Díky digitálním technologiím můžeme pracovat a být produktivní jak v kanceláři, tak v karanténě. K přežití nám stačí počítače, notebooky, tablety a smartphony. A připojení k internetu… Virtuální svět je současně i jediným prostorem, v němž se ještě můžeme svobodně pohybovat. Tato situace otevírá dveře kanceláří VIRTUÁLNÍ REALITĚ, která nabízí nové možnosti využití.
Virtuální realita vytváří digitálně simulované prostředí, do něhož můžete nejen vstoupit, ale také do něj zasahovat podle vaší vůle. K přesunu do virtuální reality slouží brýle, headsety, helmy s displeji, senzorické rukavice nebo haptické obleky.
Virtuální meeting
V současnosti, kdy pracujeme na home office, nám může virtuální realita pomoci s udržováním sociálních kontaktů. Virtuální realita poskytuje bezpečný prostor pro setkávání s kolegy.
Jak to funguje? Nejprve si vytvoříte svého avatara. Stačí vyfotit se pomocí webkamery a během několika vteřin se vaše fotografie vykreslí do vaší realisticky vypadající 3D kopie. Poté se můžete potkat s kolegy v simulované zasedací místnosti, kde můžete psát na společný whiteboard, sledovat prezentaci nebo sdílet dokumenty, obrázky a videa.
Virtuální realita ve vzdělávání
Virtuální realita se v posledních letech začíná využívat i v oblasti vzdělávání. V bezpečí virtuálního prostředí si tak můžete nacvičit komplikovaný chirurgický zákrok, nouzové přistání letadla nebo opravu jaderného reaktoru. Virtuální realitu je však možné využít také ve vzdělávání manažerů - především v tréninku prezentačních dovedností.
V současné době existují aplikace, které dokážou simulovat jakékoliv prostředí a publikum. Pokud trpíte trémou, můžete se tak připravit na pracovní pohovor, poradu nebo přednášku ve virtuálním světě. Aplikace jako VirtualSpeech dokážou dokonce snímat a vyhodnocovat tempo řeči, sílu a tón hlasu, výběr slov, oční kontakt s publikem a další faktory, na jejichž základě poskytují zpětnou vazbu.
Virtuální realita rozhodně není jen zábavnější a zajímavější formou vzdělávání. Pozitivně ovlivňuje pozornost a paměť. Brýle a sluchátka umožňují ponořit se do simulovaného světa a plně se koncentrovat bez rušivých vlivů z okolí. Platí také, že to, co si prakticky vyzkoušíme, si pamatujeme daleko detailněji a déle než to, co jen vidíme a slyšíme.
Virtuální realita navíc vnáší do vzdělávání experiment a emoce, tedy přesně ty složky, které klasickému vyučování chybí.
Text: Ivana Molnárová, foto: Shutterstock