Instalace fotovoltaiky na starý dům. Bez revize to nejde, ale investice se vyplatí

01. Srpen 2023

Fotovoltaické elektrárny nabízejí udržitelnou alternativu energie pro všechny typy domů, včetně starších nemovitostí, které mohou díky tomu zefektivnit a zlevnit svůj provoz. Těmto starším domům je však třeba věnovat zvýšenou pozornost, zejména co se týče stavu střechy a elektroinstalace.



ZPĚT
 
   

V České republice se nachází více než 2,3 milionu domů, jejichž průměrné stáří dosahuje kolem 50 let. Pokud jste majitelem starší nemovitosti a uvažujete o instalaci fotovoltaického systému, je nezbytné provést revizi objektu, která posoudí jeho stav.

Prohlídka od střechy až po sklep

Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger, vysvětluje důležitost revizí: "Revize střechy posoudí její stav, například stav krytiny a nosné konstrukce, možnosti uchycení fotovoltaických panelů, stav hromosvodů a jímací soustavy. Mnoho budov bylo postaveno v době, kdy se s takovým zatížením, jaké přináší instalace panelů, nepočítalo. Odborný posudek je proto klíčový pro určení velikosti, typu, sklonu, uložení a ukotvení fotovoltaického zařízení.“

Kromě revize střechy je také nezbytné provést kontrolu elektrického vedení. "U budov starších 25 let může revize elektriky odhalit závažnější nedostatky. Náklady na nové elektroinstalace, jističe a související spínače a vypínače mohou tvořit významnou položku investice do fotovoltaiky. Prevence problémů se starým elektrickým vedením je však nezbytná," dodává Matějovič.

Revize za několik tisíc ušetří další peníze

I když taková revize stojí několik tisíc korun, jedná se o investici, která se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Cena revize elektroinstalace pro rodinný dům se v současnosti pohybuje mezi 3 a 5 tisíci korun, v závislosti na velikosti objektu. Majitelé domů tak získají jistotu, že jejich nemovitost je připravena na instalaci fotovoltaiky, a pokud ne, získají informace o nutných úpravách.

Přestavba? Jen zbytečné obavy

Mnoho lidí se obává, že instalace fotovoltaického systému na starý dům bude vyžadovat zásadní stavební úpravy. Nicméně, jak zdůrazňuje Pavel Matějovič, tato obava je často neopodstatněná: "Montáž fotovoltaických panelů se vždy řídí typem střechy a krytiny, aby po instalaci nedocházelo k zatékání vody. Panely a jejich držáky mají životnost desítky let. Vnitřní část instalace je obvykle vedená do technické místnosti, kotelny nebo podobného suchého prostoru, kde se upevní střídač, drobné příslušenství FVE a bateriové články.“

Po instalaci se fotovoltaický systém připojí k domovnímu rozvaděči a vnitřním elektrickým rozvodům. Matějovič dodává: "Nic víc není potřeba. Za méně než půl roku od objednání fotovoltaického systému můžete začít využívat energii ze slunce a ušetřit na nákladech na energie."

Autor: idnes.cz /redakce, Zdroj foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.