Jak si užít pobyt na chatě po celý rok

20. Listopad 2020

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Jakmile odbude v pátek pátá hodina, balíme věci, skládáme je do auta a na víkend opouštíme město a vyrážíme na chatu. Mnoho lidí má chatu vybavenou jen na letní obývání a užívá si tam třeba letní pěstování, ale jinak na zimu zůstává nevyužitá. Nový trend ale ukazuje, že chatu můžete používat po celý rok a dokonce v ní můžete i trvale bydlet.
Pojďme se podívat, co je potřeba udělat, abyste si pobyt na chatě užili po celý rok.
 



ZPĚT
 
   

První a zásadní krok: zateplení 
Důvod, proč mnoho lidí svou chatu či chalupu využívá jen v letních měsících, je zřejmý. Tyto objekty často nemají adekvátní zateplení, které umožňuje celoroční pobyt. I když si třeba připadáte víc jako “studený odchov”, tak pobyt ve vymrzlé chatě opravdu neevokuje příliš idylickou představu.
Chalupy, pokud jsou starší, mívají často kamenné stěny, které jsou náchylné na držení vlhkosti. Zateplení podlah také nebývá zrovna ideální. Rekonstrukce a zateplení může být celkem výraznou investicí. Takže se určitě vyplatí o ní uvažovat pouze tehdy, jestli chatu budete skutečně plně využívat.
Zvažte také vhodný způsob vytápění chaty. Nejspíš budete mít v chatě kamna, která určitě nabízí ideální způsob vytápění. Už jen kvůli snadné dostupnosti palivového dřeva. Navíc praskání ohně a jeho teplo těžko něco nahradí. A romantickou atmosféru vám prostě elektrický radiátor nezajistí.
Pokud se rozhodnete chatu využívat po celoroční bydlení, pak je určitě lepší pozvat si odborníka, který vám spočítá, jak silnou tepelnou izolaci je potřeba použít a kde je to nejvíce vhodné. Hodně tepla uniká také okny a dveřmi, možná bude potřeba vyměnit i je. Vnější stranu chatu můžete izolovat polystyrenem ale také třeba minerální, kamennou nebo skelnou vatou. Tyhle izolanty mají navíc vyšší požární odolnost.

Lepší zabezpečení? Určitě ano
Vloupání do chat a krádeže vybavení bohužel nejsou v Čechách zase tak výjimečně. Pokud se tedy rozhodnete chatu obývat po celý rok, určitě tam budete mít dražší vybavení a nejen vyřazené a erární věci, které by jinak šli nejspíš někam do sběru či na bazar s cenovkou “za odvoz”.
Zvažte proto také investici do lepšího zabezpečení.

Tipy na zabezpečení chaty a chalupy
1) Zámek patří už i na branku
Možná máte branku celý rok otevřenou, nebo ji máte třeba “zamčenou” jen řetízkem přehozením přes sloupek. Dejte na branku aspoň visací zámek. Může to být první krok k odrazení případného nezvaného hosta.
2) Na hlavní dveře pořiďte pořádný zámek včetně kvalitního kování.
3) Zamykejte dveře i uvnitř chalupy a klidně pořiďte zámky i na skřínky v kuchyni. Případně zamykejte elektroniku, kterou tu chcete trvale nechávat.
4) Myslete i na zabezpečení oken. Můžete pořídit uzamykatelné okenice, bezpečnostní folie nebo i mříže.
5) Prostor, kde není co ukrást nechte naopak klidně nezamčený. Pokud máte u chaty třeba kůlnu, kde nic není, nechte ji klidně otevřenou. Případný zloděj aspoň hned uvidí, že tam nic není a nepoškodí vám zbytečně dveře.

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.