Ideální je, když se klient přijde s designerem poradit ještě před koupí bytu

27. Listopad 2020

Ve druhém díle rozhovoru s Janou Hradeckou se dočtete, jak dlouho trvá navrhnout interiér, jaký význam má homestaging a co udělat, když se chcete dostat do školy interiérového designu.



ZPĚT
 
   

Když jdete klientovi navrhovat interiér, jak dlouho trvá, než se člověk seznámí s prostorem a kolikrát musíte na obhlídku? 

Záleží na místnosti, na prostoru. Mně stačí půdorys a jít se podívat na dané místo. Jsou tam totiž takové ty nehmatatelné věci jako genius loci, výhledy, světlo, okolí domu a hlavně je důležitý člověk a jeho požadavky.

A rozhovory s ním jsou zásadní, je jich mnoho..

Musím se snažit dostat se správnými otázkami klientovi pod kůži. Zjistit, co opravdu požaduje a jaká je jeho představa. Je to dost psychologická práce, zajímá mne každý člen domácnosti. Jejich představy a nároky bývají rozdílné.

A dost často jsou klienti sami překvapeni, že ta představa, kterou vám řeknou na základě způsobu pokládání otázek, je jiná, než si mysleli. Že si nedokázali představit, jak krásně by mohli bydlet. Jejich představivost sahala pouze do určité míry, což je pochopitelné, jsou laické. Inspirují se pouze obrázky, nevidí za horizont několika let.

Jak dlouho takové kolečko trvá?
Za 7- 14 dní po první schůzce a základních otázkách udělám cenovou nabídku, po zaplacení zálohy mohou mít za měsíc první skicu. Samozřejmě záleží na rozsahu projektu. Na hotel či rodinnou vilu o 3 patrech potřebuji trochu více času než na byt, či restauraci běžných rozměrů.

Skica není ještě podrobný návrh, je to směr, kterým se vydáváme.

Každý interiér má nějakou atmosféru. Prostor určuje, jak se v něm budete chovat, jak se v něm budete cítit. Chování a nálada se opravdu mění v návaznosti na interiéru, jistě jste to již zažil na vlastní kuži, že? A to je to, co musíte podchytit. Dát interieru myšlenku, určit barevnost, materiály, které interier podtrhnou. Skica obsahu i první návrh dispozice prostoru.

Teprve potom skicu cizelujete na základě dalších informací od klienta.

To, co bývá špatně u developerských projektů, je rozvržení, nedostatek úložných prostor, nelogické návaznosti, u „ukázkových“ půdorysů bývá dokonce špatně měřítko atd. Developeři samozřejmě mají svoje architekty, kteří vizualizace a zařízení ukázkového prostoru dělají.
A dělají to na žádost developera tak, aby interiér byl primárně atraktivní. A tam samozřejmě nepotřebují mít spousty skříní a šaten.

Ideální je, když se klient přijde s designerem poradit ještě před koupí bytu.

To je investice, která se opravdu vyplatí.

Klient designerovi přednese svou představu a designer poradí, zda to v uvedeném bytě půjde či nepůjde zrealizovat.

Vy navrhujete jen pro rodinné domy, nebo třeba i pro restaurace apod.?
Ne, navrhuji i pro komerční prostory. Navrhovala jsem sídlo farmaceutické společnosti, luxusní resort na ostrově Zanzibar, hotely, školy a různé další objekty.

Luxusní resort na Zanzibaru... To zní zajímavě. Povídejte….
To pro mě byla velká zkušenost. Byla to velmi rychlá akce. Investor si mne objednal na dodekorování již hotových bungalovů, jehož vnitřek i přiléhající terasu jsem měla možnost vidět na fotkách. Odletěla jsem na Zanzibar ještě s jednou svou kolegyní a přijely jsme na velmi hrubou stavbu. Stál tam pouze ten jeden bungalov z fotky a jinak vůbec nic. Nakonec jsme celý obrovský areál s pláží i parkem zaměřovaly (plány neexistovaly), navrhovaly cesty, změnily jsme i ten jejich bungalov, jeho dispozice. Dělaly jsme spíš architektonický návrh, než že bychom dodělávaly dekorace, jak jsme byli původně dohodnuti. Vyměřovaly jsme bazén, což bylo neuvěřitelné, protože byl organického tvaru s různými hloubkami. Neexistovaly žádné plány, takže to byla doslova divočina. Strávily jsme tam téměř tři týdny a jenom jednou jsem si šla zaplavat. Samá práce. Krásné prostředí, nádherný výhled, ale práce nad hlavu.

Je velký rozdíl navrhovat interiérový design pro komerční prostor např. restauraci v porovnání s privátním interiérem? 
Je to velký rozdíl. V podstatě je to jednodušší pro tu restauraci. Jeden zadavatel, jasná cílová skupina. Můžete být odvážnější, lidé tam budou trávit velice krátkou dobu, interier může podléhat trendu a odpovídat typu restaurace.

Domácí prostor má více funkcí, více individualit, každý z nich by měl být nějak zakomponovaný. Byt není odrazem vkusu pouze jednoho člena domácnosti. Myslím si totiž, že není možné, aby všichni lidé, byť z jedné rodiny, měli stejný vkus. Takže se snažím, aby v mých interiérech měl každý alespoň nějaký svůj kout a aby individualita každého člena z interieru „dýchala“.
Vše je potom hezky vyvážené, stejně jako v manželství. Stejně jako komerční prostor je o firemní identitě, individuální je o každém jedinci.

