Projekt Masaryčka chce vdechnout nový život druhému největšímu pražskému nádraží

06. Leden 2021

Nádraží mají svoje kouzlo. Někdy je ale příliš svérázné. Pražské Masarykovo nádraží je dlouhodobě poněkud ostudným místem. Jde o druhé největší nádraží v hlavním městě a přesto se mu stále nedaří být místem, kde se cestující nemusí obávat tam trávit čas.
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace tohoto prostoru začala už v roce 2012, kdy část pozemků odkoupila společnost Penta Investments. Právě Penta spustila ambiciózní projekt Masaryčka, který chce v Praze vybudovat moderní centrum s množstvím kancelářských i bytových prostor. Cílem je i nová podoba Masarykova nádraží.
 



ZPĚT
 
   

Co už se změnilo? 
Proběhla komplexní rekonstrukce zastřešení hlavní odjezdové haly a průčelí do Havlíčkovy ulice. V průběhu let 2016-2018 pak byly položeny nové podlahy. Opravila se fasáda a vznikla nová trafostanice v přízemním prostoru.
V roce 2017 pak proběhla výstavba nového sociálního zařízení pro cestující, průběžně se proměnila i podoba obchodů, které se na nádraží nachází.

Co dalšího má rekonstrukce přinést?
Původně měla nová byznysová čtvrť za zhruba 10 miliard korun vzniknout do roku 2025, dnes už je však jisté, že se to nestihne.
Penta se rozhodla přepracovat velkou část projektu, o konkrétní podobě zatím nemá představu a rozhodne o ni soutěž, kterou vyhlásí ještě letos.

Podobu celého projektu navrhla architektka Zaha Hadid. Návrh ale kritizovali někteří politici i část veřejnosti. Proto se Penta rozhodla, že na projekt vypíše novou soutěž.
„S městem jsme uzavřeli dohodu, že na druhou část projektu vypíšeme znovu architektonickou soutěž. Dohodli jsme se také, že minimálně 40 procent ploch tam budou představovat byty, a nikoliv kanceláře,“ řekl Rudolf Vacek, ředitel developmentu v Penta Real Estate.

Developer například slibuje, že budova bude využívat energii z obnovitelných zdrojů: “Na střeše objektu budou umístěna zařízení pro získávání a další využívání sluneční energie. Alternativně zvažujeme kolektory pro ohřev teplé užitkové vody a fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie. Získané energie popř. teplá voda budou využity dále v rámci celého objektu,” píše Penta na oficiálních webových stránkách projektu Masaryčka spojuje.

Co se mění oproti původnímu projektu?
Budovy v ulici Na Florenci budou oproti původnímu záměru nižší o 2 metry. Po konzultacích s městem, veřejností a občanskými sdruženími nebudou převyšovat současnou zástavbu.
V převážné délce je nová zástavba o zhruba 1,5 patra nižší než protější budova Florentina. Je tedy ve stejné výškové hladině jako historická zástavba v ulici Na Florenci. Výjimkou bude pouze věž umístěná v nároží, která definuje nově vzniklé náměstí u Masarykova nádraží a má funkci lokální dominanty.

První budova v ulici Na Florenci by měla být hotová v roce 2022 nebo 2023. V této době by měla být hotová i stavba hotelu, který bude stát naproti nádraží. Tento hotel jako jediný v původním návrhu Zaha Hadid neprojektovala.

Foto: pentainvestments.com






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.