Světové architektonické skvosty, které vám vyrazí dech

10. Listopad 2020

Gherkin a Shard v Londýně, One World Trade Center v New Yorku nebo Burj Khalifa v Dubaji. To jsou jen některé z mrakodrapů, které transformují panoramata světových metropolí. Moderní architektura však není reprezentována pouze mrakodrapy. Představíme vám několik pozoruhodných ikonických budov, které inspirují, působí na imaginaci a transformují naše dosavadní představy o architektuře.



ZPĚT
 
   

HOUSE ATTACK, Vídeň, Rakousko 

House Attack byla architektonická instalace vytvořená v umělecké čtvrti v centru Vídně.

Rakouský umělec Erwin Wurm postavil na vrchol velké šedé budovy Muzea moderního umění (MUMOK) převrácený dům na pokraji pádu. Vytvořil tak nevídanou scénu nehody, při které domek zdánlivě spadl z nebe a zaklínil se do muzea.

Wurm, který je proslulý svými vtipnými a podivuhodnými díly, řekl, že House Attack symbolizuje kontrast mezi všední každodenností a uměním. Svým projektem chtěl překonat limity stereotypního přemýšlení o architektuře.

 


HARPA, Reykjavik, Island

Harpa je koncertní síň s konferenčním centrem na pobřeží Atlantického oceánu.

Na stavbě spolupracovala společnost Henning Larsen Architects s konceptuálním umělcem Olafurem Eliassonem, který je proslulý svými velkoplošnými instalacemi tvořenými světlem a vodou.

Ocelová konstrukce je pokryta skleněnými panely různých tvarů a barev, které připomínají kaleidoskop. Asymetrické struktury ze skla a oceli jsou osvětlené LED diodami a každý večer Islanďanům poskytují oslnivou show připomínající polární záři. Kdysi ospalý přístav tak nyní působí podmanivým a oslnivým dojmem.

 

THE WAVE, Vejle, Dánsko

The Wave je dalším architektonickým skvostem, který realizoval ateliér Henning Larsen Architects. Stavba tohoto rezidenčního domu se kvůli ekonomické krizi protáhla až na jedenáct let.

Budovu tvoří pět částí ve tvaru vlny, které se odrážejí na vodní hladině a vytvářejí tak spektakulární podívanou. V tomto moderním bytovém komplexu najdeme přes stovku luxusních bytů. Před komplexem vznikla promenáda s posezením.

Projekt zvítězil v prestižní soutěži LEAF Awards, která oceňuje inovativní architekty a designéry příští generace.

CAPITAL GATE, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Šikmá věž v Pise přišla o své prvenství. Šikmá věž v Abú Dhabí je nyní nejvíce nakloněnou stavbou světa, a to pod úhlem 18 stupňů. Ta italská má sklon pouhých 5 a půl stupně.

Stavba, navržená společností RMJM, je sestavená ze stovek diagonálně navazujících skleněných panelů, které svým tvarem připomínají diamanty. Vzhledem k zakřivení fasády zapadá každý panel přesně na své konkrétní místo, takže v celé věži nenajdete dva stejné kusy.

V mrakodrapu se nachází kancelářské prostory a superluxusní hotel Hyatt. Na vrcholku mrakodrapu nechybí bazény, terasy a heliport. Capital Gate se nachází v uměle vytvořeném mořském zálivu, kde mohou kotvit jachty miliardářů. 

 

OPUS, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Architektka Zaha Hadid, známá jako královna křivky, proměňuje světové metropole svými odvážnými stavbami i po své smrti.

Budova Opus má podobu skleněné krychle s asymetrickým otvorem. Geometrická přesnost krychle kontrastuje s tekutým vzhledem prázdného prostoru. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že budova je tvořena dvěma samostatnými věžemi spojenými čtyřpodlažní základnou a mostem propojujícím horní patra.

Navzdory tomu, že se Opus nachází jen kilometr od mrakodrapu Burj Khalifa, aspiruje na nejpřitažlivější architektonický kousek v okolí.

ORIENTAL PEARL TOWER, Šanghaj, Čína

Televizní věž Oriental Pearl Tower poskytuje svým návštěvníkům nezapomenutelný výhled na nádherný Šanghaj.

Dominanta Šanghaje byla navržena Ťiang Chuan Čchengem. Do roku 2007 byla nejvyšší budovou v Číně, kdy ji svou výškou překonalo Shanghai World Financial Center.

Oriental Pearl Tower se skládá z jedenácti koulí různé velikosti. Dvě největší koule mají průměr 50 metrů a 45 metrů a jsou propojeny sloupy o průměru 9 metrů. Nejvýše položená koule má průměr 14 metrů. Ve věži najdete Space Hotel, pozorovatelnu Space Module, otočnou restauraci a obchody.

Říká se, že design budovy byl inspirován básní, která vypráví o nádherném zvuku nástroje pchi-pcha, který zní jako perly padající na nefritovou desku.


MARINA BAY SANDS, Singapur

Luxusní hotelový resort v singapurské zátoce Marina Bay je jednou z nejdražších budov planety. Navrhl ji izraelsko-kanadský architekt a urbanista Moshe Safdie.

Objekt se skládá ze tří věží, které jsou ukončeny a propojeny 340 metrů dlouhou plošinou Skypark, na které se nachází nejkouzelnější terasa světa i nejatraktivnější bazén na světě. Právě infinity pool poskytuje nezapomenutelný pohled na Singapur.

 

BLOCH BUILDING, Kansas, USA

Bloch Building navrhl architekt Steven Holl jako nový prostor pro Nelson-Atkins Museum of Art v Kansasu ve Spojených státech.

Stavba se skládá z pěti propojených skleněných pavilonů, které v noci tajemně až nadpřirozeně svítí. Právě inovativní použití vícevrstvých průsvitných stěn činí stavbu jedinečnou. Časopis Time označil Bloch Building za architektonický zázrak roku 2007. Od té doby získala stavba řadu architektonických ocenění, včetně ceny Capstone Architectural Design Award v roce 2008.   Foto: archiv 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.