12 způsobů, jak může IoT způsobit revoluci ve vaší budově

01. Červen 2021

Ptali jste se někdy sami sebe, co internet věcí (IoT) ve skutečnosti je a zda jej budete potřebovat ve vaší budově? Dokážete si vůbec představit provoz zařízení, kde se informace a data nepřenášejí a automaticky aktualizují v reálném čase? Někteří předpovídají, že bude
průměrně 6,5 IoT systémů na každého člověka na světě. Je samozřejmé, že žijeme v prostředí obrovského množství dat a nejúčinnější využití těchto dat je pro připojené systémy.
 



ZPĚT
 
   

Průmysl může používat IoT k automatizaci úkolů a procesů, sledování výrobních linek nebo správě zásob. Použití internetu věcí v městské infrastruktuře zvyšuje efektivitu provozu, pomáhá řídit provoz a sledovat úroveň znečištění ovzduší. Všechny tyto aplikace snižují potřebu lidského zásahu a zlepšují provoz. A jaká řešení můžete využít ve vaší budově? Co vám pomůže posunout váš objekt na další úroveň? V tomto článku najdete několik příkladů použitelnosti IoT v praxi, které by přinesly převratné změny pro jakoukoli budovu.  

Co je IoT (internet věcí)?

Ačkoli skutečný začátek používání internetu věcí je stanoven na roky 2008 - 2009, kdy počet zařízení připojených k internetu překročil světovou populaci, tento termín poprvé formuloval Kevin Ashton v roce 1999. Podle něj jde o systém, ve kterém mohou objekty vybavené speciálními senzory komunikovat a vyměňovat si data s počítači a dalšími zařízeními. To se provádí prostřednictvím různých síťových řešení, zejména bezdrátových.

Co znamená IoT v praxi? Internet věcí umožňuje síťovým zařízením sledovat fyzický svět a vyměňovat shromážděná data za účelem efektivnějšího plnění úkolů stanovených pro tyto objekty. S rozvojem technologie IoT je proces reakce na konkrétní události automatizován podle pravidel stanovených člověkem.

Jak funguje IoT a proč stojí za to do něj investovat 

Za prvé, protože neuvěřitelně zlepšuje práci všech lidí, kteří se podílejí na údržbě budovy.

Jak?

Automatizací a digitalizací sběru a analýzy dat
Senzory automaticky přenášejí informace o stavu daného zařízení a za druhé, data dostupná okamžitě v digitální podobě v mrknutí oka jsou doručena všem zainteresovaným. Tím se nejen zkrátí čas sběru dat, čímž se zvyšuje efektivita práce, ale také snižují náklady v dlouhodobém horizontu, protože to, čím by poskytovatel služeb pro objekt obvykle musel strávit pár hodin práce, se stane automaticky.


Zvýšením míry prvních oprav a efektivity služeb
Díky senzorům a průběžnému ověření stavu zařízení máme mnohem lepší přehled o jeho provozu, takže technici jsou lépe připraveni řešit problémy ještě předtím, než vzniknou. Nastavením vhodných parametrů pro zařízení připojená k síti lze v případě jejich překročení vygenerovat poplachové signály pro zaměstnance. Pomocí správného softwaru mohou technici také přistupovat k datům historie údržby, informacím o zákaznících, podrobnostem o záruce a dalším informacím, které potřebují k výkonu své práce.


Snížením nákladů na údržbu hardwaru prostřednictvím preventivní implementace údržby
Znalost podrobností o tom, jak hardware funguje v reálném čase díky použití více IoT senzorů, umožňuje servisním technikům zvýšení dostupnosti a prodloužení doby provozu bez oprav, protože průběžné sledování umožňuje transformaci servisních prací na proaktivní spíše než reaktivní - zajistit, aby servisní technici reagovali na upozornění systému a řešili problémy s hardwarem, před jeho poruchou.


Zlepšením blahobytu nájemníků a dalších uživatelů budov
Díky různým senzorům a automatickému přenosu dat, můžeme monitorovat a upravovat parametry, jako je pokojová teplota, dostupnost konferenčních místností, potřebu doplnit hygienická opatření na toaletách, nebo minimalizovat selhání zařízení. Tím je zajištěna použitelnost budovy na nejvyšší možné úrovni, což umožňuje jejím uživatelům soustředit se na, pro ně, nejdůležitější věci, namísto hlášení závad nebo nesprávné vlhkosti v jejich kancelářských prostorech.


