Firemní kultura, která přitáhne talenty

02. Srpen 2021

Firemní kultura je tak trochu alchymie, jejímiž ingrediencemi jsou vztahy mezi kolegy na pracovišti, dominantní styl vedení, síla tlaku na výkon nebo míra podpory nových nápadů. Právě tyto čtyři dimenze - vztahy, autorita, výkon a kreativita – dokonale vystihují atmosféru firmy. L. Pfeifer a M. Umlaufová popsali čtyři typy firemní kultury.



ZPĚT
 
   

Kultura VŠECHNO, NEBO NIC
V některých firmách panuje kultura VŠECHNO, NEBO NIC. Pracovníci jsou vysoce ceněni za nadprůměrné výsledky. Kariéra má však většinou podobu rychlého vzestupu a rychlého pádu. Firma se snaží vymáčknout ze zaměstnance co nejvíc, ale když se dostaví vyčerpání a s ním chyby, zbaví se ho. Firmy s kulturou VŠECHNO, NEBO NIC tak zbytečně přicházejí o talentované a angažované zaměstnance.

Kultura PŘÁTELSKÉHO EXPERIMENTOVÁNÍ 
Ve firmách s kulturou PŘÁTELSKÉHO EXPERIMENTOVÁNÍ se nejvíce cení kreativita a inovace. Lidé v týmech hodně komunikují a spolupracují, vzájemně se inspirují a neustále generují nové nápady. Svobodně experimentují, mohou si dovolit dělat chyby, ale už je neopakují. Dělají stále nové. Pracovníci jsou produktivní, protože je práce baví a naplňuje. V práci mají i své přátele a pracoviště se tak stává těžištěm jejich životů.

Kultura JÍZDY NA JISTOTU
V některých firmách se zkrátka zastavil čas. OFFICE MANAŽERKA se jmenuje TAJEMNICE VÝKONNÉHO ŘEDITELE a PURCHASE MANAGER se jmenuje REFERENT NÁKUPU. Většinou si toho všimnete během prvních pár vteřin. Přitom nejde o líné instituce. Jen se jede na jistotu. Cílem je nedopustit se chyby. Proto se praktikují jen lety prověřené postupy. Stereotyp a rutina lidem dávají pocit bezpečí. To není prostředí pro inovátory.

Kultura POZIC A PŘEDPISŮ
Představte si frustraci zaměstnance, který přijde s nápadem na zlepšení, ale jeho nadřízeného nebude zajímat obsah. Rozhodně ne tolik, jako formální náležitosti. Nápad musí schválit nadřízený nadřízeného toho nadřízeného. Je potřeba dodržet správný postup, protože hierarchické postavení v organizační struktuře firmy je tím nejdůležitějším. Schvalovací proces se nepřirozeně protahuje a firma ztrácí jak konkurenceschopnost, tak zájem zaměstnanců o něco se snažit.

Jak na kreativní firemní kulturu?
Richard Florida kdysi řekl: NÁPADY JSOU MĚNOU NOVÉ EKONOMIKY. A měl pravdu. Profesor Florida se ve svých výzkumech věnoval sociální stratifikaci. Identifikoval novou sociální třídu s vysokým společenským statusem. Nazval ji KREATIVNÍ TŘÍDA. Součástí KREATIVNÍ TŘÍDY jsou vědci, univerzitní učitelé, architekti, designéři, umělci a všichni tvůrci nových myšlenek, nového obsahu a nových technologií. Florida považuje KREATIVNÍ TŘÍDU za hybnou sílu ekonomického pokroku v postindustriální době. Domnívá se, že kreativní lidé jsou produktivnější a posouvají společnost kupředu.

5 PRAKTICKÝCH TIPŮ

1 - Podívejte se kriticky na vaše kanceláře. Vidíte nápady, nebo nudu? Vytvořte pro své zaměstnance inspirující pracovní prostředí, které bude podporovat jejich kreativitu. Implementujte funkční prvky, jako jsou whiteboardy, nástěnky, flipcharty.

2 - Vytvořte společenskou místnost s pohovkami a křesly, kterou budou vaši lidé využívat pro skupinové diskuse a brainstormingy. Budete překvapeni, jak skvělé nápady mohou vzniknou u jednoho šálku kávy.

3 - V některých kancelářích najdeme i kulečníkové stoly. Zábavní zóna v kancelářských prostorách podporuje kreativitu tím, že vytváří radostnou atmosféru hravého experimentování. Seriózní a strnulá atmosféra, která vyvolává strach, kreativitu blokuje.

4 - V korporátním prostředí není jednoduché dostat se k řediteli a prezentovat mu svůj nápad. Alternativou může být interní inkubátor nápadů, online prostor, ve kterém inovátor popíše svůj nápad, jeho cíle, časový plán, předpokládaný přínos pro byznys a potřebný rozpočet.

5 - Nezapomínejte ani na vzdělávání talentovaných lidí, kteří jsou často motivováni právě hodnotami seberozvoje. Profesní a osobnostní růst patří mezi jejich priority. V momentě, kdy ve firmě narazí na strop a nemohou se dále rozvíjet, obvykle odcházejí jinam.

 

Připravila Ivana Molnárová
 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.