Jak postavit skromný rodinný dům s veškerým pohodlím a nízkými náklady

07. Duben 2022

Raději svůj prostor, klid a investici do vlastního nežli bezohledné sousedy, betonovou džungli a placení nájemního bydlení. To byl zásadní důvod Davida a Hany na cestě k jejich vysněnému novému domovu. „Velkou výhodu sehrál rodinný pozemek,“ přiznávají majitelé.ZPĚT
 
   

Jejich dům občas lidé na první pohled s humorem nazývají „garáž“ pro jeho skromnou velikost, ale zdání klame. Uvnitř působí mnohem větší  a s přehledem majitelům poskytuje vše ke komfortnímu životu. Navíc je rychle uklizený a negeneruje vysoké měsíční náklady. S elektřinou (kde je zahrnuto i topení) se pohybují kolem třech tisíc měsíčně.

I stavba ze dřeva je podle gusta Davida a Hany. Zděné domy je neoslovily, stejně jako bydlení v bytě. Vyzkoušeli si to a stačilo, zejména kvůli problematickým sousedům. Zahradu dostupnou pár kroků a vlastní soukromí nic nenahradí. .

V dubnu poprvé kopli na pozemku a v prosinci už zdobili stromeček v novém. Bylo ovšem náročnější znát odpovědi na všechny otázky, kterých se během tohoto rychlého procesu vyrojilo požehnaně. Museli se proto umět rozhodnout a vybrat z mnoha možností velmi svižně.

Projekt vyšel z jejich nakresleného plánu, který zohledňoval všechny potřeby, ale taky specifika místa – třeba vstupní prostor hned vedle terasy na jihu. Realizační firmu si vybrali na veletrhu a vedle perfektního výrobního zázemí a krásných domů, které mohli navštívit, rozhodlo hlavně lidské souznění.

Bez dozoru ani ránu 
V poslední fázi dokončování domu si zajišťovali některé dodávky sami a a několikrát se při tom spálili. Jelikož si vybrali dodavatele poměrně  zdaleka, nemohli využít jejich prověřených řemeslníků z dané lokality.

Zpětně by ale rozhodně zainvestovali do stavebního dozoru, který by ohlídal prováděné práce a mohl by být na stavbě i v době jejich nepřítomnosti. Možná by i více dbali na výběr firmy z databáze ADMD, kde je zaručena vysoká kvalita.

Protože pozemek lemuje vlaková trať, zvolili majitelé akustický panel s lepšími vlastnostmi odhlučnění. Se zavřenými okny teď nemají o vlaku ani potuchy.

Teplo přivádí topné rohože v podlaze. Chybí pouze v ložnici a dětském pokoji, kde jsou přímotopy, aby regulace byla operativnější. Podlaha má určitou tepelnou setrvačnost a mohlo by to být nepříjemné v momentě, kdy člověk potřebuje nižší teplotu na spaní.

David a Hana mají i přípravu na kamna, ta ale budou pravděpodobně pouze vzácným romantickým doplňkem. Dům má tak malé ztráty, že i kamínka s malým výkonem jej snadno přehřejí.

V létě je před úmorným vedrem zachraňují předokenní žaluzie.

Jejich nový dům je nicméně po všech stránkách těší a opakovaně jsou rádi, že se rozhodli stavbu zrealizovat, i když to je proces v lecčem náročný.

Technické parametry: 
• Typ domu: nízkoenergetický
• Zastavěná plocha: 118,75 m²
• Užitná plocha: 101,44 m²
• Konstrukční systém: DMK systém
• Teplo a větrání: elektrické odporové v podlaze/přímotopy, Nucené větrání AERECO
• Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,17 m²K/W
• Projekt: Atelier DMK 2015
• Realizace: 2016
• Skladba stěny: fasáda STO, dřevovláknitá deska tl. 60 mm, KVH hranoly/celulózová izolace CIUR 140 mm, OSB deska Egger 15 mm, rošt předstěny z KVH hranolů 40 mm, sádrokartonové a sádrovláknité desky 12,5 mm
• Celková tloušťka stěny: 267,5 mm

Autor: iDNES.cz / Magazíny, Časopis DŘEVO&stavby, redakčně upraveno, Foto: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

 

 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.