Jakou automatickou bránu vybrat podle typu pozemku?

24. Září 2020

Znáte to, vyjíždíte ráno do práce a čeká vás rutinní kolečko. Otevřít bránu, sednout do auta, vyjet z příjezdové cesty, vystoupit z auta, zavřít bránu a můžete vyrazit. A při návratu to samé dokola.
Pro někoho možná vítaný pohyb, pro jiné ztráta času a otrava. Možná se vám také hodí automatická vjezdová brána. Jejich typů existuje dnes už hodně. Jak tedy vybrat tu pravou na váš pozemek?

 



ZPĚT
 
   

Vybírat automatickou vjezdovou bránu můžete podle několika kritérií. Samozřejmě jedním z nich bude vzhled brány. Určitě budete chtít, aby vám výsledná brána ladila třeba s garážovými vraty a celkovým rázem pozemku a domu. Nicméně mnohem důležitějším faktorem při výběru je prostor, který máte k dispozici.
Právě podle prostoru si zvolíte, jakou bránu chcete. Základně se dělí na otočné jedno nebo dvoukřídlé, posuvné samonosné a pojezdové.

Otočné křídlové brány
Pokud máte dostatečně velký pozemek, můžete si vybrat otočnou křídlovou bránu. Jedno nebo dvoukřídlovou. Počítejte ale s tím, že brána by se neměla otevírat směrem do veřejné komunikace, takže takovou bránu volte spíš v případě, že váš pozemek s takovou vozovkou přímo nesousedí. Jinak je lepší, aby se brána otevírala směrem na pozemek.
Zároveň myslete na to, že tento typ brány je vhodný pro rovný nesvažitý terén.
Lepší je volit dvoukřídlé brány kvůli menšímu namáhání pohonu i pantů.
Výhody: Není třeba pro bránu budovat betonový základ, montáž je relativně snadná a rychlá bez nutnosti stavebních příprav.
Nevýhody: Větší prostorová náročnost při otevírání a zavírání. Před bránou nemůžete parkovat. Více zatěžuje sloupky oplocení. Vyžaduje složitější rozvod elektroinstalace.

Posuvná pojezdové brány
Takový typ brány se hodí hlavně na pozemky, kde není tolik prostoru mezi bránou a vjezdem třeba do garáže. Nebo když není vhodné, aby se brána otevírala směrem ven do vozovky.
Kolejnice, po kterých brána jezdí je buď zasazena přímo do betonového základu nebo na hotový povrch vozovky.
Výhody: Brána nepotřebuje tak velký prostor jako nesená brána. Pořizovací cena je menší. Brána nemusí být vyrobena z tak masivních profilů jako nesená brána, navíc tolik nezatěžuje oplocení. 
Nevýhody: Hlavně v zimě je třeba o bránu pečovat a to zejména odklízet sníh. Budete potřebovat zajistit betonový základ pod celou dráhu brány, který by měl být ve stejné rovině na celé dráze.

Samonosné posuvné brány
Narozdíl od pojezdové posuvné brány není samonosná brána tak náchylná na sníh. Pokud v místě bydliště často sníh řešíte, je tenhle typ brány vhodný pro vás. Tento typ brány taky nevyžaduje rovný terén, protože se pohybuje nad terénem pomocí podvozků ukotvených do betonového základu vedle vjezdu.
Výhody: Méně náročná údržba. není nutné budovat betonový základ pod celou dráhou. Není třeba dodržovat rovinu ve vjezdu, nesená brána navíc částečně vyrovná i sklon terénu, nezatěžuje oplocení.
Nevýhody: Potřebujete na pozemku větší boční prostor. Brána je hodně těžká a pořizovací náklady jsou vyšší.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.