v přenosu tepla mezi kotlem a radiátory. Přeměňuje energii na teplo v kotelně a následně teplo rozvádí po domě pomocí topných těles. Je ideální pro velké vícepodlažní domy.

Elektřina, plyn, nebo tuhá paliva?
Při zvažování ekonomické výhodnosti je třeba zamyslet se i nad tím, čím topit. Ceny elektřiny a zemního plynu jsou regulovány státem, přesto neustále rostou. Jako nejlevnější řešení se tak jeví klasická tuhá paliva. Moderní domovní kotle na tuhá paliva spalují uhlí, dřevo i biomasu. Jejich nevýhodou je prostor potřebný pro skladování paliva. Elektrické kotle jsou nenáročné na obsluhu a nepotřebují komín. Elektřina je však zatím nejdražším zdrojem energie. U klasických nebo kondenzačních plynových kotlů je naopak potřeba odvádět spaliny a zajistit bezpečnost při zhasnutí plamene.

Nohy v teple aneb podlahové vytápění
Existují dva způsoby podlahového vytápění – teplovodní a elektrické. K elektrickému vyhřívání podlahy se využívají speciální topné kabely, které jsou napojené na elektrickou síť. 

Kabely leží těsně pod vyhřívanou vrstvou, což urychluje vytápění. Teplovodní vyhřívání podlahy se realizuje prostřednictvím potrubí, kterým protéká horká voda. Náklady na pořízení elektrického podlahového vytápění jsou nižší, než je tomu u teplovodního vytápění. Výhodou podlahového vytápění je to, že ho nevidíme, zatímco nevzhledné radiátory v prostoru zabírají místo a vyžadují pravidelné utírání prachu. Je zde však výrazný rozdíl v rychlosti vytopení místnosti. U radiátoru jde o minuty, u podlahového vytápění o hodiny. Pokud je nám zima v místnosti s radiátorem, zapneme ho a za pár minut je horký a ohřívá celou místnost. S podlahovým vytápěním se přitopení projeví až o několik hodin později. 

Výhodou vyhřívaných podlah je také možnost individuálně regulovat konkrétní zóny. Podlahové vytápění lze instalovat téměř pod všechny druhy podlah. Nad podlahové vytápění se nedoporučuje instalovat dřevěná podlaha nebo tlusté koberce. Ideálním materiálem je keramická dlažba nebo PVC, které mají vynikající tepelnou vodivost.

Ekologické tepelné čerpadlo
Provoz tepelného čerpadla je velmi levný, je však nutné počítat s vysokými pořizovacími náklady. Doba návratnosti se naštěstí zkracuje, a to v některých případech až na šest let. Hlavní předností tepelných čerpadel je jejich ekologičnost. S jedním tepelným čerpadlem zajistíte jak ohřev vody, tak i vytápění, a to vše za využití obnovitelných zdrojů energie. Na pořízení čerpadla můžete získat i dotaci.

Zájem o tepelná čerpadla v posledních letech stoupá především z důvodu rostoucích cen za plyn i elektřinu. Ve srovnání s plynovými kotli vám tepelná čerpadla sníží náklady na vytápění na polovinu, ve srovnání s elektrickými přímotopy vám náklady klesnou až o dvě třetiny.

Plynový kondenzační kotel
Staré plynové kotle byly v průběhu let nahrazeny moderními kondenzačními kotli, díky kterým je topení plynem i při vzrůstajících cenách energií levné. Plynový kondenzační kotel je z hlediska investice i provozních nákladů výhodným řešením. Mezi nevýhody plynových
kotlů patří povinnost každoročních revizí, nákladné zavedení přípojky a rozvodu plynu, nutnost úpravy komínu na spaliny a především riziko spojené s únikem plynu.

Krby pro romantické duše
Krby slouží ve většině případů jako doplňkový zdroj tepla. Otevřený oheň je na pohled krásný a příjemné sálavé teplo dodává domovu útulnost. Při topení v krbu se můžete spolehnout na osvědčené dřevo. Platí, že čím tvrdší dřevo, tím delší doba hoření. Pro topení v krbu se tak hodí dub, buk nebo javor. Nejméně vhodné jsou potom jehličnany jako smrk, jedle nebo borovice. Alternativou ke dřevu jsou ekologické dřevěné brikety lisované z čistých dřevěných pilin.

 

Text: Ivana Molnárová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.