Podle nejnovější zprávy OSN města selhávají v přípravě na změnu klimatu a měla by se co nejdříve zaměřit na stavbu domů na kůlech nebo na budování plovoucích čtvrtí, které by obyvatele ochránily před stoupající hladinou moře. Čeká nás nová realita, ať už si to v současnosti připouštíme, nebo ne. Dopad činnosti člověka na planetu je totiž mnohem vážnější, než jsme si donedávna mysleli.
V současnosti se přibližujeme k oteplení o dva až tři stupně oproti předindustriálnímu období a některé ostrovy by se tak mohly stát zcela neobyvatelnými. Právě proto je vyvíjen stále silnější tlak na rychlé snižování emisí skleníkových plynů.
Budoucností architektury by tedy mohly být obojživelné stavby, které budou moci plavat na vodní hladině v případě povodní, nebo domy na kůlech, které se po staletí používají k ochraně domů před nepřízní počasí. Například ve Vietnamu. Kůly však nemusí být jen nutností, ale i zajímavým designovým řešením, které váš dům pozvedne na vyšší úroveň a poskytne vám nepřekonatelný výhled.
Podle doporučení OSN by domy měly být vybaveny také zelenými střechami nebo stěnami, aby budovy ke svému ochlazování nepotřebovaly klimatizaci, která je jen dalším zdrojem emisí. Celkově se dá v budoucnu očekávat větší propojení architektury s přírodou. Města by měla zvýšit počet parků a zelených ploch a investovat například do propustných chodníků a systémů podzemních tunelů, které by absorbovaly dešťovou vodu. I takto se dá chránit město proti povodním.
Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: cbsnews.com