Za světově unikátními stavbami nemusíte vyrážet daleko na hranice. Přímo v Praze najdete nespočet historických budov, které nás neustále fascinují. Ale máme tu i jeden skvost moderní architektury, který v době svého vzniku vzbuzoval vášně. Ostatně ani stavba Eiffelovy věže nebyla všeobecně přijímaná. a přitom dnes je z ní jedna z dominant Paříže.
Pojďme se podívat na stručnou historii a současnost Tančícího domu v Praze.
Tančící dům neboli Ginger a Fred
Stavba, která od roku 1996 dominuje pražskému Rašínovu nábřeží, se oficiálně původně jmenovala Nationale Nederlanden Building. Dneska je ve všeobecném povědomí známá jako Tančící dům. Jeho dvě nárožní věže totiž připomínají tančící pár a to konkrétně tanečníky Freda Astaira a Ginger Rogers.
Architekty Tančícího domu byli Vlado Milunic a Frank O. Gehry. Interiéry kancelářských prostor pak částečně navrhovala i britská architekta českého původu Eva Jiřičná.
Co bylo před Tančícím domem
V roce 1945 zničil zásah americké bomby činžovní dům. Američané si totiž spletli Prahu s německými Drážďany. Místo domu, který stál na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, tak téměř padesát let nestálo nic.
Až počátkem 90. let přišel s nápadem na místě proluky vystavět nový objekt. Tuto myšlenku navrhl architektu Vlado Milunic Václav Havel. Ten totiž bydlel v sousedním domě. Původní nápad byl takový, že by měl vzniknout dům s knihovnou, divadlem a kavárnou. Měl tak zapadnou do kulturních staveb, které se táhnou od Rudolfina k Národnímu divadlu a galerii Mánes. Jenže nápad na čistě kulturní stavbu nezískal žádného nadšeného investora.
V roce 1992 koupila pozemek holandská společnost Nationale Nederlanden (odtud také pochází původní oficiální název budovy) a v září 1994 položili stavaři základní kámen nové budovy.
Rozčarování a následné přijetí moderní stavby
Jako každá moderní stavba, i Tančící dům se nevyhnul plamenné veřejné diskusi. Odpůrci si stěžovali hlavně na to, že se moderní stavba nehodí do celkového historického rázu Prahy a že bude město “hyzdit” a naruší městské panorama.
Příznivci stavby naopak zase argumentovali tím, že dodá hlavnímu město kus moderní architektury, která mu zoufale chybí.
Nakonec však stavba vznikla a v současné době je označována za první stavbu porevoluční Prahy, na které se podíleli přední světoví architekti. Láká pozornost nejen Pražanů a Čechů, ale zejména zahraničních návštěvníků. Snad v každém průvodci je Tančící dům označen za tzv. must see památku. Takovou, kterou prostě nemůžete minout. Turisté si tak z návštěvy Prahy většinou bezpečně zapamatují Karlův most, Katedrálu sv. Víta, Pražský hrad a Tančící dům.
Už v roce 1996 získala stavba nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického časopisu Time. Česká národní banka vybrala Tančící dům na jednu z deseti mincí, které vznikly v cyklu Deset století architektury.
Současné využití Tančícího domu
Tančící hotel dnes funguje jako galerie, hotel a restaurace. Pokud hledáte opravdu unikátní ubytování nebo chcete udělat dojem na svou polovičku, rezervujte si stůl nebo rovnou celý pokoj ve skleněné věži Tančícího domu. Restaurace připravuje degustační menu a ubytování v pokoji zase nabízí jedinečný výhled na pražské panorama. Jen pozor, že ubytování v tomhle hotelu není úplně nejlevnější. Jedna noc pro dva v apartmá Ginger suit s výhledem na pražský hrad vás vyjde na 9 000 Kč.
Text: Iveta Král Hajlichová
Foto: bydlet.cz / cz.wikipedia.org