Butterfly v Karlíně - budoucnost architektury?

03. Listopad 2020

Přijměte pozvání na procházku do Karlína, stylové pražské čtvrti, která skvěle kombinuje staré s novým. V Karlíně najdete romantické rezidenční domy s překrásnými historickými fasádami, industriální budovy, které se proměnily z továren v kavárny, i postmoderní skleněné kancelářské kostky.  ZPĚT
 
   

V Karlíně najdeme také kancelářský komplex Butterfly, který nereprezentuje ani minulost, ani přítomnost, ale budoucnost. Butterfly vás upoutá na první pohled svými zakřivenými zdmi s vertikálními zahradami. Fasáda budovy je porostlá desítkami druhů rostlin, které však neslouží jako pouhá dekorace! Rostliny se starají o termoregulaci budovy.

Butterfly je inteligentní budova, která si klade nejen estetické, ale také ekologické cíle. 

Budova jako živý organismus

Butterfly je jednou z živých staveb, které využívají k termoregulaci zelené fasády a zelené střechy.

Zelená fasáda budovu v létě ochlazuje a v zimě zahřívá. V létě brání ohřívání vnějšího obalu budovy. Snížení teploty je dosaženo odpařováním vody z fasád. V zimě zelená fasáda napomáhá tepelné izolaci.

Zelená fasáda rovněž zadržuje srážkovou vodu, která se tak může zužitkovat. Buď k zalévání vertikálních zahrad, nebo k ochlazování budovy. Budova dokáže s vodou hospodařit zcela samostatně.

Rostliny mají ještě jeden pozitivní vedlejší účinek. Tlumí hluk z ulice.

Udržitelná urbanizace

Urbanizace má za následek postupné vysoušení krajiny, které je nyní na pokraji udržitelnosti. Asfalt silnic a beton budov, to jsou přehřátá suchá místa, kvůli kterým se krajina postupně mění v poušť. Ze stejného důvodu zanikly starověké civilizace, které odlesňovaly a odvodňovaly krajinu, až vyschly.

Měli bychom se poučit a snažit se do krajiny vracet vegetaci. Zelené fasády a zelené střechy jsou jedním z řešení, protože se chovají podobně jako les.

Nahlédněte i do interiéru

V interiéru budovy Butterfly najdeme instalace designéra Maxima Velčovského. Jedná se o portréty osobností spojených s Karlínem.

Portréty jsou sestavené z tisíců skleněných bublin, které mají představovat vodní kapky. Najdeme zde podobizny podnikatele Kolbena a Křižíka, princeznu Karolínu Bavorskou a herečku Olgu Scheinpflugovou.

Použité foto: Prague Offices Solution


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.