SKETCHNOTING je hravý způsob pořizování poznámek kombinující text s obrázky a symboly. Ilustrované poznámky nám pomáhají zakreslovat i složitější myšlenkové koncepty tak, abychom jim byli schopni porozumět i tehdy, když se k nim vracíme po delší době. SKETCHNOTING je tak vhodný především pro kreativce, kteří si potřebují zaznamenávat své nápady.
SKETCHNOTING je zajímavý tím, že se jedná o jednu z mála aktivit, při níž zapojujete obě mozkové hemisféry současně. Levou hemisféru využíváte při snaze porozumět logickým myšlenkovým systémům a pravou hemisféru uplatňujete při jejich kreativním zakreslování pomocí obrázků a znaků.
SKETCHNOTING je pro nás v podstatě přirozenější než pořizování poznámek prostřednictvím vět a souvětí. Vždyť i první písma, která vznikala ve starých kulturách, byla obrázková a následně znaková.
Možná si říkáte, že při pořizování poznámek na poradách nebo přednáškách na kreslení obrázků opravdu nemáte čas. Pořizování poznámek prostřednictvím abstraktních symbolů je však mnohem rychlejší než zapisování dlouhých slov a vět.
SKETCHNOTING je vhodný pro všechny typy lidí. VIZUÁLNÍMU TYPU se budou líbit obrázky, které mu usnadní dekódování informací a jejich zapamatování. LOGICKÝ TYP ocení možnost graficky zaznamenávat logické vztahy a vazby. KINESTETICKÝ TYP si pamatuje pohyb ruky po papíře při kreslení grafických schémat.
Obavy z používání SKETCHNOTINGU jsou dvojího druhu. Za prvé, při kreslení obrázků si můžeme připadat nedospěle. Obrázky přece patří k dětem, dospělí mají k dispozici slova a čísla. Za druhé, můžeme si myslet, že SKETCHNOTING je jen pro ty, kteří umí kreslit. A my se za Picassa rozhodně nepovažujeme.
Odhoďte tyto obavy stranou. Spousta profesionálů z oblasti designu nebo logistiky by se bez obrázkových poznámek neobešla. V těchto profesích jsou nejrůznější náčrty mnohonásobně srozumitelnější než slova. Nemusíte si dělat starosti ani s tím, že neumíte kreslit. Vždyť vaším cílem není vytvořit umělecké dílo, které vstoupí do historie výtvarné kultury. Vaším cílem je vytvořit si vizuální poznámky pomocí srozumitelných symbolů a schémat.
Autor: Ivana Molnárová, ilustrační obrázek: Ivana Molnárová