Venkovní teploty se postupně přibližují k nule a topná sezóna je v plném proudu. Pokud ovšem topíte plynovým kotlem, neměli byste zapomínat na jeho pravidelnou kontrolu, stejně jako na kontrolu komínu.
Odborná kontrola by měla především potvrdit, že je váš kotel bezpečný. Pokud jde o kotle na zemní plyn , zákon neukládá povinnost provádět kontroly. Výrobci kotlů však doporučují každoročně provádět kontrolu, při které by se mělo provést seřízení a vyčištění kotle. Každoroční údržba kotle je také předpokladem dlouhé životnosti zařízení.
Nebezpečí č. 1: oxid uhelnatý
Každý uživatel plynového kotle je povinen nechat si minimálně jednou za rok zkontrolovat spalinovou cestu. Kontrola a čištění komína se tedy provádí každý rok.
V poslední době narůstá počet případů otrav oxidem uhelnatým, které jsou způsobeny právě znečištěním nebo závadami spalinových cest. Otrava oxidem uhelnatým je velmi nebezpečná a může mít i doživotní následky v podobě vážného poškození mozku.
Oxid uhelnatý nemá žádný zápach, a tak ho není možné identifikovat, dokud se neobjeví první příznaky, jako je pocit na zvracení nebo na omdlení. V důsledku nadýchání lze upadnout i do bezvědomí. Proto se doporučuje dát si ke kotli speciální čidlo, které dokáže únik oxidu uhelnatého zaznamenat.
Nebezpečí č. 2: požár
Komíny se kontrolují také kvůli požární ochraně. Kontroluje se spalinová cesta po celé její délce. Nestačí tedy, aby kominík vyčistil komín pouze ze střechy. Je důležité zkontrolovat a vyčistit také kouřovod, který je napojen na kotel a je často velmi znečištěn. Proto je nutné
zpřístupnit kominíkovi i byt. Výsledkem kontroly je vystavení Zprávy o provedení kontroly a čištění. Tento dokument je důležitým dokladem pro pojišťovny v případě požáru.
Foto: Shutterstock