Tři tipy pro přátelské vztahy na pracovišti

26. Leden 2021

Do práce chodíme pracovat, ne se kamarádit. Skutečně to tak je? Rozdělení pracovního a osobního života je samozřejmě důležité. Ale trávit osm hodin denně s lidmi, se kterými si nerozumíme, není zrovna recept na pohodové pracovní prostředí.
O to, aby nový člověk zapadli dobře do kolektivu, se snaží při výběrovém řízení všichni zúčastnění. Pro většinu lidí je čím dál důležitější, aby se v práci cítili dobře a s kolegy si rozuměli.
Pojďme se podívat na čtyři tipy, kterými vybudujeme lepší vztahy mezi lidmi na pracovišti.



ZPĚT
 
   

 1) Teambuilding 
Naprostá klasika mezi “stmelovacími” aktivitami. Pod teambuildingem si můžeme představit v podstatě jakoukoliv aktivitu, kterou společně vykonávají členové pracovního týmu.
Stále oblíbenější jsou různé adrenalinové aktivity. Skupina společně plní různé úkoly, překonává překážky, spolupracuje. Oblíbené jsou třeba paintballové turnaje, závody na motokárách nebo různé únikové hry, kde musíte fyzickou zdatnost kombinovat s logickým myšlením.

Cílem teambuildingu je:
Sblížení kolegů - ideální pro nováčky, aby zapadli do kolektivu nových lidí a zároveň byli rychleji přijati mezi služebně starší kolegy. Ve větší firmě je to zároveň příležitost poznat i lidi, se kterými během práce nepřicházíme tak často do osobního kontaktu.
Šíření pozitivní energie - uvolnit se, zasmát se, získat společné zážitky. Aktivní odpočinek vyplavuje endorfiny a zlepšuje náladu. Z pozitivních zážitků můžete zároveň těžit i v době, kdy vám není zrovna do smíchu.
Lepší komunikace v týmu - komunikace je základ lidského soužití. Pokud někde “drhne”, hned se to odrazí nejen v náladě na pracovisti, ale také na efektivitě. A to nikdo nechce. Vzájemná spolupráce a komunikace při různých hrách nás učí lépe komunikovat i v reálném světě. Navíc se ve hře můžete snadno dozvědět, jak s kterým kolegou mluvit, co na něj platí. Až po něm příště budete něco chtít, uvidíte, že bude ochotnější vám vyhovět.

2) Společné kurzy vaření
Jídlo je spojeno s pozitivními emocemi, dobrou náladu a celkovou radostí. Zkusit si připravit netradiční pokrmy společně s kolegy může být velmi dobrá cesta, jak utužit vztahy na pracovišti. Společné vaření totiž vyžaduje poměrně velkou dávku kooperace. Musíte si rozdělit úkoly a během celé přípravy i vaření dobře komunikovat.

Spousta firem nabízí společné kurzy vaření a nabízí velmi širokou škálu témat. Můžete se naučit třeba českou klasiku jako jsou omáčky s domácími houskovými knedlíky, nebo zabrousit do exotické asijské či třeba jihoamerické kuchyně. Uvidíte, že radost z přípravy jídla a ochutnávání různých pokrmů prolomí ledy a rozveselí i ty nejzarytější bručouny.

3) Zážitkový kurz přežití
Vyrazit do přírody jen s tím nejnutnějším v batohu se pro někoho může zdát jako naprostá šílenost. Ale přesně takové aktivity jsou vhodné nejen k utužení vztahů mezi kolegy, ale i k poznání sebe sama. V extrémních situacích reagujeme jinak. A pro někoho může být extrém už jen to, že si třeba celý den nezapálí cigaretu, nedá si žádnou sladkost nebo si bude muset uvařit jídlo a na vlastnoručně rozdělaném ohni. Spaní pod širákem také hodně z nás pamatuje jen z letního tábora.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock

 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.