Co říkáte stylu Feng-šuej?
Já sama nejsem na Feng-šuej odborník, ikdyž základní principy znám. A když klient žádá vypracování odborného Feng-šuej, vím, na koho se obrátit. U nás ve škole ho vyučuje Ivana Štědrá, která se jím zabývá desítky let, je autorkou odborných publikací.

Máte doma nějakou konkrétní věc, která se přenáší z generace na generaci?
Stůl a židle a „skleník“ od rodičů. To jsou pro mě důležité věci, mám je od rodičů, mám na ně vzpomínky od útlého dětství. Také mám fotku babičky, kterou jsem nikdy nepoznala a od mojí maminky jsem dostala šperk, jež má babička na fotografii. A i když to není interiérová věc, tak má pro mě velký význam.

Když jsme se spolu poprvé viděli, tak jste se zmínila o homestagingu.
Ano, homestaging opravdu funguje.
Princip homestagingu spočívá ukázat potenciál nemovitosti pro prezentaci na realitním trhu.
Takže potlačit nedostatky a vyzdvihnout přednosti. V homestagingu cílíte na širokou veřejnost, tedy prostor přizpůsobíte obecné celosvětové představě o kráse. Existují také principy, co v prostoru smíte a nesmíte nechávat. Zájemce si musí umět dokázat představit v interiéru sám sebe. Nemělo by tam být nic, co by ho rušilo.

V první řadě ovlivní fotografie prezentující prostor na internetu. 

Homestager vytvoří takový prostor, který zaujme a je skvělý i při reálné návštěvě. Designer vám řekne, co všechno si máte sbalit, je i rádcem v tom, co je třeba odstranit, co je vlastně zbytné. Ať už to jsou sbírky, příslušnost k nějakým klubům apod.

Vše by mělo být v neutrálních, spíše světlejších barvách, aby se prostor otevřel, opticky nafouknul a byl na pohled čistý a voňavý.
Naopak třeba úplně prázdné prostory je fajn alespoň částečně zařídit. V tu chvíli totiž dáte místnosti měřítko . Na fotkách nezařízeného prostoru netušíte, zda se vám tam vejde např. manželská postel. Ale ve chvíli, kdy ji tam dáte, tak ukážete – podívejte se, tady máte ještě spousty místa…

Jak často je tato služba využívaná?
U nás je tento obor stále ještě v plenkách. V zahraničí je to běžná praxe. U nás pouze luxusní realitní kanceláře mají své homestagery a ti ostatní se to teprve musí naučit. Tedy pokud chtějí nemovitost prodat a pronajmout rychleji a za větší částku. Ve chvíli, kdy si klienti otevřou hezké fotografie a potom se jdou na prostor podívat, je krásný a voňavý, je šance na uzavření smlouvy mnohonásobně vyšší.

Pokud by se chtěl zájemce dostat do vaší školy interiérového designu, co proto má udělat? 
Podívat se na naše stránky, náš facebook, Instagram…zavolat, přijít

Pořádáme pravidelně Dny otevřených dveří.

Důležité je dokončené střední vzdělání a minimálně 18 let věku. Jsme škola pro dospělé. A nejdůležitější je chuť se vzdělávat a mít opravdový zájem o interiéry. Když se dá člověk na dráhu interiérového designera, tak to znamená celoživotní vzdělávání. Jsou totiž neustále nové materiály, nové trendy, technologie. Pokrok nezastavíme a je potřeba jej sledovat.

Je studium zakončeno nějakými zkouškami?
Ano, jsou to třídenní zkoušky. Jak teoretická zkouška, tak hlavně prezentace závěrečné práce. Skupina má vždy jednoho reálného klienta. klient od našich studentů získá až 8 různých návrhů a může si vybrat designera, se kterým si dokáže spolupráci představit, a jehož návrh se mu nejvíc líbí. Bonusem spolupráce se školou je nízká cena projektu.

Prezentace před porotou a klientem je pro studenta velmi zásadní. Profesionální výstup, který od našich studentů požadujeme je pak základem portfolia novopečeného designera.

Naše škola má akreditaci Ministerstva školství, kterou musí pravidelně po třech letech obnovovat. Studenti po absolvování zkoušky od nás dostanou potvrzení o rekvalifikaci, diplom a také vysvědčení.

Je nějaké omezení v počtu studentů, kteří se mohou přihlásit?
V jedné skupině máme maximálně devět studentů, a to proto, abychom se mohli každému věnovat individuálně. Skupin může být pět. Hodně důležitá je práce na projektech i ve škole, na návrzích a jejich prezentaci před skupinu studentů a zpětná vazba. Něco vymyslet, to je ta nejúžasnější část naší práce. Návrh zpracovat tak, aby byl srozumitelný i pro laika, kterým klient je, je základem úspěchu. Učit se prezentovat, argumentovat, vysvětlit svůj návrh, to je velmi důležitá součást studia. Ale máme také šicí i klasickou truhlářskou dílnu, takže praktická činnost je nedílnou a velmi důležitou součástí výuky.

Mohou se studenti hlásit k nějakému konkrétnímu datu nebo i v průběhu roku?
Vlastně kdykoliv. Obzvlášť v této době jsme hodně flexibilní, protože nevíme, jak se bude situace s Covidem vyvíjet.

Když bude mít někdo zájem o nějaký návrh interiérového designu, může se na Vás obrátit?
Určitě ano. Ráda spolupracuji i s našimi absolventy, oni jsou rádi za možnost stáže.
A pokud se návrhu nebudu moci věnovat přímo já, tak ráda doporučím někoho ze zkušených a aktivních absolventů, které máme nejen po celé republice, ale i v zahraničí.

Foto: Interier studio Intermezzo
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.