Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na předpandemickou úroveň

24. Červen 2022

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum pražského kancelářského trhu za 1. čtvrtletí 2022. Dle něj došlo k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celou Prahou. Hrubá realizovaná poptávka však zaznamenala meziroční nárůst o 44 %, a vrátila se tak na předpandemickou úroveň. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.ZPĚT
 
   

Rekordní objem hrubé realizované poptávky
První čtvrtletí letošního roku bylo velmi úspěšné zejména z hlediska hrubé realizované poptávky. S celkovou plochou 135 600 m2 se jednalo o nejvyšší objem, jaký byl kdy v prvním kvartále zaznamenán. „Meziroční nárůst o 44 % ukazuje, že jsme se vrátili na úroveň před pandemií a zdá se, že poptávka po kancelářích není dlouhodobě nijak dotčena,“ říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers. Téměř 40 % čisté realizované poptávky, která činila 75 700 m2, směřovalo do Prahy 8, což potvrzuje, že Karlín a jeho okolí jsou stále nejvyhledávanějšími lokalitami. Následujícími nejvyhledávanějšími obvody byly Praha 1, 4 a 5.

Růst neobsazenosti a nízký zájem o podnájmy
I navzdory růstu poptávky došlo v prvním kvartále letošního roku k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila o 60 bazických bodů na 8,4 % a celkem představuje 315 300 m2. Neobsazenost se v posledních čtvrtletích zvýšila plošně v celém městě, ta největší se však nachází na území Prahy 4 s podílem cca 24 % na celkové neobsazenosti. „Dílčí trh vnitřního města je sice celkově mírně nad průměrem, nicméně právě tato oblast představuje až 56 % celkového trhu a většina nemovitostí třídy A leží zde. Současnou úroveň neobsazenosti lze tedy i nadále považovat za zdravou,“ říká Josef Stanko. Zároveň se dle něj zmenšil trh podnájmů, který aktuálně nabízí přibližně 59 800 m2, což představuje přibližně 1,6 % tzv. šedé neobsazenosti. „V souladu s obecným trendem na trhu není o podnájmy takový zájem. Mnoho jednotek nabízených k podnájmu bylo z trhu staženo a jejich celková nabídka se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 24 %,“ vysvětluje Josef Stanko.

Nájemné i nadále roste
Nejvyšší dosažitelné nájemné v Praze navázalo na vývoj z minulého čtvrtletí a vzrostlo o dalších 50 centů. Nyní se tak pohybuje v rozmezí 24,00 až 24,50 eur. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce. Nejlepší kancelářské lokality ve vnitřním městě jsou nabízeny za 16,00 až 18,00 eur a nejlepší lokality na okraji města se cenově pohybují na úrovni od 13,50 do 15,00 eur. Cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem se však bude brzy stírat s některými připravovanými projekty v hraničních lokalitách, jako jsou Hagibor, Radlice a Roztyly. Čisté efektivní nájemné je stále výrazně nižší a s rostoucí neobsazeností museli někteří pronajímatelé a developeři výrazně zvýšit své nabídky. To může vést k tomu, že čisté efektivní nájemné bude ve výsledku až o 25 % nižší, než je původní nominální hodnota.

Seznam projektů na příští roky se rozšiřuje
Nabídka moderních kancelářských prostor v Praze je omezená a v dohledné době se nedá očekávat žádný developerský boom, spíše naopak. Může za to zejména válka na Ukrajině, růst cen, nedostupnost stavebních materiálů i stavebních dělníků a růst úrokových sazeb. Navzdory všem nejistotám a komplikacím se však stávající projekty posouvají a seznam projektů na příštích pět let se rozrůstá. Trh žije poptávkami po pronájmech a aktivita se stupňuje s koncem prvního pololetí. „V důsledku slabé výstavby zůstane trh i nadále vyvážený mezi pronajímateli a nájemci, resp. bude spíše nakloněn pronajímatelům. Nájemci nebudou mít dostatečnou možnost výběru nových budov v populárních lokalitách a budou svoje nájemní smlouvy prodlužovat ve stávajících budovách,“ říká Petr Žalský, vedoucí kancelářského oddělení ve společnosti Colliers, a dodává: „Výrazný nárůst neobsazenosti neočekáváme, naopak by situace mohla developery pobídnout k výstavbě kvalitních produktů v žádaných lokalitách, po kterých je ze strany nájemců více a více hledících na kvalitu a udržitelnost budov stále zájem.“

Autor: Colliers, Zdroj foto: Colliers


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.