Shromažďováním dat velkého objemu, tzv. big data
Big Data a umělá inteligence (AI) - implementace velkého počtu senzorů umožňuje shromažďovat obrovské množství dat. Díky datům budeme moci do našich systémů zavést umělou inteligenci AI, což umožní mnohem lepší, ne-li bezchybnou analýzu, což je něco, o co se každá společnost snaží. Nebudete moci zlepšit své podnikání bez investování do technologie, a neexistuje umělá inteligence bez dat. Proč tak dobře funguje umělá inteligence s daty velkého objemu? Protože se big data s AI se navzájem doplňují. Čím více dat umělá inteligence dostává, tím je lepší. Pomáhá organizacím porozumět svým zákazníkům mnohem lépe, a to i způsobem, který byl v minulosti nemožný. Na druhou stranu, big data jsou prostě zbytečná bez softwaru, který by je analyzoval. V minulosti, když jsme mluvili o jakémkoli druhu dat, výsledek byl: "toto se stalo." Dnes díky umělé inteligenci a strojovému učení můžeme data použít a být schopni říci: "Toto se stane." Tento druh analýz a jejich výsledek vás vede k lepším a přesnějším rozhodnutím, což snižuje riziko pro vaše podnikání.


12 příkladů aplikace internetu věcí v praxi

1. Správa zařízení v systému CAFM – pokud je váš software pro údržbu budovy integrován s internet věcí, jste schopni napojit vaše zařízení do systému tak, že po naskenování NFC štítku do mobilní aplikace, technik může mít okamžitý přístup k potřebné informaci o zařízení, vidí jeho opravy nebo údržbu, historii, aktuální a historické IoT hodnoty, a připojenou dokumentaci. Může rychle zkontrolovat stav zařízení, stáhnout pokyny nebo nahlásit závadu.

2. Podávání zpráv o práci – jedním z příkladů je použití NFC, nebo Beacon (bluetooth) štítků tzv. tagů, jako kontrolních bodů. Tímto způsobem technici nemusí hlásit svou přítomnost na inspekci ručně, stačí naskenovat kontrolní bod přiřazený inspekci jako NFC tag v mobilní aplikaci. Pokud místo toho zvolíme Beacon, stačí pouze běžící mobilní aplikace – Beacon automaticky zaznamená přítomnost uživatele a nahlásí jej do systému CAFM přes bluetooth. Přesně stejný proces lze použít pro bezpečnostní patrolu nebo úklidové služby. Díky tomu neustále sledujeme pracovní vytížení a efektivitu objednaných služeb.

3. Řízení spotřeby médií – pomocí senzorů můžeme zcela eliminovat ruční zaznamenávání spotřeby médií z měřidel. Příslušné senzory mohou tato data automaticky shromažďovat a zpracovávat, což nám poskytuje připravený vstup pro další analýzu a fakturaci.

4. Ověření stavu ovzduší, prostřednictvím senzorů zaznamenávajících vlastnosti, jako je teplota, vlhkost nebo koncentrace prachu. Jsme schopni průběžně sledovat různé parametry týkající se kvality vnitřního ovzduší, a díky integraci s BMS systémy je automaticky upravovat, nebo je použít jako příspěvek k analýze a provádění nápravných opatření s cílem výrazně zlepšit pohodlí uživatelů budov.

5. Senzory, které monitorují parametry zařízení jako je teplota, tlak, vibrace, hladina kapaliny, pracovní doba atd. - To umožňuje nepřetržité monitorování zařízení a strojů, tak, že můžeme plánovat údržbu mnohem lépe, předvídat chyby mnohem přesněji, což zvyšuje dobu provozu zařízení bez poruch. Kromě toho můžeme dostávat automatická upozornění v případě poruch, což výrazně snižuje dobu odezvy servisních techniků.

6. Senzory detekující přítomnost lidí v prostorách – efektivní využití prostoru je klíčovým prvkem řízení každé budovy. Pokud jsme schopni realisticky analyzovat, které oblasti (kanceláře, konferenční místnosti, společné prostory) a v jaké době jsou nejčastěji používané, můžeme si snadno plánovat prostor, který generuje zisky: nehmotné – z hlediska efektivity uživatelů, kreativity, jejich psychofyzické pohody; a materiální – efektivní a ekonomické využití prostoru, zvýšení efektivity práce, maximalizace využití zdrojů a výkon s ohledem na měnící se podmínky. Kromě toho je to zvláště důležité v dnešní době, kdy se z důvodů mimo naši kontrolu musíme přizpůsobit požadavkům na udržení dostatečné vzdálenosti mezi pracovními stanicemi, abychom minimalizovali riziko infekce COVID-19.

7. Sledování aktuální spotřeby pro lepší manipulaci s každodenním vybavením, jako jsou prodejní automaty, kávovary, čisticí prostředky, tiskárny atd. Uživatelé budov, zejména administrativní pracovníci, denně čelí mnoha výzvám se svými základními povinnostmi. aby se z nich vymanili, těží z různých benefitů poskytovaných jejich pracovištěm, jako je například káva zdarma. Představte si úroveň frustrace, která se dramaticky zvyšuje, když se ukáže, že opět došlo. Tomu lze zcela zabránit použitím vhodných senzorů, které měří aktuální spotřebu a zasílají automatická upozornění osobám odpovědným za doplňování nebo servis. 

