Bílina: souzvuk tradic a inovativních přístupů

24. Listopad 2022

Báječná příroda, oddanost tradicím a nádech jakési jemné starobylosti skrz naskrz pronikají městem. Bílina nabízí hodně možností, jak strávit čas podle našich zálib a potřeb. Nalezneme zde nespočet historických památek, prostory na sportování, a i všem známou léčivou minerální vodu. Vyskytují se však určité nuance, zabraňující prosperitě města. Nejedná se o žádný rozsudek, ale o bariéru, kterou se dá překonat prostřednictvím inovativních přístupů a týmové hry.



ZPĚT
 
   

I přes nádherné kulturní památky a jejich harmonické rozložení v přírodě nepatří Bílina mezi turistické atrakce. Na vině jsou zejména projevy a způsob života některých občanů s nízkou sociální odpovědností. Tento jev bezesporu vyžaduje větší pozornost a okamžitou reakci ze strany vedení města. Naštěstí starostce Bíliny Zuzaně Schwarz Bařtipánové nechybí ani zodpovědnost, ani bojovný duch.

Proto v posledních několika letech spolu s městskou policí a městskými „ajťáky“ udělala kroky směřující ke zlepšení života ve městě v mnoha aspektech, a to zejména v otázce bezpečnosti.

Od inovací se očekává, že přispějí k výrazné redukci úrovní kriminality, a to díky nejnovějším funkcím. Jedná se o moderní městské kamerové dohlížecí systémy (MKDS). Senzory a chytrý analytický software MKDS identifikují situace odehrávající se ve městě, a pokud je indexy v systému označí jako mimořádné, informují o tom operátora dohledového centra, na něm je pak rozhodnutí, zda je situace opravdu nebezpečná a je třeba na místo povolat strážníky městské policie nebo dokonce státní policisty, anebo se jedná o běžný případ, kdy například cestující dobíhá autobus MHD.

V následujícím rozhovoru jsme si se Zuzanou Schwarz Bařtipánovou povídali o krocích pro zvýšení pocitu bezpečí obyvatel města a prevenci kriminality.

V jaký okamžik jste se rozhodla obrátit se na experty v oblastí Smart City?
S aktivitami v oblasti Smart City jsme se ve vedení města začali poprvé setkávat zhruba v roce 2015 až 2016. První vlaštovkou byla chytrá řešení v rámci tzv. eGovernmentu, které jsme začali aktivně využívat právě v tomto období. Dále v této době přicházely jednorázové nabídky chytrých řešení v oblasti mobiliáře nebo kamerového systému. Tím, že jsme však neměli žádný koncepční a strategický dokument pro tuto oblast, byla každá z nabídek projednána individuálně a většinu z nich jsme v té době odmítli. Díky těmto schůzkám a postupnému získávání informací o možnostech chytrých řešení při rozvoji města jsme se v roce 2018 rozhodli nechat si zpracovat strategii Smart City pro město Bílina, která by reflektovala potřeby a možnosti města v dané oblasti a prioritizovala je. Schválená Strategie Smart City města Bílina byla zveřejněna v únoru 2020 a od té doby postupujeme v souladu se stanovenými cíli a akčním plánem.

Jak plánujete modifikovat město v rámci Smart City?
V rámci Strategie Smart City jsme spolu s dodavatelskou společností identifikovali sedm hlavních oblastí a dvě průřezové oblasti, na které bychom se ve městě Bílina chtěli zaměřit. V rámci těchto devíti oblastí jsme identifikovali čtyři pro město prioritní. Jedná se o již zmíněný eGovernment, dále bezpečnost, energetiku a dopravu. Jde o oblasti, které vnímáme pro město jako nejdůležitější a kde cítíme, že využití chytrých řešení může rozvoji v dané oblasti velmi pomoci.

Jaké byly důvody pro zavedení inovativního MKDS?
Oblast bezpečnosti byla jednou z největších priorit, kterou jsme v rámci konceptu Smart City identifikovali. Vychází to zejména z toho, že město Bílina leží v Ústeckém kraji, na území máme dvě sociálně vyloučené lokality, poměrně velký podíl sociálně nepřizpůsobivých občanů díky velkému prázdnému bytovému fondu a obchodu s chudobou. Pocit bezpečnosti se tak v průběhu let u našich občanů snižuje, ačkoliv město v rámci legislativních možností dělá maximum. I když dle statistik Policie České republiky se ve městě počet trestních činů nezvyšuje, oproti zbytku ČR není rozdíl ani nijak obrovský, tak z hlediska pocitu bezpečí je to zhoršení znatelné. Roste zejména přestupkové chování v oblasti rušení nočního klidu, soužití občanů, znečišťování veřejných prostranství a podobně. Proto po konzultacis našimi experty jsme oblast bezpečnosti a využití chytrých řešení v rámci městského dohledového kamerového systému zvolili vedle již rozjetého eGovernmentu jako hlavní prioritu. Kamerový systém je standardním nástrojem prevence kriminality, v kontextu Smart City je však jeho využití mnohem širší. Máme ambici jej využívat jako cenný zdroj informací například i v oblasti dopravy.

Co se od daných technologií očekává?
Ačkoliv víme, že realizací chytrých řešení nezměníme podstatu problémů, věříme, že nám pomohou při řešení důsledků. Bohužel legislativní prostředí nám při řešení oblasti bezpečnosti, sociálně nepřizpůsobivých a jejich přestupkového chování vůbec nepomáhá. Snažíme se však prostřednictvím modernizace MKDS i dalších řešení zlepšit alespoň důkaznost negativního chování a maximalizovat vymáhání chování dle zákonů, vyhlášek a pravidel slušného chování. Technologické inovace mají v první řadě usnadnit práci strážníkům městské policie a přispět ke zvýšení pocitu bezpečí našich obyvatel. Následně chceme instalovaná řešení využít i při rozvoji města v dalších oblastech. Rozvoj kamerového systému je pro nás pouze krokem v posilování bezpečnosti a odolnosti města, připravujeme například spolupráci s dalšími městy i na úrovni kraje.

V dalších prioritních oblastech jako je eGovernment, doprava či energetika očekáváme zlepšení fungování města vůči občanům či jeho návštěvníkům, zvýšení a zlepšení nabídky služeb v daných oblastech ze strany města. Digitalizace zvyšuje komfort klientů úřadu a zároveň šetří zdroje města, které lze využít pro další rozvojové aktivity. Aktuálně také znatelně narůstá význam oblasti energetiky, které se nyní intenzivně věnujeme. Obsadili jsme roli energetického manažera města, zavádíme systém hospodaření s energií a připravujeme širokou škálu energeticky úsporných opatření.

Jaká je Vaše vize do budoucna?
Chceme, aby Bílina byla chytrým městem pro budoucnost. Město, které nejen pomocí chytrých řešení, kontinuálně zvyšuje kvalitu života svých občanů a rozvíjí pulsující, bezpečný veřejný prostor pro volný čas, kvalitní bydlení a podnikatelské prostředí s vysokým standardem služeb. Naší ambicí je využívat moderních technologií a inovativních přístupů nejen pro rozvoj města, ale také pro rozvoj občanské společnosti – s ohledem na historii města a v souladu s tradicemi. Tuto vizi jsme si stanovili ve Strategii Smart City a snažíme se ji postupně naplňovat.

Autor: Yeva Bartkiv, Zdroj foto: archiv Zuzana Bařtipánová / www.bilina.cz

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.