Umýt okna v domě nebo v bytě není většinou zase tak velká výzva. Zvládneme to i vlastními silami za pár hodin. Jak to ale vypadá v kancelářských budovách, kde jsou desítky oken? A co ve výškových budovách, kde je přístup mnohdy hodný horolezeckého výkonu? Tam se bez pomoci profesionálů těžko obejdete. Pojďme se podívat, jak vlastně takové mytí oken ve výškách probíhá.
Druhy mytí oken:
● Jednoduché mytí - nejčastější a většinou dostatečný způsob mytí. Okna se navlhčí, aby se uvolnil nános prachu a usazených nečistot. Stěrkou se pak okna setřou.
● Dvojité mytí - používá se u velmi znečištěných oken. Typicky třeba po stavebních pracích. Žiletkou a ředidlem je někdy potřeba vyčistit například zaschlou maltu nebo silikon.
● Vysokotlaké mytí - používá se ve špatně přístupných místech. Teplý proud vody s mycími prostředky je hnán pod velkým tlakem a z oken odstraní většinu nečistot.
Způsoby mytí oken ve výškách:
● Z lana - pracovník specializující se na výškové práce sedí na lavičce a pomocí lan a speciální brzdy se spouští dolů u budovy. Ideální pro těžko dostupná místa.
● Z vysokozdvižné plošiny - jde to u budov, kde je nezastavěné, rovné a přístupné okolí. Poměrně finančně náročná metoda.
● Ze závěsné lávky - Ty nejvyšší budovy mívají ve své konstrukci závěsné lávky se zábradlím. Plošiny se umísťují na pojízdné konstrukce na střechy. Ovládají je pak přímo proškolení pracovníci. Lávky mají vlastní pohon.
● Ze země, žebříku a pojízdné lešenářské věžičky - tam, kde je bezpečnost neumožňuje nasazení výškového pracovníka zavěšeného na laně, se používá pojízdná lešenářská věžička. Ty je možné použít až do výšky 16 m.
Omezuje mytí oken provoz v budově?
Jelikož práce probíhají pouze zvenku, běžný provoz uvnitř budovy toto velké mytí nijak nenarušuje.
Specializovaná firma si všechno zajistí sama. Jediné, co potřebuje, je přístup na střechu domu, odkud se spustí zajištění specialisté na horolezeckých lanech.
Kolik stojí mytí oken?
Cena u výškových budov, kde jsou velké nepřerušované skleněné plochy se většinou udává za metr čtvereční. Záleží na konkrétní firmě a lokalitě. Ceny pohybují v rozmezí 15-25 Kč za m2. Ročně může jedna firma zvládnout umýt až 100 000 m2.
Text: Iveta Král Hajlichová, Foto: Shutterstock