Jak zpříjemnit bydlení starším lidem

30. Říjen 2020

Čím je člověk starší, tím víc se mění jeho potřeby ohledně bydlení. Snižuje se schopnost pohybu a orientace a tomu je potřeba přizpůsobit bydlení. Jaké vychytávky mohou usnadnit bydlení seniorům?



ZPĚT
 
   

Zabezpečit koupelnu je základ 
Dát si horkou vanu po vyčerpávajícím dni je uvolňující. Ale pro starší lidi je mnohem vhodnější sprchový kout. Ideální je takový kout vybavit protiskluzovou podložkou, madlem a sedátkem.
Klasickou baterii také můžete nahradit takovou, kde bude snadné nastavit stabilní teplotu. Nedojde tak k nechtěnému opaření třeba z neopatrnosti.
Do koupelny je také vhodné umístit židli nebo lavici, která může pomoci při oblékání a svlékání nebo pro odkládání věcí.
Madlo by pak mělo být umístěné také u toalety. Další věcí, na kterou se snadno zapomene jsou prahy. V ideálním případě by měly být co nejnižší, aby se co nejvíce eleminovalo riziko zakopnutí.
Pozor také na různé podložky v koupelně, které mohou být kluzké. Buď je lepší je dát pryč, nebo se ujistěte, že mají speciální protiskluzovou vrstvu.

Schody, zábradlí a osvětlení
Dostatek světla je naprosto nezbytný v domě nebo bytě, kde bydlí starší lidé. Pokud jsou v domě schody, je potřeba zajistit jejich bezpečnost. Se starými lidmi je to v tomto případě podobné jako s dětmi. Pád ze schodů hrozí mnohem častěji. Ideální je mít schodiště dobře osvětlené. Buď samostatným světlem nebo třeba i bodovými světly či led páskami. Věnujte pozornost i zábradlí, kterého se mohou starší lidé dobře držet. Samotné schody by pak také neměli klouzat. Protiskluzové zabezpečení schodů nabízí několik možností. Dá se nalepit protiskluzový profil nebo použijte samolepící protiskluzové pásky.
Myslete případně i na schody venkovní, pokud jsou.

Zdravé a pohodlné spaní
Zdravý a dobrý spánek je základ. A u starších lidí to platí dvojnásob. Špatné spaní ve vyšším věku bývá častější, proto je investice do kvalitní postele a matrace opravdu nezbytná.
Pozor je třeba dávat na výšku postele. Futony a nízké matrace jsou možná moderní trend, ale pro babičku a dědečka rozhodně nebudou nejlepší volbou. Z nízkých postelí se hůř vstává. Ideální výška postele je mezi 50-70 centimetry.
Při výběru matrace je potřeba hlídat hlavně tvrdost. Příliš tvrdé matrace nejsou vhodné pro klouby. Velmi měkké matrace také nejsou ideální. Tady je potřeba vyzkoušet a zvolit matraci podle individuálních potřeb.
Velkou výhodu pro starší lidi představují také polohovatelné rošty. Jen dávejte pozor na to, aby postel nepřipomínala nemocniční lůžku. Aby se senioři doma cítili opravdu pohodlně.

Maličkosti a vychytávky
Dobrou službu udělá také pořádné stabilní křeslo, které je pohodlné a zároveň se z něj dobře vstává. Nemělo by chybět v obývacím pokoji. V předsíni také nahraďte vachrlatý věšák na kabáty raději stabilními háčky. Nehrozí u nich strhnutí.
V předsíni nebo v chodbě je také dobré umístit lavici, která usnadní obouvání a zouvání bot. Prostor chodby je také potřeba dobře osvětlit.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.