Pojištění domácnosti. Na co si dát pozor?

16. Listopad 2020

Víte, že pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti není totéž? Máte přehled o tom, na co si dát pozor, když sjednáváte pojistku? Na trhu je pojišťoven celá řada a zdánlivě nabízí každá totéž. Liší se ale nejen cenou, spoluúčastí či výší pojistného plnění. Pojďme se podívat na základní pojmy, které souvisí s pojištěním domácnosti a jak se v tom vyznat.  



ZPĚT
 
   

Pojistit domácnost, nemovitost nebo obojí? 
Pojištění domácnosti kryje škody, které vám mohou vzniknou na vybavení. Tedy na nábytku, elektronice, vybavení kuchyně, podlah nebo třeba obrazů.
Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na celou stavbu. Takže cokoli se stane na uvnitř, tohle pojištění neřeší. Stejně jako pojištění domácnosti se nevztahuje na samotnou stavbu.
Ideální tedy je sjednat si pojištění oboje.
Pojištění nemovitosti je například povinné při sjednání hypotéky.

Pozor na podhodnocení nemovitosti
Ve snaze ušetřit vás třeba napadne svou nemovitost pojistit na nižší částku, než je skutečná hodnota. Jenže tohle podhodnocení se vám rozhodně nevyplatí u případného vyplácení pojistného plnění. Pokud pojišťovna zjistí, že jste svou nemovitost podhodnotili třeba o polovinu, vyplatí vám pojišťova také jen polovinu plnění. Proto si nechte cenu nemovitosti odhadnout přímo pojišťovnou nebo odhadcem. A ideálních každých pět let nemovitost nechte přehodnotit.

Pojištění cenností se řeší zvlášť
Pokud doma uchováváte jakékoli cennosti a chcete, aby se na ně vztahovala pojistka, pak většina pojišťoven vyžaduje, aby tento majetek byl uložený v trezoru.
Pokud by vám někdo cennosti odcizil a pojišťovna zjistí, že nebyly nijak zabezpečené, žádné pojistné plnění neuvidíte.

Čím vyšší spoluúčast, tím levnější pojištění
Částku spoluúčasti si zvolte podle toho, kolik jste sami schopni případně zaplatit z vlastních zdrojů. Čím vyšší tato částka bude, tím méně pojišťovně budete každý měsíc platit. Ve výsledku můžete hodně ušetřit, ale je potřeba počítat s tím, že pokud bude potřeba, spoluúčast budete muset uhradit.

Potřebuju ještě pojištění odpovědnosti?
Není to samozřejmě povinné, ale narazíte na situace, kdy se i taková pojistka může hodit. Pokud dojde třeba k tomu, že omylem vytopíte souseda v bytovce, klasické pojištění domácnosti tuto škodu nepokryje. Pojištění odpovědnosti ale ano.

Pozorně si přečtěte všechny výluky z pojištění
Každá pojistná smlouva obsahuje také výluky, které popisují situace, kdy nemáte na žádné pojistné plnění právo a pojišťovna vám tedy nevyplatí ani korunu. Proto je dobré ještě před uzavřením konkrétní pojistky prostudovat, jaké výluky to jsou.
Typickým příkladem takové výluky jsou všechny škody způsobené úmyslně případně také pod požitím alkoholu nebo jiných omamných látek. Pozor si dejte také na vady, které mohly způsobit škodu a byly známy již v době uzavření pojistky.
Pak se taková výluka vztahuje třeba i na požár, který způsobíte vlastní nedbalostí. Odložená cigareta v popelníku a následné blafnutí záclon a vyhoření může způsobit velikou škodu. Pokud se ale prokáže, že jste si požár takto svoji neopatrností zavinili sami, opět od pojišťovny neuvidíte ani korunu.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.