Generace X, Y a Z na jednom pracovišti

11. Březen 2021

 V roce 2020 byla světová pracovní síla rozdělena na 35 % lidí generace X, 35 % lidí z generace Y a 24 % lidí z generace Z. Tyto tři generace současných zaměstnanců vyrůstaly v naprosto rozdílných společenských prostředích. Proto mají i rozdílný styl práce a rozdílné požadavky na pracovní prostředí. Pojďme se s nimi seznámit.



ZPĚT
 
   

GENERACE X: báječní a bohatí 
Generace X se narodila v letech 1961 - 1980 a dospívala v průběhu politických a společenských změn, k nimž došlo na začátku devadesátých let. Před těmito lidmi se tak otevřely nové možnosti, které byly pro předchozí generaci nemyslitelné. Někdo se vrhnul na
podnikání, někdo vyjel do zahraničí.

Generace X je generací workoholiků. Tito lidé pracují tvrdě a většinou mnohem více než pouhých osm hodin denně, na což jsou hrdí. Je pro ně důležité, aby byli za svou dřinu spravedlivě oceněni a odměněni. Lidé z generace X bývají věrni jedné profesi, ne však nutně jedné firmě. Jsou odvážní a cílevědomí. V současné době se nachází na vrcholu své profesní kariéry a mají velmi vysoké platy.

Generace X byla u představení prvního počítače. Do digitálního světa pronikla až v pozdějším věku a má tedy větší deficit v digitálních dovednostech. I když se tato generace naučila používat Skype, WhatsApp a další aplikace, jednoznačně preferuje osobní kontakt.

GENERACE Y: mladí a neklidní
Lidé narození v letech 1981 - 1995 dospívali v době, kdy přišly na na scénu notebooky, chytré telefony a především Internet. Život bez Internetu už by si dnes nedovedli představit. Technologie jim pomáhají dosahovat v práci maximálních výsledků s minimálním úsilím.

Mileniálové mohou připadat starším kolegům až příliš arogantní nebo dokonce drzí. Důvodem je to, že mileniálové vnímají své starší kolegy jako sobě rovné. Stejně tak i své šéfy považují spíše za své spolupracovníky. Vyhovuje jim plochá organizační struktura, nebaví je hra na nadřízené a podřízené.

Mileniálové jsou sebevědomí. Věří ve své schopnosti a rádi je dokazují sami sobě i svému okolí. Může to vypadat, že se předvádějí. A většinou je to i pravda. Mileniálové jsou soutěživí, a tak mohou ve svých spolupracovnících vidět soupeře, které chtějí překonat nebo porazit. Ale když se jejich soutěživost správně využije, může fungovat jako motor, který je motivuje k maximálním výkonům.

Peníze pro mileniály nikdy nebudou na prvním místě. Potřebují především práci, pro niž se mohou nadchnout a v níž mohou rozvíjet svůj vlastní potenciál. Milují šéfy od nichž se mohou učit a projekty, které je posouvají dál. V momentě, kdy narazí na strop, přestanou dostávat nové příležitosti a práce se pro ně stane rutinou, odejdou jinam.

Mileniálové střídají pracoviště mnohem častěji než kterákoliv jiná generace, jak dokazují jejich CV. Vždy se poohlíží po něčem lepším. Díky tomu mají i pestré pracovní zkušenosti. Zatímco předchozí generace se držely svého zaměstnání a zaměstnavatele zuby nehty, mileniálové jsou velmi nezávislí. Ze všeho nejvíce milují svobodu, proto jim vyhovuje spíše spolupráce s organizacemi než práce uvnitř organizace. Oceňují pružnou pracovní dobu, přátelský kolektiv nebo příležitost pracovat v zahraničí.

GENERACE Z: rychlí a zběsilí
Nejmladší generace, která právě začíná pracovat a podnikat, se narodila po roce 1995. Tito lidé jsou zcela závislí na informačních technologiích a spravují si své profily na sociálních sítích jako influenceři. Samozřejmě i tato skupina má svůj specifický pohled na kariéru a
úspěch.

Zatímco generace Y se zajímala sama o sebe, o sebevzdělávání, sebezdokonalování a seberozvoj, generace Z se zabývá celosvětovými problémy. Generace Z významně přispěla k rozvoji vegetariánství a veganství. Podporuje značky, které prodávají produkty fair trade, a pracuje pro firmy, které myslí na udržitelnost. Firma, která si chce získat jejich srdce, by měla fungovat v souladu s těmito hodnotami.

Protože generace Z pamatuje ekonomickou krizi, která v roce 2008 postihla jejich rodiče, je pro ni důležitá stabilita a jistota. Zatímco mileniálové často cestují z firmy do firmy, zetka raději postupují po kariérním žebříčku v rámci jediné organizace. Zetka však mohou při práci rozjíždět i své vlastní start-upy.

Generace Z nemá problém pracovat na několika věcech současně. Na poradách vás může iritovat, že zetka sledují několik displejů najednou - LCD obrazovku, notebook i chytrý telefon. Je to pro ně naprosto přirozené. Jejich pozornost neustále přeskakuje z jednoho podnětu na druhý. A na třetí. Zetka dokážou velmi rychle vyhodnotit, kterým informacím stojí za to věnovat pozornost a kterým nikoliv.

Lidé z generace Z si budují svou image jako svou osobní značku, jsou to rození brand manažeři. Jsou ovlivněni blogery a youtubery, na nichž vyrůstali. Díky Instagramu mají tendenci přijímat nové informace spíše formou obrázků, než ve formě textů.

Stejně jako generace Y, tak i generace Z požaduje pružnou pracovní dobu a práci na home office. Online jsou prakticky pořád, tak proč pracovat v kanceláři, když to jde i z kavárny? 

Text: Ivana Molnárová, Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.