Facility management budoucnosti: od chytrých budov po chytré brýle

03. Srpen 2022

S Ondřejem Pěničkou, ředitelem facility managementu ve společnosti M2C, jsme hovořili o tom, jaké technologie budeme v budoucnu běžně vídat v kancelářích a komerčních budovách. Tato budoucnost je přitom blíže, než bychom si mohli myslet. Katalyzátorem změn bude i energetická krize, která nás donutí hledat nové způsoby, jak snižovat náklady.



ZPĚT
 
   

Jedním z nejdiskutovanějších témat současnosti je růst cen energií. Čteme o tom, že energetický trh zažívá šok. Nejen průmyslovým podnikům, ale i firmám, které sídlí ve velkých kancelářských komplexech, tak mohou výrazně stoupnout náklady. Jak to vyřešit? Nařídit všem home office a vypnout topení?

Jedním z mnoha řešení, jak si v této krizi pomoci, skutečně může být i to, že stáhnete topení a pošlete lidi na home office. Není to ale jediné a  všude aplikovatelné řešení. Ve výrobním závodě na polovodiče, v logistických halách nebo ve zdravotnictví nemohou všechno dělat roboti. Někteří klienti během pandemie covidu značně rozšířili řady svých administrativních pracovníků, už jim ale nealokovali pracovní místa v kancelářích, takže to dnes například v moderních IT firmách vypadá tak, že chce-li zaměstnanec jít pracovat do kanceláře, musí si přes firemní booking systém zarezervovat pracovní místo, případně zasedací místnost dopředu. Na jedno pracovní místo tam totiž často připadají až tři zaměstnanci. Firma takto šetří náklady na provoz budov, ve kterých během pandemie téměř nikdo neseděl, a ukazuje se, že pro zaměstnance je možnost střídavé práce z domu a z kanceláře často příjemným benefitem. Jak jsem ale již řekl, topení a svícení v kancelářích je jenom jedno z mnoha možných opatření, které zároveň nelze aplikovat všude. Vzhledem k rapidnímu vzrůstu cen energií na trhu se v současné době naši klienti potýkají s náklady, se kterými ve svých rozpočtech nepočítali a komplikují jim život. Zatímco některým se povedlo na naše doporučení nakoupit ještě poměrně levnou energii v průběhu loňského roku, ti, co to nestihli, musejí hledat způsob, jak její spotřebu snížit. Zde přichází do hry naše produkty a energetická řešení.

„Jedním z mnoha řešení, jak si v této krizi pomoci, může být skutečně i to, že stáhnete topení a pošlete lidi na home office. Není to ale všude aplikovatelné řešení. Ve výrobním závodě nebo v logistických halách nemohou všechno dělat roboti.“

 

Jaké konkrétní technologie mohou pomoci snížit náklady na provoz budovy?

Jedním ze základních produktů, které M2C klientům nabízí, je monitoring, analytika a řízení spotřeby energie pomocí platformy Flowbox. Díky sběru dat o spotřebě energií z mnoha míst napříč objektem jsme schopni lépe pochopit a řídit tok energií a omezovat jej tam, kde v danou dobu není potřeba, nebo správně zacílit úsporná opatření v podobě investic do ekonomičtějších zařízení. Další možností pro klienty s vyšším odběrem elektrické energie zejména během denní doby je fotovoltaika. Provádíme základní studie proveditelnosti instalace fotovoltaických elektráren na střechy, zastavěné nebo ostatní plochy pro naše klienty a ve spolupráci s renomovanými společnostmi zajišťujeme jejich realizaci na klíč.

Chytrá budova řízená pomocí čidel a aplikací se neobejde bez počáteční investice, která nemusí být malá. Dá se dopředu vypočítat návratnost takové investice?

Návratnost investice je pro nás jedním ze základních parametrů, který je potřeba znát při rozhodování o investicích do úspor. K čemu vám je úsporné zařízení, jehož pořizovací cenu následné úspory nepokryjí dříve, než skončí jeho životnost? V mnoha případech návratnost vychází jenom díky podpoře státu prostřednictvím různých dotačních programů a pobídek. I s tímto ale klientovi umíme pomoci.

