Areál innogy se začíná měnit na projekt Brno Jedna

17. Červenec 2023

Veřejnosti se otevírá území brownfieldu v ulici Plynárenská, který se mění na projekt Brno Jedna. Developerská společnost plánuje v lokalitě pořádat menší kulturní a společenské akce, ale umožní také soukromý pronájem prostor. Současně pronajímá i stávající kancelářské plochy, které jsou aktuálně obsazeny ze 60 %. Výstavba, která zahrne jak byty, tak nové komerční jednotky, začne po vyřízení všech potřebných povolení. Schvalovací proces by měl odstartovat v tomto roce. Cílem PNS je celková revitalizace lokality, aby mohla nabídnout příjemné místo k práci, bydlení a setkávání nejen místním obyvatelům, ale i široké veřejnosti.ZPĚT
 
   

Přípravná fáze fáze přeměny bývalého brownfieldu o rozloze zhruba 4,5 hektaru, který se aktuálně skládá ze souboru 12 budov, na polyfunkční projekt Brno Jedna, byla spuštěna. Návrhy na rozvoj areálu nyní developerská společnost zpracovává s architekty, kteří se zabývají mj. zpracováváním rozvojových plánů velkých urbanistických celků a mají tak s podobným zadáním bohaté zkušenosti. Mezi jejich reference patří např. revitalizace části pražského Smíchova či obnova pražského Fora Karlín. V současné době mimo jiné pracují na konceptu rozvoje sousední lokality Špitálka, což společně s proměnou areálu Brno Jedna povede k celkové revitalizaci oblasti brněnského Cejlu. Developerská společnost má sama za sebou za více než 30 let mnoho úspěšných projektů. Nyní má v přípravě rovněž velké přestavby původních brownfieldů, například přeměnu areálu Koh-i-noor v pražských Vršovicích v multifunkční projekt.

„Chceme probouzet nemovitosti k životu, nejde nám jen o demolici starších budov a výstavbu nových. Jsme si vědomi architektonické hodnoty části původní zástavby, proto budeme ve čtvrti Brno Jedna doplňovat stávající soubor objektů o chybějící funkce, zejména tu rezidenční,“ říká ředitel pobočky developera v Brně Petr Pospíšil. Jednou z budov, kterou chce společnost uchovat v současné podobě, je objekt původní skladovací haly Jihomoravské plynárenské oceněný titulem Stavba roku.

Brno Jedna ožívá
„Jedná se o lokalitu, která vyžaduje řadu změn, ať už ve vztahu k územnímu plánu nebo třeba k regulačnímu plánu. Nyní otevíráme témata s městskou částí a dotčenými orgány tak, aby budoucí podoba odpovídala co nejvíce představě strategického rozvoje města a jeho vnímání urbanismu a daného území. Osobně považuji spolupráci s městem za velmi dobrou. Všechny strany přistupují k jednáním konstruktivně a vstřícně. Jsme si vědomi důležitosti tohoto místa, a proto veškeré plánovací kroky koordinujeme s městem,“ uvádí ředitel pobočky developerské společnosti v Brně.

V rámci revitalizace oblasti je první řadě plánovaná organizace úklidu prostorů kolem areálu. Developer chce vyčistit chce jak vlakové koleje, které jsou v současné době plné odpadků, tak nábřeží nedaleké Svitavy.

Místo nejen pro spokojené bydlení, ale také pro práci
„Přeměna takto velkého územního celku je během na dlouhou trať. Co se týče samotného developmentu, zahájení povolovacího řízení na výstavbu předpokládáme ještě v tomto roce. Aby zatím prostory neležely ladem, komerční jednotky stále pronajímáme. Stávající administrativní budovy sice odpovídají svému věku, ale pořád mají co nabídnout. Obsazujeme je tak dalšími nájemci, abychom čtvrti Brno Jedna vdechli nový život,“ popisuje Petr Pospíšil a dodává: „Současně jsme se rozhodli v rámci modernizace a proměny celé lokality pořádat nejrůznější akce pro širokou veřejnost. K jejich plánování budeme samozřejmě přistupovat s respektem k nájemcům, které nechceme za žádnou cenu omezovat. Rádi bychom tím obyvatelům Brna přiblížili naši vizi, jak lokalitu proměníme ve svěží a bezpečné místo, které by se mělo stát první volbou pro trávení volného času, bydlení i práci v Brně. Ostatně i současní nájemci si prostor v areálu chválí a sami jej využívají pro pořádání různých setkání.“

Komplex, disponující v současné chvíli 11 441 m2 kanceláří a 5 380 m2 skladů, je nepřetržitě hlídán kamerovým systémem. Samozřejmostí je dostatek parkovacích stání. K aktuálním nájemcům patří např. velké společnosti, ale díky strategické poloze a velmi příznivým cenám se kanceláře hodí i pro malé start-upy.

Čtvrť se zářnou budoucností
Lokalita Cejl – Křenová patří k zásadním strategickým územím pro dlouhodobý rozvoj města Brna. V rámci několika let by se měla změnit v ucelenou pulzující čtvrť s potenciálem pozitivně proměnit své širší okolí. Následovat by měla městské části jako Ostrava – Přívoz či pražský Karlín a Smíchov, které se staly ukázkovým příkladem revitalizace dříve zanedbaných čtvrti v moderní, živou městskou čtvrť.

Největším benefitem projektu Brno Jedna je umístění téměř ve středu města s výbornou dopravní dostupností. Areál ležící poblíž řeky Svitavy se nachází jen pár minut od železniční stanice Brno-hlavní nádraží a několika tramvajových zastávek. Kolem komplexu vede oblíbená cyklostezka. „Potenciál lokality je skutečně výjimečný a vychází z umístění v rámci centra města. Máme zde kompletní občanskou vybavenost, dopravní infrastrukturu, veškeré inženýrské sítě apod. Rádi bychom se v rámci možností podíleli na revitalizaci svitavského nábřeží, které, jak věřím, bude v budoucnu sloužit jako vstupní brána do nové čtvrti Brno Jedna,“ doplňuje Petr Pospíšil.

A proč vlastně Brno Jedna?
„Naší ambicí je vytvořit projekt, který se v Brně stane číslem jedna – a právě s tím koresponduje název nové čtvrti. Chceme být jednička v bydlení, poskytnout kanceláře jedna radost i místo, kam lidi po práci zajdou ´na jedno´. V našem konceptu si proto hrajeme s číslovkou 1 a s DNA, které je ve slově ‚jedna‘ obsažené. Brno a jeho budoucnost máme zkrátka v DNA,“ uzavírá ředitel pobočky předního developera v Brně.

Brand strategist kreativní agentury Kateřina Hanušová k tomu dodává: „Sociálně vyloučené lokalitě jsme vtiskli sebevědomou, dostatečně nadčasovou a nesvazující identitu se silným příběhem a hravostí. Jsme si vědomi nadsázky, kterou nový název nese, a moc nás baví. Jsme přesvědčení, že i díky ní se Brno Jedna v horizontu několika let stane první volbou pro pronájem nebytových prostor i trávení volného času v centru Brna.”

Autor: Crest Communications, Zdroj foto: Crest Communications


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.