Zeleň na střechy domů patří

20. Říjen 2020

Nedostatek zeleně ve městech stále častěji kompenzují tzv. zelené střechy. Můžete se setkat také s názvem vegetační souvrství nebo vegetační kryt. Jednoduše jde o střechu, na které se pěstují rostliny, takže pak celá střecha působí jako velký květináč. Své opodstatnění to má zejména v horkých letních dnech. Takto zarostlá střecha totiž nedovolí, aby se střecha domu rozpálila, takže pak i v domě udržuje příjemnější teplotu.



ZPĚT
 
   

Jak zelená střecha funguje 
Abyste vůbec na střeše mohli cokoliv pěstovat, je potřeba mít mezi rostlinami a hydroizolací střechy ještě několik vrstev. Ty zajistí vhodné a trvalé prostředí pro růst rostlin. Tyto vrstvy se pak souhrnně nazývají vegetační souvrství.
Stejně jako do květináče, pak i na střechu je potřeba dát drenážní vrstvu. Aby mohla odtékat přebytečná voda a nedocházelo k uhnívání kořenů. Tuhle drenážní vrstvu je pak dobré kombinovat ještě s hydroakumulační vrstvou. Ta vám zadrží vodu a tím i zlepšuje celkový stav zeleně a a zpomaluje odtok dešťové do kanalizace.

Zeleň na střechu extenzivní nebo intenzivní?
Zelené střechy se základně dělí na extenzivní, polointenzivní a intenzivní. Podle toho, jaký druh rostlin se rozhodneme na střechu vysadit. Vegetace na střeše totiž zažívá trochu extrémnější podmínky, než klasické rostlinky na zahrádce. Na střeše je zeleň vystavená většímu suchu, nepravidelné zálivce a vyšším teplotám.

Extenzivní střechy jsou nejčastěji osázené sukulenty, stepními trávami a bylinkami. Výška takového porostu bývá 6-15 centimetrů. Jedná se o typ porostu, který si poradí s opravdu extrémními podmínkami a nevyžaduje prakticky žádnou péči.

Polointenzivní střechy tvoří přechodový typ mezi extenzivními a intenzivními střechami. Tady už své místo najdou kromě různých trav také trvalky a dřeviny, které už jsou více náročné na vodu a také živiny. Tady už výška porostu dosazuje 15-3 centimetrů a zejména v době, kdy je větší sucho je potřeba se o takovou střechu náležitě starat.

Intenzivní střechy se vyznačují velkou rozmanitostí rostlin a připomínají už spíše klasickou zahradu. Můžete zde vysadit trávy, trvalky, keře a dokonce i stromy, zeleninu a ovoce. Jak už název napovídá, o takovou střechu ale už budete muset pečovat mnohem více. Intenzivní střechy se hodí hlavně na obytné terasy bytů nebo vícepatrových domů. Připravte se na to, že bude potřeba je vybavit dostatečným zavlažovacím systémem a pečovat o takovou střechu budete v podstatě jako o zahradu.

Proč si pořídit zelenou střechu
Zelená střecha se samozřejmě nehodí na všechny typy domů nebo bytů. Ideální je myslet na to již při projektování stavby. Pokud se ale pro zeleň na střeše rozhodnete, budete si užívat několik výhod.
Kromě nesporného designového přínosu je zelená střecha také výborným způsobem, jak zlepšit tepelnou izolaci domu. V zimě zarostlá střecha drží teplo uvnitř domu a v létě naopak slouží jako oáza, která nedovolí dům tolik rozpálit. Zeleň zadržuje vodu, ochlazuje vzduch a celkově ve městech působí jako příznivý regulátor teploty. Navíc také může i omezovat hluk.

Foto: Shutterstock






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.