Jak správně osvětlit kancelář

15. Leden 2021

Možná si to ani neuvědomujeme, ale správné osvětlení má vliv na naše zdraví, celkovou psychickou pohodu i kvalitu spánku. V kanceláři trávíme poměrně dost času a proto je důležité vybrat správné osvětlení. Pojďme se podívat, na co si dát při výběru světel do kanceláře pozor.



ZPĚT
 
   

Centrální osvětlení kanceláře 
Osvětlení místnosti by mělo být ideálně navržené tak, aby se nikde nevytvářely stíny nebo tmavší místa. Nikdo nechce “vyfasovat” k práci neoblíbený tmavý kout. Osvětlení by mělo tedy distribuovat světlo rovnoměrně a nemělo by nikde problikávat. Zdánlivá maličkost, ale neuvěřitelně rušivá. Zvlášť pokud se v takovém prostředí máte soustředit na práci.
Ideální je také volit do interiéru matné barvy, aby se nevytvářely nepříjemné odlesky. Ideální jsou pak takové dekorace, které spíš světlo pohltí a neodráží.
Zároveň vhodně vyberte i barvu světla. Ideální je taková, která nejvíce přibližuje denní světlo. Příliš teplé barvy spíš svádějí k odpočinku a nepodporují soustředění.

Osvětlení pracovního místa - lampa
Někdy je žádoucí, aby se nesvítilo úplně naplno v celé kanceláři. Každý má potřebu světla jinou. Proto je ideální mít na pracovním stole ještě menší lampičku. Zvlášť na podzim a v zimě, kdy je brzy odpoledne tma a celkově bývá venku méně slunečního svitu, je taková lampička ideální. Pozor, aby z ní nevyzařovalo nepříjemné světlo. Mělo by být spíš v odstínu studenější denní bílé. Teplejší bílé odstíny máme totiž spojené s spíše odpočinkem.

Monitor - opomíjený zdroj světla
V kanceláři máte často více než jeden monitor. I ty jsou zdrojem světla. Nastavení kontrastu a jasu už je na každém individuálně, ale pohlídejte si, abyste dodržovali doporučenou vzdálenost mezi vašima očima a monitorem, která je cca 70 cm.
Monitor byste také neměli mít naproti oknu, aby se vám v něm neodrážely sluneční paprsky. Ideální postavení je bokem k oknu.
Pokud máte problém přečíst písmena na monitoru, řešením není si monitor přiblížit, ale víc si pohrát s nastavení velikosti písma. Nestyďte se ho klidně zvětšit. Ideální je, abyste monitor neměli příliš blízko a zároveň abyste nemuseli “krčit oči” a zaostřovat. Taková aktivita vás celkem spolehlivě brzy vyčerpá, aniž si to uvědomíte.

Osvětlení velkého open space
V menších prostorách zvládnete vybrat osvětlení pravděpodobně sami. S výběrem osvětlení velkých místností, kde lidé pracují v tzv. open space, se raději poraďte s odborníkem. Světelný technik vám totiž přesně řekne, jaký typ osvětlení je nejvhodnější, doporučí také odstín světla a rozmístění jednotlivých světelných zdrojů. Může vám pomoct i s výběrem stolních lamp na jednotlivé stoly. Záleží na vás, jak moc komplexní pomoc budete vyžadovat. Tato investice se sice může zdát na první pohled dost nákladná, ale vrátí se vám. Protože spokojení zaměstnanci, které nejsou vyčerpáni ze špatného osvětlení, přirozeně podávají lepší výkony, lépe se soustředí, nejsou tolik roztěkaní nebo unavení.

 

Text: Iveta Král Hajlichová

Foto: Shutterstock
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.