Jak si zařídit domácí kancelář?

25. Září 2020

Home office už dnes není pouze oblíbeným zaměstnaneckým benefitem. V souvislosti s pandemií koronaviru se stal nutností. Pokud jste však byli zvyklí pracovat v kanceláři, práce z domova pro vás bude velkou změnou. K tomu, abyste zůstali produktivní, budete potřebovat nejen sebedisciplínu, strategii a systém, ale také svou domácí pracovnu. Poradíme vám, jak na to.ZPĚT
 
   

 Najděte si své místo

Je důležité, abyste si doma vybrali nebo vytvořili jedno konkrétní místo, kde budete pracovat. Pomůže vám to přepnout mysl do pracovního režimu. To správné místo je takové, kde nebudete rušeni a rozptylováni televizí a dalšími členy domácnosti. Možná to bude v podkroví, možná to bude venku na terase. Buďte kreativní. 

Pokud si nemůžete dovolit luxus soukromé pracovny za zavřenými dveřmi, zkuste si svůj pracovní koutek prostorově oddělit pomocí paravánu nebo policových dílů.

V každém případě by mělo být pro členy vaší domácnosti srozumitelné, že jde o vaši domácí kancelář, kde soustředěně pracujete a nepřejete si být vyrušováni. To by měli respektovat všichni. Od vašich dětí po vaše rodiče. Stanovte si striktní pravidla. Můžete používat například cedulky s nápisy NERUŠIT nebo VIDEOHOVOR.

Kancelář ve vlastním stylu

Než se pustíte do zařizování své domácí kanceláře, zamyslete se nad svým osobním stylem. Jaký typ pracovního prostoru vás inspiruje? Je to venkovský rustikální styl s nádechem útulna? Nebo spíše skandinávský styl se spoustou zelených rostlin? Nebo snad industriální styl se sofistikovaným designem?

Dodejte své pracovně svůj individuální dotek. Díky tomu se v ní budete cítit příjemně, pohodlně a budete produktivnější. Motivovat vás může i moodboard, zarámované motivační citáty nebo vaše nástěnka vizí.

Estetické i praktické řešení

Design a dekorace jsou důležité, ale nezapomeňte ani na funkční doplňky, které vám pomohou být organizovanější. Na zeď si můžete pověsit velký nástěnný kalendář, aby vám neunikl žádný deadline. Hodit se vám budou i nástěnné hodiny, které vám pomohou dodržovat pravidelné přestávky. Při práci na home office totiž někdy nevíme, kdy přestat.

K tomu, abyste měli přehled o všech vašich pracovních úkolech, můžete využít popisovací whiteboard, magnetickou tabuli, černou tapetu na křídu, drátěnou nástěnku nebo korkovou nástěnku.

Z praktických doplňků oceníte také nástěnné pořadače na dokumenty, úložné krabice s víkem nebo odpadkový koš na papír. Když budete mít vše potřebné po ruce, nebudete muset neustále odcházet od pracovního stolu.

Mezi prokrastinací a produktivitou

Vaše domácí kancelář by měla být pohodlná, ale ne natolik, aby vás sváděla spíše k odpočinku. Když jste usazeni v pohodlném koženém křesle a přikryti pletenou dekou, vaše úkoly se nezdají být zas až tak urgentní. I když jsou.

Ideální je proto kancelářské křeslo, které vám dovolí několikahodinovou práci u počítače, ale současně nedovolí, aby vaše přestávka na přemýšlení skončila spánkem. 


Občas porušujte pravidla

Vaše domácí kancelář není domácí vězení! I když budete mít tu nejpůvabnější pracovnu na světě, občas neodoláte a odešlete pár objednávek z koberce u krbu nebo napíšete několik mailů na pohovce s pohodlnými polštářky. To všechno je v pořádku. Svou pracovnu oceníte především při duševně náročnější práci, na kterou se potřebujete soustředit.

Foto: Shutterstock


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.