„K čemu vám je úsporné zařízení, jehož pořizovací cenu následné úspory nepokryjí dříve, než skončí jeho životnost? V mnoha případech návratnost vychází jenom díky podpoře státu prostřednictvím různých dotačních programů.“

 

O jaké technologie mají vaši firemní klienti momentálně největší zájem?

Nejvíce v současnosti rezonují chytrá řešení, která pomáhají snížit nezbytný počet zaměstnanců podpůrných služeb na objektech, tedy konkrétně naše elektronická recepční jako náhrada fyzické recepční, a to zejména tam, kde dosud bylo potřeba mít na jedné recepci více než jednu osobu k odbavování většího počtu návštěv. Kombinací fyzické osoby s jednou nebo více elektronickými recepčními zvládneme pokrýt i objekty s náročným tokem návštěv. Další technologií, která přitahuje pozornost klientů, je náš M2C SPACE. Jedná se o vzdálené dohledové centrum sdružující služby bezpečnosti vzdáleného dohledu nad technickými zařízeními s nepřetržitým havarijním dispečinkem pro potřeby našich klientů i kolegů v terénu.

Jakými argumenty byste přesvědčil majitele podniku, že by si měl nechat provést energetický audit?

Především bych jej upozornil na povinnost, kterou některým z nich ukládá novela zákona č. 406/2000 Sb., která definuje povinnost zpracovat pro energetické hospodářství energetický audit a následně jej každé 4 roky opakovat. Této povinnosti se dá částečně dostát také certifikací společnosti podle norem ISO 14001 a 50001. Doporučil bych tedy majitelům podniků, aby se zajímali, zda do některé kategorie těchto povinností spadají, a případně aby se s námi poradili o možnostech provedení těchto auditů. Energetický audit v našem pojetí ale také znamená i něco jiného. Bez ohledu na to, zda má podnik povinnost auditovat podle zákona, nebo ne, měl by se management podniku zajímat o to, zda účelně vynakládá prostředky na energie, případně zda nedochází k nadměrnému plýtvání. Přes rostoucí zodpovědnost firem a zájem o budování environmentální politiky bývají obvykle nejpřesvědčivějším argumentem peníze, které lze uspořit nebo nevynaložit například tím, že si zajistíte podrobný přehled o tom, kolik energií kde spotřebujete a v jakých provozních režimech jednotlivé technologie fungují.

„Přes rostoucí zodpovědnost firem a zájem o budování environmentální politiky bývají obvykle nejpřesvědčivějším argumentem peníze, které lze uspořit.“

 

Proč se podle vás některé podniky brání inovacím a jedou ve stále stejných kolejích už od devadesátých let? Je to nedostatek informací? Nedostatek představivosti? Lenost?

Často slyšíme: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Nebo: „Proč měnit něco, co už od devadesátých let v byznysu funguje?“ Či třeba: „Naši klienti od nás očekávají službu, na kterou jsou už za ta léta zvyklí, nechtějí žádné módní výstřelky!“ Těmito frázemi se obvykle zaštiťují ti „konzervativní“, „líní“ nebo „nedůvěřiví“. Důvodů může být mnoho, od špatné zkušenosti s neodborným dodavatelem z minulosti přes naprostou neznalost této problematiky až po lhostejnost k výdajům, které platím, nebo k životnímu prostředí. Na tento přístup již mnoho společností doplatilo, obvykle se ale probudí až příliš pozdě, kdy náklady na provoz již nenávratně přerostou výnosy nebo kdy jim v oboru takzvaně „ujel vlak“.

M2C právě přichází s konceptem chytrých brýlí, které mají sloužit jako takový sofistikovanější přítel na telefonu, který nás nejen slyší, ale dokonce i vidí našima očima. Můžete to blíže vysvětlit?

