Sklenka vína bývá důležitým doplňkem mimořádných momentů v našich životech, ať už se jedná o večeře s přáteli, vernisáže výstav, romantické chvíle nebo oslavy dosažených úspěchů. Pro vinaře Bronislava Vajbara je víno a vše kolem něj životním stylem. Povídali jsme si s ním o vinařské kultuře i o přírodě Pálavy...
Pivní kultura je jiná než kavárenská kultura a ta je jiná než vinařská kultura. Jací jsou lidé, kteří preferují víno? Co mají společného?
Já myslím, že to je již přežitý názor. Jsou lidé, kteří sedí každý večer v hospodě a vypijí svých x piv, ale pak jsou pivaři, kteří vyhledávají speciální piva a degustují piva z malých pivovarů. Stejně tak jsou konzumenti vína, kteří víno konzumují denně, jaksi na objem, a pak tací, kteří si vína vychutnávají, kombinují je s pokrmy či různými příležitostmi. Já jako vinař přicházím většinou do styku s posledně jmenovanými a je mi s nimi moc dobře.
Jako vinař máte více kontaktu s přírodou než třeba takový bankéř. Kolik času trávíte za okny (v interiéru) a kolik času venku?
Jak kdy. Příroda se neptá na náladu ani na zdraví. Jsou dny, kdy je třeba strávit i 16 hodin venku na vinici nebo i 20 hodin při zpracování hroznů. Pak jsou samozřejmě dny, které trávím úplně celé ve výrobě u svých vín. Na druhou stranu vinař není jen na vinici a ve sklepě, ačkoliv tam jsem nejradši. K vedení vinařství patří i managing zaměstnanců, dlouhé hodiny jednání s dodavateli a klíčovými odběrateli a také degustace. Ať už u nás v Zaječí, nebo na řadě míst ČR. (Tedy v dobách normálních.)
Jaký je váš vztah ke krajině, kde žijete, a k půdě, kterou obděláváte?
Možná bych řekl až milostný. Do Pálavy jsem se zamiloval už jako kluk a všechny své vinice doslova hýčkám tak, aby nám příroda vydržela v té nejlepší kondici i pro příští generace. Vinice je místem, kde dobíjím energii, kam chodím zapomenout na všechny životní starosti.
Na které úspěchy vašich vín jste nejvíce hrdý? Podařilo se vám získat nějaká zajímavá ocenění?
Za 23 let vinaření by bylo smutné, kdyby ocenění nepřišla. Z každé medaile mám velkou radost, ale nakonec mne vždy nejvíc potěší pochvala od konzumenta napsaná na našem Facebooku. Nicméně, abych vás úplně neodbyl, mezi největší úspěchy patří opakované umístění vín mezi stovkou nejlepších v Salonu vín ČR, zlatá medaile z Vinalies Internationales, zlatá medaile z Concours Mondial du Bruxelles či titul Championa na JAROVÍN ROSÉ či KRÁL VÍN České republiky.
Jednou ze specialit vašeho vinařství je i ledové víno. O co se jedná?
Je to přírodně sladké víno, které vzniká lisováním ještě zmrzlých bobulí révy vinné. Velmi sladké, velmi koncentrované a také drahé a vzácné, neb zdaleka ne v každém ročníku přijdou mrazy tak brzy, aby bylo možné ledové víno vyrobit.
Co všechno mohou zažít návštěvníci ve vašem vinařství?
Jako jedni z mála nabízíme prohlídku vinařství spojenou s degustací. Posedět mohou i v našem moderně pojatém vinném baru s výhledem na Pálavu, kde míváme otevřeno od března do prosince denně. Pochopitelně také nabízíme řízené degustace či firemní párty a rodinné oslavy v našem romantickém klenutém sklepě a vinárně s krbem.
K vínu patří setkávání lidí ve vinných sklípcích. Je to společenská záležitost. Jak prožíváte současnou situaci, kdy jsme nuceni omezovat mezilidské kontakty?
Velmi těžce. Vinařství je velká dřina, která stojí mnoho sil a také času. Síly dobíjím na kole nebo právě v kontaktu se zákazníky, milovníky vína. V sezóně s nimi trávím dlouhé hodiny na terase vinného baru, často máme vinařství otevřené v rámci Otevřených sklepů Zaječí či Rakvic a to vše už dlouho není. Dokonce jsme museli opět zrušit setkání s našimi odběrateli v rámci představení nového ročníku. Snad už bude léto a podzim normální a vše se znovu otevře.
Text: Ivana Molnárová, Foto: archiv Vinařství Vajbar