Ceny nemovitostí v posledních letech rostly a s nimi i ceny nájmů. Mladí lidé se tak dostávají do velmi složité situace. Většinu své výplaty vydají za nájem a nezřídka už nemají co si odložit stranou. O možnostech bydlení mladé generace jsme si povídali s tiskovou mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Lenkou Molnárovou.
Jak hodnotíte situaci dnešních mladých lidí, kteří jsou na začátku kariéry a hledají si své první bydlení? Jaké jsou jejich možnosti a limity?
Nízký věk rovná se nízké příjmy. A nízké příjmy rovná se nízké úspory. Tak to bohužel má většina mladých, kteří po škole začnou hledat nejen první práci, ale také první bydlení. Začínají zjišťovat, že i bydlení v nájmu je finančně dost náročné. Potřebují mít peníze na provizi realitce, na kauci, na první nábytek a spotřebiče. Mnoho z nich to vyřeší tak, že z počátku bydlí ve více lidech a o náklady se podělí. Jednou ale přijde chvíle, kdy už budou chtít své soukromí a uvědomí si, že nájem je možná vyjde ve stejné výši jako splátka vlastního bydlení.
Nakolik jednoduché, případně složité, to má mladý pár, který si chce vzít hypotéku na nemovitost?
Hlavní je mít naspořeno. Hypotéky na 100 % pořizovací ceny nemovitosti už se dnes poskytovat nesmí. Pokud máte naspořeno více, může vám to pomoct nejen v tom hypotéku vůbec získat, ale také v tom mít lepší úrokovou sazbu. Hypotéka je velký závazek na dlouhá léta, klidně i na 30 let. Jak budou vypadat vaše příjmy za několik let? Jak se změní vaše výdaje s příchodem dítěte? A co když přijde situace, v jaké se nacházíme nyní v souvislosti s covid-19, ustojíte to finančně? Na všechny tyto otázky by si měl dopředu odpovědět každý, kdo o hypotéce uvažuje.
Aby mladí lidé dostali hypotéku, je nutné, aby měli našetřeno ideálně 20 % z ceny pořizované nemovitosti. To oni ale většinou nemají. Je to tak?
Hodně závisí na lokalitě, kde si nemovitost chcete koupit. Pokud byste pořizovali třípokojový byt v Praze, kde jsou aktuálně ceny suverénně nejvyšší, budete muset mít našetřeno více jak 1 milion korun. V menších městech by vám naopak úspory stačit mohly. Každý má však startovací čáru jinou. Někomu už od narození rodiče pravidelně spořili na stavebku a mají už tak vytvořený základ do života. Jiný takové štěstí mít nemusel, protože jeho rodičům se třeba tolik finančně nedařilo.
Máte přehled, v jakém věku si lidé nejčastěji berou hypotéky?
Nejčastěji mezi 30. až 40. rokem, jakmile mají stabilnější práci a vyšší výdělek. Vezmeme-li v potaz, že hypotéku splácíte nejčastěji 30 let, tento věk je ideální. Nezapomeňme ale také na úvěry na rekonstrukce a modernizace bydlení, protože toto jednou čeká každého. Ať už bude nutné zrekonstuovat koupelnu, kuchyni, dětský pokoj nebo upravit si bydlení na stáří. O úvěry na rekonstrukce žádá široké věkové spektrum klientů.
Kde vidíte případnou pomoc pro mladé profesionály? Jsou to jejich rodiče?
Ano, většinou mladým s dosažením vlastního bydlení pomáhá právě rodina. Investice do vlastního bydlení je jistota, která je zejména v nelehkých časech, které aktuálně prožíváme, neocenitelná. Nemovitost je investice, která v průběhu let nemusí ztrácet na hodnotě, právě naopak. Kdo každý rok přemýšlí nad tím, co dětem nebo vnoučatům zase koupit k Vánocům, není nic lepšího, než jim poslat nějaké peníze na stavebko. Věřte, že až se jednou budou chtít osamostatnit, velmi vám poděkují.
Foto: redakce