Fotovoltaická elektrárna. Vyplatí se vám doma?

16. Únor 2021

Mít vlastní zdroj energie a stát se více soběstačným je lákavá představa. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je domácí fotovoltaická elektrárna.
Pojďme se podívat na důvody, kdy a proč do toho jít. A co naopak může znamenat spíše stopku.



ZPĚT
 
   

Můžete ušetřit 
Získávání energie ze slunce se přímo nabízí. Vstupní investice je sice celkem vysoká, ale klesnou vám výdaje za elektřinu a to poměrně znatelně. Zároveň pomocí sluneční energie můžete používat i na ohřev vody a vytápění. Takže platí přímá úměra, čím více solární energie využijete, tím více ve výsledku ušetříte. Návratnost takové domácí elektrárny se uvádí většinou 8-10 let. Náklady na pořízení se pohybují kolem 100 000 Kč.

Ekologický a obnovitelný zdroj energie
Solární energie patří mezi základní obnovitelné zdroje. Zároveň také šetří životní prostředí. Například oproti energii získané spalováním hnědého uhlí. Během získávání energie ze slunce se neprodukují žádné vedlejší škodlivé látky.

Vydrží dlouho a je prakticky bezúdržbová
Fotovoltaická elektrárna vás sice v počátku vyjde na hodně peněz, její životnost je ale velmi vysoká a během této doby nevyžaduje ani žádnou výraznou údržbu. Jelikož ve fotovoltaické elektrárně nejsou téměř žádné pohyblivé součástky, mají velmi nízkou poruchovost.
Samotná obsluha panelů je také poměrně nenáročná. Vyžadují sice pravidelné servisní prohlídky, jinak ale není nutné se o ně více start.
Křemíkové články v solárních panelech mají garantovanou životnost několik desítek let.

Instalace je jednoduchá
Fotovoltaickou elektrárnu si můžete pořídit prakticky na jakýkoli dům, její instalace nevyžaduje žádný velký zásah do stavby. Solární panely změní akorát vzhled domu, ale jinak do vašeho pohodlí nijak nezasáhnou. Trochu větší zátěž budete mít s potřebnou administrativou. Potřebná dokumentace a případná žádost o dotaci může zabrat až tři měsíce. Většina energetických firem ale toto byrokratické kolečko vyřídí za vás.

Můžete získat dotaci
Jelikož je v zájmu státu více využívat obnovitelné zdroje energie, můžete požádat o dotaci z vládního programu Nová zelená úsporám. O dotaci může žádat každý. Státní příspěvek se pohybuje nejčastěji od 35 do 100 000 Kč. Podle druhu a náročnosti celého systému. Nejvyšší příspěvek se uděluje těm, kteří chtějí investovat do vybudování fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterií.

Co vás může od solární energie odradit
Solární panely potřebují sluneční paprsky. Ideálně co nejvíc. A to může být v České republice občas trochu problém. Slunečního svitu tu máme výrazně méně než v jiných zemích. Proto na energie ze slunce nelze nikdy spoléhat na sto procent. Vždycky slouží jako záložní zdroj energie. Nejvíc se vyplatí fotovoltaickou elektrárnu instalovat tam, kde bude například sloužit jako další palivo pro elektrické vytápění, tepelné čerpadlo nebo pro elektrický ohřev vody.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.