Firemní kultura je tak trochu alchymie, jejímiž ingrediencemi jsou vztahy mezi kolegy na pracovišti, dominantní styl vedení, síla tlaku na výkon nebo míra podpory nových nápadů. Právě tyto čtyři dimenze - vztahy, autorita, výkon a kreativita – dokonale vystihují atmosféru firmy. L. Pfeifer a M. Umlaufová popsali čtyři typy firemní kultury.
Kultura VŠECHNO, NEBO NIC
V některých firmách panuje kultura VŠECHNO, NEBO NIC. Pracovníci jsou vysoce ceněni za nadprůměrné výsledky. Kariéra má však většinou podobu rychlého vzestupu a rychlého pádu. Firma se snaží vymáčknout ze zaměstnance co nejvíc, ale když se dostaví vyčerpání a s ním chyby, zbaví se ho. Firmy s kulturou VŠECHNO, NEBO NIC tak zbytečně přicházejí o talentované a angažované zaměstnance.
Kultura PŘÁTELSKÉHO EXPERIMENTOVÁNÍ
Ve firmách s kulturou PŘÁTELSKÉHO EXPERIMENTOVÁNÍ se nejvíce cení kreativita a inovace. Lidé v týmech hodně komunikují a spolupracují, vzájemně se inspirují a neustále generují nové nápady. Svobodně experimentují, mohou si dovolit dělat chyby, ale už je neopakují. Dělají stále nové. Pracovníci jsou produktivní, protože je práce baví a naplňuje. V práci mají i své přátele a pracoviště se tak stává těžištěm jejich životů.
Kultura JÍZDY NA JISTOTU
V některých firmách se zkrátka zastavil čas. OFFICE MANAŽERKA se jmenuje TAJEMNICE VÝKONNÉHO ŘEDITELE a PURCHASE MANAGER se jmenuje REFERENT NÁKUPU. Většinou si toho všimnete během prvních pár vteřin. Přitom nejde o líné instituce. Jen se jede na jistotu. Cílem je nedopustit se chyby. Proto se praktikují jen lety prověřené postupy. Stereotyp a rutina lidem dávají pocit bezpečí. To není prostředí pro inovátory.
Kultura POZIC A PŘEDPISŮ
Představte si frustraci zaměstnance, který přijde s nápadem na zlepšení, ale jeho nadřízeného nebude zajímat obsah. Rozhodně ne tolik, jako formální náležitosti. Nápad musí schválit nadřízený nadřízeného toho nadřízeného. Je potřeba dodržet správný postup, protože hierarchické postavení v organizační struktuře firmy je tím nejdůležitějším. Schvalovací proces se nepřirozeně protahuje a firma ztrácí jak konkurenceschopnost, tak zájem zaměstnanců o něco se snažit.
Jak na kreativní firemní kulturu?
Richard Florida kdysi řekl: NÁPADY JSOU MĚNOU NOVÉ EKONOMIKY. A měl pravdu. Profesor Florida se ve svých výzkumech věnoval sociální stratifikaci. Identifikoval novou sociální třídu s vysokým společenským statusem. Nazval ji KREATIVNÍ TŘÍDA. Součástí KREATIVNÍ TŘÍDY jsou vědci, univerzitní učitelé, architekti, designéři, umělci a všichni tvůrci nových myšlenek, nového obsahu a nových technologií. Florida považuje KREATIVNÍ TŘÍDU za hybnou sílu ekonomického pokroku v postindustriální době. Domnívá se, že kreativní lidé jsou produktivnější a posouvají společnost kupředu.
5 PRAKTICKÝCH TIPŮ
1 - Podívejte se kriticky na vaše kanceláře. Vidíte nápady, nebo nudu? Vytvořte pro své zaměstnance inspirující pracovní prostředí, které bude podporovat jejich kreativitu. Implementujte funkční prvky, jako jsou whiteboardy, nástěnky, flipcharty.
2 - Vytvořte společenskou místnost s pohovkami a křesly, kterou budou vaši lidé využívat pro skupinové diskuse a brainstormingy. Budete překvapeni, jak skvělé nápady mohou vzniknou u jednoho šálku kávy.
3 - V některých kancelářích najdeme i kulečníkové stoly. Zábavní zóna v kancelářských prostorách podporuje kreativitu tím, že vytváří radostnou atmosféru hravého experimentování. Seriózní a strnulá atmosféra, která vyvolává strach, kreativitu blokuje.
4 - V korporátním prostředí není jednoduché dostat se k řediteli a prezentovat mu svůj nápad. Alternativou může být interní inkubátor nápadů, online prostor, ve kterém inovátor popíše svůj nápad, jeho cíle, časový plán, předpokládaný přínos pro byznys a potřebný rozpočet.
5 - Nezapomínejte ani na vzdělávání talentovaných lidí, kteří jsou často motivováni právě hodnotami seberozvoje. Profesní a osobnostní růst patří mezi jejich priority. V momentě, kdy ve firmě narazí na strop a nemohou se dále rozvíjet, obvykle odcházejí jinam.
Připravila Ivana Molnárová