Pět nenáročných pokojovek, které přežijí i v kanceláři

14. Duben 2021

Umělé květiny sice vydrží roky a budou vypadat pořád stejně, ale pohled na živou květinu je přeci jen nenahraditelný. Některé pokojovky ale vyžadují tak náročnou péči a specifické podmínky, že ani neuvažujte nad tím, že byste si je do kanceláře pořídili. Naopak některé druhy květin jsou vděčné a takřka nesmrtelné a vydrží, i když na ně zapomenete s pravidelnou zálivkou. Podívejte se na pět pokojovek, které vydrží i v kanceláři.  ZPĚT
 
   

Epipremnum - Potosovec 
Naprostá hvězda mezi pokojovkami. Koupíte ji jako malého mrzáčka v květinářství a ona během pár týdnů vypustí tolik listů, že vám za chvíli zaplní celý pokoj. Epipremnum roste opravdu jako plevel a to i majitelům, kteří jinak květiny příliš dlouho při životě neudrží.
Nevyžaduje velké množství zálivky a když na ni pár dní zapomenete, rozhodně se jí nic nestane. Naopak to se zálivkou zbytečně nepřehánějte, hnědnou ji pak listy. Patří do čeledi áronovitých a je tedy jedovatá. Má krásné zelené listy ve tvaru srdce. Někdy bývají až do žluta nebo bílé žíhané. Buď ji pořiďte oporu, po které se bude plazit, nebo ji umístěte na vyvýšené místo a bude vám krásně růst v převisu.

Ficus - Fíkovník
Tuhle rostlinu se nebojte vystavit na hodně slunné místo. Pokud je ve stínu, opadávají ji listy. Ficus seženete v mnoha různých kultivarech. Může se opravdu krásně rozrůstat a tvořit skoro až malý keřík v květináči. Před zálivkou ji nechte klidně trochu uschnout. Má ráda vlhčí vzduch, takže se nebojte ji sem tam rosit.

Lopatkovec
Krásná rostlina s elegantními srpkovitými listy. Velmi dobře čistí vzduch, proto je do kanceláře vhodná. Pokud se ji u vás bude dařit, odmění vás krásnými bílými květy, které mají specifický toulcový tvar. Občas jsou květy i zelené. Ideální je Lopatkovec také sem tam přihnojit. Má rád světlo, ale snese i stín. Radost ji uděláte, když ji občas jemně osprchujete, abyste z listů odstranili prach.

Rýmovník 
Bylinka a zároveň líbívá pokojovka, která je velmi jednoduchá na pěstování. Má krásně jasně zelené masité listy, které nádherně voní. Trošku jako máta s meduňkou. Rýmovník je pomocník při čištění vzduchu a silice v jeho listech zase odpuzují nepříjemný hmyz.
Rýmovník se nebojte dát klidně na hodně slunná místa, klidně snese i západní okno, kam proudí přes den nejvíc slunce. Snese i vlhký vzduch a nemusíte to s ní nijak přehánět se zaléváním. Spíše dávejte pozor, aby neměla příliš mokrý substrát. V takovém případě by mohly uhnít kořeny.

Tenura - Tchýnin jazyk
Naprostá pecka pro všechny lenochy. Tchýnin jazyk je prakticky nemožné zahubit. Vydrží i umístění v polostínu. Na zalévání je naprosto nenáročná. Stačí si na zálivku vzpomenout třeba jednou týdně. V zimě ji pak stačí zalévání jednou za dva až tři týdny. Tchýnin jazyk má krásné do výšky rostlé silné listy, které jsou na konci mírně zašpičatělé. Listy jsou nejčastěji sytě zelené, ale seženete i kultivary, které mají nažloutlé okraje. Pokud nevíte, jakou pokojovku si vybrat, která bude naprosto nenáročná na pěstování, tak sáhněte po tchýnině jazyku. Tuhle kytku nemáte šanci zahubit.

Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.