Chytré brýle jsou jedním z nejnovějších produktů v portfoliu technologií a služeb M2C. S jejich pomocí jsme schopni na námi provozovaných objektech zlepšovat kvalitu našich služeb zejména pomocí tří základních pilířů. Tím prvním je podpora týmu na zakázce, kdy technik na místě používá brýle jako nástroj k dokumentaci své činnosti (pořizování fotek a videa) a pro práci s informacemi (schémata, projektová dokumentace, instrukce a checklisty), a to vše s volnýma rukama. Brýle se totiž ovládají hlasem. Druhým pilířem je vzdálená podpora. Pomocí softwaru pro vzdálené připojení může náš odborník z M2C SPACE nebo třeba servisní partner odkudkoli na světě prostřednictvím internetu navázat spojení s technikem, sledovat v reálném čase, co vidí, a pomocí videokonference jej navádět, zobrazovat mu podklady nebo pomocí rozšířené reality ukazovat na body zájmu. Třetím základním pilířem, kterým jsme však zcela jistě nevyčerpali širokou škálu využití tohoto produktu, je komunikace a reporting. Představte si, že jako klient byste se rádi účastnili kontrolního dne stavby, pravidelné obchůzky svého areálu nebo technického auditu objektu, který ale probíhá v daném čase daleko od vás. Pomocí chytrých brýlí vás dostaneme do centra dění s možností se aktivně zapojit do těchto činností prostřednictvím běžné videokonference (např. MS TEAMS), připomínkovat průběh události, komentovat pomocí rozšířené reality nebo pořizovat fotografie a videozáznamy. Na podzim plánujeme další rozšíření brýlí o termovizi.

Je to tak praktické řešení, že si člověk pomyslí, proč to nikoho nenapadlo už dříve… Jak vlastně vznikl nápad na chytré brýle? Bylo to při sledování sci-fi filmu?

Nápad chytrých brýlí není rozhodně žádná novinka. Velké technologické společnosti jako třeba Google na nich pracují již léta. Rozšířenou realitu spolu s kvalitní audio-video technikou již několik let podporují i moderní chytré telefony. To nejzajímavější, co produkt přináší, je spojení rozšířené reality, nástroje pro online interakci a kamery do náhlavní soupravy, která vám umožňuje využívat širokou škálu aplikací a mít u toho volné ruce.

„Nápad chytrých brýlí není rozhodně žádná novinka. Velké technologické společnosti jako třeba Google na nich pracují již léta. Jako „duchovní otec“ tohoto řešení v M2C jsem měl možnost vyzkoušet je již v raném stádiu implementace.“

 

Mohou chytré brýle vyřešit nedostatek pracovníků ve facility managementu? Když specialistům odpadne dojíždění na místo a vyřídí vše na dálku, nakolik jim stoupne produktivita? Jaký je váš odhad?

Chytré brýle samy o sobě žádný nedostatek nevyřeší, stejně jako chytré sliby populistů, že bude líp. Použitím moderních technologií se ale dokážeme adaptovat na nově vznikající situaci na trhu a do jisté míry podporovat naše odborníky, kterých je opravdu nedostatek. Dá se také hovořit o motivaci našich zaměstnanců, kteří pracují s moderními technologiemi a hledají nové, inovativní cesty. Každý specialista, který nemusí strávit v průměru 3 hodiny na cestě ke klientovi a zpět, může generovat velmi zajímavé úspory jak pro nás, tak pro klienta a zároveň posílit naši konkurenceschopnost na trhu.

Mají chytré brýle i další výhody, které jsme ještě nezmínili?

Mají spoustu dalších výhod, některé z nich teprve sami objevujeme při jejich používání. Naši zaměstnanci se s nimi postupně seznamují a sami přicházejí na způsoby využití, které nás dříve nenapadly. Již pracujeme s možností zobrazovat a vyplňovat různé checklisty, provádět kontrolní obchůzky technologií a zaznamenávat jejich průběh, zasílat online požadavky do CAFM systému a další, které budou jistě přibývat.

Vy osobně už jste si chytré brýle vyzkoušel? A povedlo se vám opravit to, co jste potřeboval?

Ano, jako „duchovní otec“ tohoto řešení v M2C jsem měl možnost vyzkoušet je již v raném stádiu implementace. Pamatuji si, že mě velmi mile překvapilo, jak jednoduché je brýle ovládat hlasem, a to jak v češtině, tak v angličtině a dalších jazycích. Hned jsem začal přemýšlet nad možnými scénáři jak pro testování, tak ostré využití.

Autor: Ivana Molnárová, Foto: Ondřej Pýcha


 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.