Přístavba. Jak zvětšit obytný prostor a co k tomu potřebujete?

19. Duben 2021

Pokud potřebujete zvětšit obytný prostor z domu například z důvodu, že se vám rozrostla rodina nebo plánujete vícegenerační bydlení, přístavba se nabízí jako ideální řešení. Podívejte se, co je potřeba vyřídit, než se do takového projektu pustíte.



ZPĚT
 
   

Přistavovat ano, ale s povolením 
Před samotnou přístavbou je potřeba zjistit, jestli potřebujete stavební povolení. Pokud s novou přístavbou nebude mít dům více než dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží do hloubky tři metry - v takovém případě se objedete i bez povolení.
Zároveň si musíte ověřit, kolik plochy svého pozemku můžete zastavět.
To se liší podle lokality, ale většinou to bývá kolem 25 % plochy pozemku. Každý kraj to má ale upravené jinak.

A pokud chcete přistavovat v chráněné památkové oblasti je povolení pro přestavbu vyžadováno vždy. V takovém případě vás schůzka a konzultace s památkáři nemine.

I v případě že nepotřebujete přímo stavební povolení, musíte stavbu na příslušném úřadě ohlásit a vyžádat si územní souhlas. Stavební úřad totiž posuzuje například minimální odstup od sousedního pozemku. Papírování vás tedy čeká dost i při přestavbě.

Přestavbu je lepší konzultovat s architektem
Ne každý je zdatný projektant a u stavby se vyplatí investovat do služeb architekta. Nestane se vám, že přístavba bude na domu působit jako “pěst na oko”. Naopak zkušený architekt by měl poradit se stavbou tak, aby ladila s celkovým konceptem domu a případně ho vylepšila. Ne hyzdila. Architekt nebo projektant také vytvoří vizualizaci a uvidíte, jak celá stavba bude vypadat a hlavně jak bude ladit s celkovým okolím. Přístavba totiž ovlivní také například zahradu a celkový ráz pozemku. Na službách architekta tedy raději nešetřete.

Co je důležité předem promyslet
Často se přístavby řeší v kontextu vícegeneračního bydlení. V takovém případě je třeba před stavbou zvážit důležité otázky. Například jestli má být bydlení zcela oddělené nebo více společné. Pokud oddělené, tak si musíte říct, jak budou vyřešené vchody. Případně jestli budete sdílet například společnou chodbu případně nějakou konkrétní místnost. Pokud v domě přibývá lidí, občas se hodí i další koupelna nebo samostatný záchod. Pokud chcete mít svůj klid například v kuchyni, nejspíš budete muset v přístavbě vybudovat novou. Dalším bodem k řešení je vytápění. Zda bude potřeba pořídit samostatný zdroj vytápění.

Na co si při přístavbě dát pozor
Kromě celkového projektu a rady s architektem je třeba zvážit také vhodnost materiálů, které pro přístavbu použijete. Nezapomínejte totiž na to, že nová stavba může být postavena z materiálů, které mají jiné vlastnosti jako je pevnost, nasákavost nebo roztažnost. Takový problém se řeší dilatační spárou nebo zesílením základové konstrukce. Už pro tyto faktory se vyplatí při přístavbě spoléhat na odborníky, než se do projektu pouštět zcela svépomocí.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.