Jak na zateplení domu

30. Leden 2021

 Vhodně vybraný izolační materiál vám může ušetřit nemalé částky za vytápění. Ve špatně zatepleném domě můžete topit jako šílení a stejně stále cítit chlad. Při výběru vhodného materiálu byste měli dávat pozor na tloušťku izolace, vlhkost, hořlavost. Důležité je zvážit také celkovou cenu materiálu. Pojďte se podívat, jaké jsou možnost při zateplování fasády domu.



ZPĚT
 
   

Pěnový polystyren 
Asi nejpoužívanější izolační materiál pro zateplení fasády. Je oblíbený hlavně díky snadné manipulaci a ideální ceně vzhledem ke svým vlastnostem. U pěnového polystyrenu je třeba ohlídat si tloušťku izolace. Pěnový polystyren nepropouští tolik vodní páry a hrozí tedy srážení vlhkosti na stěnách.
Pokud budete chtít zateplovat moderní zdivo s velkým tepelným odporem, potřebovali byste opravdu hodně silnou vrstvu. Což už se příliš nevyplatí. Stejně tak u starších domů, kde je problém s vlhkostí je lepší vybrat jiný typ izolace. Například provětrávanou fasádu s minerální vatou.

Desky z fenolické pěny
Jde o poměrně drahý materiál. Proti pěnovému polystyrenu až desetinásobně. Jeho tepelně izolační vlastnosti jsou ale jedny z nejlepší. Používá se převážně v místech, ve kterým chceme minimalizovat tloušťku izolace. Například na štítové stěně s nedostatečným přesahem střechy.

Minerální vata
Mezi její hlavní vlastnosti patří nehořlavost a dobré akustické vlastnosti. Je trochu dražší než klasický pěnový polystyren. Odpuzuje ale vodu, takže je ideální tam, kde je vysoká vlhkost. Je odolná vůči bakteriím, plísním a virům díky svému neorganickému původu. Zároveň je poměrně šetrná k životnímu prostředí. Izolace minerální vatou ušetří více energie než je potřeba na její výrobu.

Pěnové sklo
Jedná se o poměrně nový izolační materiál. Je nehořlavý, nenasákavý a má vysokou tlakovou únosnost. Díky tomu se používá při izolaci základů nebo plochých střech.
Výroba je poměrně ekologická. Vyrábí se z recyklovaného mletého skla, které se pomocí oxidu uhličitého napění. Má i poměrně dlouhodobou životnost.

Dřevovláknitá izolace
Pokud hledáte alternativní izolační materiály, mohla by se vám líbit právě dřevovláknitá izolace. Tyto desky mají výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc jsou oblíbené pro svůj ekologický původ. Při jejich výrobě se do krátkých jemným vláken měkkého dřeva přidá pryskyřice vodoodpudivé látky. Mají schopnost propouštět vodní páru a jsou oblíbené jako izolace zejména u dřevostaveb. Desky dokáží dobře izolovat i zvuk a vyznačují se také schopností hromadit teplo.

 

Text: Iveta Král Hajlichová
 Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.