Optimální uspořádání pracovního místa

04. Únor 2021

Aby se nám v práci líbilo, musí nás nejen bavit to, co děláme. Důležité je i celkové pracovní prostředí. Když si projdete pár pracovních inzerátů, většina z nich láká uchazeče na “příjemné pracovní prostředí”. Co to ale přesně znamená? Pojďme se podívat, jak by mělo vypadat uspořádání kanceláře, aby se nám v ní skutečně příjemně pracovalo.



ZPĚT
 
   

Počet lidí v kanceláři 
Čím více, tím lépe určitě není cesta. Nejen doma ale i v práci potřebujeme osobní prostor. Počet lidí samozřejmě závisí na celkové velikosti kanceláře. Každému vyhovuje něco jiného, obecně ale platí, že je potřeba mít dostatečný prostor pro své pracovní místo.
Pokud pracujete v open spacu, pak je dobré dodržovat určitá pravidla, abyste v práci nerušili ostatní. Hovory si vyřizujte mimo svůj pracovní stůl, vyvarujte se pojídání aromatických svačin nebo jídel, která příliš chroupou.

Správné sezení
Jelikož v kanceláři většinu času sedíme, je dobré sedět alespoň správně. Pamatujte si na pravidlo pravých úhlů. Mezi chodidlem a holení, mezi holení a stehnem a mezi stehnem a páteří a mezi lokty. Tam všude byste měli držet pravý úhel. Častým nešvarem je pak dávání si nohy přes nohu. To vám spolehlivě zablokuje bedra a počkejte, až se budete chtít zvednout. Chodidla si nechte na zemi. Případně si pořiďte podložku pod nohy. Pozor si dejte na celkové držení těla. Snažte se sedět rovně. Nehrbte se. Pamatujte, že nejste želva. Takže krk držte pěkně vzpřímeně, žádné vystrkování brady ven.

Jak vybrat kancelářskou židli
Každý jsme jiný, proto by měly být židle nastavitelné a to včetně podnběrek na ruce. Židle by měla být otočná a vysoká alespoň po ramena. Pozor také na použitý materiál podsedáku. Měl by být prodyšný. Klasická dřevěná židle opravdu nestačí.
Mezi bedra a židli si můžete pořídit polstářek nebo overball. Ani s nejlepší židlí ale není vhodné sedět celý den. Pamatujte na to, že je potřeba pravidelně nohy protahovat, udělat si pauzy a jít se projít. I kdyby to mělo být jen pro kafe.

Pracovní stůl
Stejně jako u židle, i u stolu je důležitá výška. Lokty by měly svírat pravý úhel. To vám pomůže držet záda rovně a nebude vás svádět k hrbení. Příliš vysoká deska zase zatěžuje krční páteř a ramena. Takže na správnou výšku dejte opravdu dobrý pozor.
Věnujte se chvíli i tomu, jak máte nastavený monitor. Měl by být umístěn bokem k oknu. Vzdálenost mezi očima a monitorem by měla být cca 70 cm. A upravte si také jas a kontrast, případně i velikost písma. Občas myslete i na to, jestli dostatečně mrkáte. Zní to jako maličkost, ale při soustředěném dívání se do monitoru mrkáme většinou méně a oči se pak nedostatečně zvlhčují, pálí nás a způsobují únavu.
Pokud máte možnost pořídit si polohovací stůl, využijte toho. Střídat práci vsedě a vestoje je rozhodně vhodné.
Klávesnice a myš samozřejmě také ovlivňují naši pracovní pohodu. Na trhu seženete i ergonomicky tvarované klávesnice a vertikální myši, na které nemáte ruku položenou, ale aktivně ji držíte. Je to ideální prevence nepříjemností spojených s karpálním tunelem.
Při psaní na klávesnici se snažte ruce držet mírně nad ní a ruce úplně nepokládejte na stůl. Nezapomeňte si protahovat i prsty na rukou. Stačí opakovat jednoduché cviky několikrát během dne.

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.