Jak pandemie mění naše domovy?

15. Prosinec 2020

 Od počátku pandemie uplynulo několik měsíců, které jsme strávili převážně doma. S prodlužujícím se lockdownem přirozeně narůstají i naše nároky na bydlení. Náš domov by měl být schopen suplovat kancelář, kavárnu, posilovnu, saunu a další instituce, které nám nyní nemohou otevřít své dveře.
Design nikdy nevznikal někde v izolaci. Vždy se vyvíjel v reakci na soudobé společenské dění. A tak můžeme očekávat, že se pandemie promítne i do nových trendů v interiérovém designu. Pojďme se na ně podívat.



ZPĚT
 
   

Postavíme zeď 
„Postavíme zeď. A já vím, jak ji postavit velmi levně a velmi efektivně.“ (Donald Trump)
To, co se nepovedlo dokončit 45. prezidentovi Spojených států, se pravděpodobně podaří pandemii. Vypadá to, že dny velkých otevřených konceptů jsou sečteny. Obytné prostory se budou opět oddělovat stěnami. Lidé, kteří pracují na home office, si už uvědomili, že
potřebují svůj soukromý pracovní prostor, kam se vejde pracovní stůl s kancelářským křeslem, technologie a úložné prostory na dokumenty. Domácí kanceláře budou potřebovat také kvalitní osvětlení, akustiku a příjemné vizuální prostředí pro pořádání videokonferencí.

Předpokládá se, že práce z domova bude pokračovat i po útlumu COVID-19. Někteří lidé se budou nadále sociálně distancovat a vyhýbat se kontaktům s kolegy. Někteří se rozhodnou pro home office naopak z toho důvodu, že jim poskytuje více svobody.

Vyjdeme ven
Zpřísňování zákazů až k režimu “domácího vězení” povede k tomu, že budeme chtít maximálně využít naše zahrady, dvorky, terasy a balkony. Peníze, které bychom za normálních okolností investovali do dovolené u moře, budeme investovat do pořízení privátního bazénu nebo privátního whirlpoolu na vlastním pozemku.
Ve vynucené izolaci v malém bytě bez balkonu nebo terasy budeme prahnout po bydlení ve vlastním domě se zahradou. Díky práci na home office, zavřeným barům, zavřeným kavárnám, zavřeným divadlům a zavřeným galeriím už bydlení v centru velkoměsta nebude
tak atraktivní.

Všechno vydezinfikujeme
Vlastní dům poskytuje také sociální izolaci a ochranu před viry a infekcemi. Výškové budovy byly navrženy tak, aby shromažďovaly co nejvíce lidí na jednom místě. Hygiena přitom nebyla brána v úvahu. V době pandemie je nutné omezit kontakt se vším, co se používá ve
vícepodlažních budovách - s tlačítky ve výtahu, s klikami od dveří a především se sousedy. Také design bude muset řešit otázky hygieny. V koupelnách a kuchyních najdou uplatnění bezdotykové faucety s elektronickými senzory a desky s antimikrobiálními vlastnostmi.
Očekávat můžeme také návrat k bílé barvě, která vizuálně vyjadřuje čistotu a hygienu. Výrobci systémů pro inteligentní domácnosti půjdou pravděpodobně ještě dál. Jejich programy budou ovládat nejen teplotu vzduchu v domě, ale také jeho kvalitu a v případě potřeby vzduch automaticky vyčistí. Také vzduch zvenčí bude filtrován. 

Jsme na konci něčeho starého a na začátku něčeho nového. V souvislosti s pandemií se mění nejen naše domovy, ale i naše životy a životní hodnoty. V těch nejhorších časech v sobě můžeme paradoxně probudit to nejlepší. Lidé po celém světě byli zasaženi fotografiemi
odhalujícími novou oblohu nad Čínou, jejíž obyvatelé se konečně mohli nadechnout čerstvého vzduchu. Možná je čas na změnu. 

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.