8. Čištění na základě aktuálního použití – cyklické čištění prostorů, které se příliš často nepoužívají, nemá smysl a vytváří pouze zbytečné náklady. A co kdyby bylo možné upozornit příslušné služby na četnost používání např. toalet? Senzory detekující docházku, založené na počtu vstupů, mohou do systému odesílat příslušné zprávy a na tomto základě generovat upozornění osobám odpovědným za udržování čistoty nebo doplnění potřebných čisticích prostředků. 

9. Dostupnost parkoviště – díky RFID čtečce, je možné bez dozoru poskytnout přístup na parkoviště nejen pro běžné zaměstnance, ale díky použití vhodného systému to může také fungovat pro pozvané hosty - když se vozidlo objeví v blízkosti vchodu, brána se automaticky otevře na základě informací z antén nebo kamer. Navíc s informacemi o celkovém počtu parkovacích míst a sledováním počtu vstupů a výstupů mohou být informace o počtu aktuálně dostupných míst pro uživatele velmi snadno dostupné. Díky tomu budou před vstupem vědět, zda mají šanci najít si místo, nebo zda je parkoviště plně obsazeno. A co víc, pokud integrujeme senzory (jako podzemní indukční smyčky nebo fotobuňky), které detekují vozidla, je možné nainstalovat světelné signály informující řidiče, která místa jsou prázdná.

10. Vydávání zdrojů – jak často se stane, že si zaměstnanci pronajmou vybavení, a pak si je navzájem předávají, dokud se informace, kde se nachází a kdo je za to zodpovědný nakonec neztratí? Díky značkování zařízení s NFC štítky a realizaci vhodného systému, můžeme snadno dohlížet na utrácení zdrojů, jako jsou projektory, klíče, přístupové karty nebo různá elektronická zařízení. Stačí, že během vydávání zdroje je NFC tag umístěn na zařízení je naskenován čtečkou, na kterou také zaměstnanec, přijímající osoba načte svou kartu a systém zobrazí záznam o tom, kdy, pro koho a na jak dlouho bylo zařízení uvolněno.

11. Inventář zařízení – periodický inventář zařízení je standardní proces v každé budově. Někdy je nepředstavitelně velký počet zařízení ke kontrole, takže ruční proces vyřazení ze seznamu na kus papíru může být docela neúčinný. Naštěstí existují systémy, které díky použití NFC tagů a mobilní aplikace umožňují co nejvíce urychlit a zlepšit tento proces. Vše, co musíte udělat, je označit každou položku NFC a přiřadit ji k danému umístění v budově. Poté vše, co musíte udělat, je spustit aplikaci ve smartphonu a skenovat štítky. Systém vám řekne, zda daný prvek patří do dané místnosti a jaké prvky chybí.

12. Přístupnost – ztracené přístupové karty mohou přestat být problémem, pokud místo toho použijeme štítky NFC – mohou být ve formě samolepek nebo klíčenek – díky tomu je zaměstnanci budovy mohou mít vždy po ruce, např. na zadní straně svého smartphonu. Správně naprogramované štítky mohou poskytnout přístup k hlavnímu vchodu, jednotlivým kancelářským prostorům nebo konferenčním místnostem.


Shrnutí

V podstatě v každém segmentu trhu má technologie inteligentních zařízení za cíl zvýšit produktivitu a pohodlí člověka, snížit náklady a úsilí prostřednictvím automatizace, identifikace poruch, monitorování situace a hodnocení výkonu. Výše uvedené aplikace jsou jen několik příkladů, ze kterých si můžete vybrat tu nejvhodnější pro váš typ nemovitosti. Jedna z aplikací pro integraci CAFM systému s IoT je Singu FM – platforma podporující správu a údržbu nemovitostí.

Investice do technologií je investicí do vývoje a neustálého zlepšování. Nájemníci se stále více a více touží zaměřit na ultra-moderní kancelářské prostory, které budou splňovat nejen základní potřeby jejich zaměstnanců, ale bude také čelit výzvám moderního světa a nabízet svým klientům komfort a pohodlí na nejvyšší úrovni. Dnes je to míra technologické přípravy společností a správců budov, která určuje úspěch jejich podnikání.

 Připravila: Patrycja Miklińska Partner Channel and Export Specialist Velis Real Estate Tech, foto: Velis Real Estate Tech

Kontakty:

Weronika Niedziółka
Velis Real Estate Tech
E-mail: weronika.niedziolka@velistech.com
Tel.: +48 532 724 802
LinkedIn: linkedin.com/in/weronika-niedziolka/

Patrycja Miklińska
Velis Real Estate Tech
E-mail: Patrycja.miklinska@velistech.com
Tel.: +48 604 121 401
LinkedIn: linkedin.com/in/patrycja-miklinska/

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.