DESIGN KANCELÁŘÍ: trendy pro rok 2022

23. Únor 2022

Hranice pracovního a soukromého života se stále více stírají, k čemuž přispělo i dlouhé období práce z domova. Pohodlí při práci v pyžamu vedlo i ke zvýšení nároků na komfort v kancelářském prostředí. Mnozí z nás si mohli všimnout, že kanceláře po našem návratu vypadají trochu jinak. A na jaké trendy se můžeme těšit v příštím roce?ZPĚT
 
   

Význam kanceláří se nikam nevytratil 

Význam kanceláří byl nejvíce patrný právě v době, kdy byly prázdné. Předávání zkušeností seniorních pracovníků těm juniorním, společné brainstormingy v kreativních týmech, pouto ke značce zaměstnavatele… To vše se těžko buduje v online prostoru skrze obrazovky počítačů.

Současné trendy v kancelářském designu se soustředí především na pohodlí, ale také na další prvky, jako jsou barvy a textury, které mají vytvářet zdravé pracovní prostředí a podporovat osobní produktivitu a sebevědomí. Stylové a módní doplňky společnostem pomáhají vyjádřit, že jsou moderní. Svérázné designové interiéry tak působí jako skutečná reklama a na podvědomé úrovni přitahují jak nové zaměstnance, tak nové zákazníky.

#1 Kancelář s pocitem domova

Převažujícím trendem je snaha interiérových designérů o vytvoření pracovního prostředí, v němž by se zaměstnanci cítili jako doma. Využívají se prvky, jako jsou pohodlné pohovky, dřevo, které dodává útulnost, kvalitní textilie, umělecká díla, pokojové rostliny nebo tlumené osvětlení ve společenských prostorách. V některých společnostech jsou v rámci dress codu povolené i pohodlné pantofle.

#2 Bezpečný pracovní prostor

BETTER SAFE THAN SORRY, praví přísloví. A protože nikdo neví, kdy bude pandemie za námi, je potřeba promýšlet uspořádání kanceláře především s ohledem na bezpečnost. Designéři preferují dotykové plochy, které lze snadno dezinfikovat a udržovat. Samozřejmostí se stávají i značky pro sociální distancování nebo značky omezující kapacitu místnosti. Důležitým doplňkem kanceláře se stala i stanoviště pro dezinfekci rukou.

#3 Barvy budoucnosti 

Kancelářské trendy pro rok 2022 nabízí únik z šedivých místností s chladným osvětlením. Důraz je kladen na přirozené světlo a barevné akcenty, přičemž nemusí jít jen o firemní barvy. Barvy do pracovního prostoru přidávají energii, ať už jde o barevné podlahy, barevné tapety, barevné doplňky nebo barevné post-ity. Barvy prostoru působí na kreativitu a povzbuzují náladu a nadšení. Populární jsou i přírodní odstíny - béžové, hnědé, zelené a další zemité tóny.

#4 Příroda a přirozenost

V některých moderních kancelářích můžeme pozorovat zelené stěny, které jsou sestavené z živých rostlin. Rostliny v kancelářském prostředí pomáhají odbourávat stres a podporují zdravý životní styl, například rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Péče o rostliny navíc uklidňuje mysl a má pozitivní účinky na duševní zdraví. Workoholismus není ctnost, ale nemoc. Nerealistické cíle nejsou ambiciózní, ale absurdní. A přehnané pracovní přepětí není trvale udržitelné. Pohled na přírodu nám pomáhá zaměřit pozornost na sebe a na vlastní priority.

#5 Ateliérová atmosféra
Cílem designérů je poskytnout zaměstnancům příjemné a podnětné prostory, které vyjadřují, že jsou  schopni vysoce kreativních a originálních vizí. Nudné a nezajímavé pracoviště neinspiruje k tomu, abychom ráno chtěli vstávat do práce. Přemístěte nábytek do prostoru, aby se neopíral o stěny. Nejspíš nikdo se nechce při práci dívat do prázdné zdi. Atmosféru můžete dotvořit pomocí aromaterapie.

 

Autor: Ivana Molnárová, Zdroj foto: Shutterstock
 


Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.