Design pracovních stolů

08. Červenec 2021

HOME OFFICE nás inspiroval k tomu, abychom si doma vytvořili svou pracovnu nebo alespoň pracovní kout. Dominantou každé pracovny je psací stůl, u něhož trávíme nejvíce času. Každý psací stůl má svou osobnost a vypovídá mnohé o svém majiteli, o jeho společenském postavení a přístupu k práci. Dnes vám představíme pracovní stoly, které patří mezi ikony světového designu.  ZPĚT
 
   

PRO VIZIONÁŘE: The Boomerang Desk 

Tento oblý a lesklý psací stůl je splněným snem každého inovátora a vizionáře hledícího do budoucnosti. Designérem tohoto futuristického pracovního stolu z roku 1969 je Maurice Calka, který experimentoval s novými materiály - plastem a sklolaminátem. Stůl Boomerang zhotovilo podle návrhu francouzské studio Leleu Deshays, a to hned v několika barevných variantách. Oblíbená byla například žlutá a oranžová. Vytvořen byl i raritní model, v němž stůl tvořil jednolitý celek s křeslem. Tento model byl vydražen v galerii Christies za 480 000 dolarů. Stůl Boomerang patří mezi ikonické kousky designu space age a pro sběratele představuje něco jako svatý grál. Jeho současná cena se pohybuje od 50 000 dolarů nahoru.

 

PRO PRAGMATIKY: Tubular Steel Desk 

 Tubular Steel Desk svými čistými a úspornými liniemi vyjadřuje racionalitu a jasnost myšlení. Vzhledem k nadčasovosti stolu byste možná nečekali, že byl vyroben už ve 30. letech minulého století. Jeho autorem je designér Marcel Breuer, který patří mezi přední představitele bauhausu. Ocelové trubky byly jeho oblíbeným konstrukčním materiálem. (Použil je také u svého ikonického křesla Wassily Chair.) Lakované dřevěné prvky působí, jako by se vznášely. Tento pracovní stůl vypadá tak moderně, že mu bude bezpochyby slušet i váš MacBook.


PRO PERFEKCIONISTY: Skrivbord by Arne Jacobsen 

 Tento minimalistický pracovní stůl je reprezentantem skandinávského designu. Jeho autorem je dánský designér Arne Jacobsen. Kovový rám nese desku, která je čalouněna kůží. Zásuvkový modul je vyroben z ořechového dřeva a tvoří ho zásuvky různých velikostí. Pro rukopis Arne Jacobsena je typický perfekcionismus a smysl pro dokonalost a pro detail. Nábytek, který navrhoval, se vyznačuje velmi vysokou kvalitou a díky své nadčasovosti se stal klasikou.


 
PRO BYROKRATY: Roll Top Desk

 Pracujete s důvěrnými dokumenty? Udělujete úřední razítka? Tento dubový stůl z počátku 20. století schoval vše, co bylo přísně tajné, pod roletou, kterou stačilo jednoduše stáhnout a vytáhnout. Velké množství zásuvek umožňovalo přehlednou organizaci obchodních smluv a faktur. Také horní díl stolu obsahoval spoustu policových a přepážkových dílů - ideální na razítka a jiné drobné předměty.

 

PRO ROMANTIKY: Antique Victorian Desk 

 Do tohoto psacího stolu z konce 19. století se zamiluje každý, kdo má rád viktoriánskou dobu a vše, co k ní patří. Ať už píšete poezii, romány nebo milostné dopisy, zásuvky s gravírovanými mosaznými úchyty vaše texty bezpečně ukryjí. Zásuvky umístěné na pracovní desce jsou falešné. Do těchto tajných přihrádek se dostanete odklopením horního víka. Štíhlé nohy stolu jsou opatřeny posuvnými kolečky.

 

Text: Ivana Molnárová
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.